Araç İçi Camlarda Buğulanma Problemi

freelance

Üye
İsim
Kadir
Merhaba arkadaşlar,
Son günlerde havalarında soğumasının etkisi ile aracımda iç camlarda buğulanma sorunu yaşıyorum.Klima kontrol ünitesini etkin bir biçimde kullanmama rağmen bir türlü buğu çözülmüyor.Aracın camları duşakabin camına dönüyor neredeyse.Klima üfleme derecesini sona getirdiğimde ön cam bir nebze açılıyor fakat yan camlar için bez kullanmak zorunda kalıyorum.
Özellikle hava sıcaklığı eksiye düştüğünde aniden aracın içini buğu kaplayabiliyor ve bu buğu problemini bu derecelerde yoğun yaşıyorum.Klimaya dair şüphelerim var fakat yine de size danışıp fikrinizi almak istedim.
Aracımla üç kış geçirdim ama hiç böyle bir problemim olmadı.Bunu da belirtmek isterim.

Bende Golf 7 kullanıyorum ve yaklaşık 8 sene klimayı manuel ayarda kullandım ve her kış buğu problemi yaşadım ve bu kış nasıl olduysa aklıma klimayı AUTO ayarında denemek geldi ve buğu probleminden kurtuldum. Size tavsiyem aracınızı birkaç hafta AUTO ayarında kullanıp sonuca bi bakmanız eğer problem devam ederse o zaman başka şeylere bakarsınız.

Upvote 0
Merhaba hocam buğu önleyici spreyler var. Autokit marka haricinde kalanların hepsi kalitelidir. Kendi aracımda yıkama esnasında glavo marka yağmur kaydırıcıyı dıştan sürdükten sonra würth’ün buğu önleyici spreyini de içeriden camlara sıkıp 2-3 dk bekliyorum sonrasında mikrofiber bez ile yediriyorsunuz. Etkisi çok fazla oluyor. Kalıcılığı ise 1 hafta sürüyor iç kısımda. Tavsiye ederim

Upvote 0
Buğu durumunu ilk olarak Sakarya'dan Bolu'ya dönüşte dağ zirvesine yaklaştığimda yaşadım.Hava sıcaklığı artidan eksiye geçmişti ve birkac saniye içerisinde aracın tüm camlarını buğu kaplamıştı.Klima açık olmasına rağmen cozmedi.Saga çekmek zorunda kalmıştım.O gün bu gündür buğu durumu devam ediyor.

Upvote 0
Buğu durumunu ilk olarak Sakarya'dan Bolu'ya dönüşte dağ zirvesine yaklaştığimda yaşadım.Hava sıcaklığı artidan eksiye geçmişti ve birkac saniye içerisinde aracın tüm camlarını buğu kaplamıştı.Klima açık olmasına rağmen cozmedi.Saga çekmek zorunda kalmıştım.O gün bu gündür buğu durumu devam ediyor.
AC tuşuna bastinmi kardesim hava camlara uflesin

Upvote 0
Klima çalıştırılınca çözülmesi gerekiyor aslında. Hava devir daim sistemi ile deneyin bir de. Ben de de benzer bir sorun olmuştu, geçici olarak bu şekilde çözmüştüm.

Upvote 0
Klima çalıştırılınca çözülmesi gerekiyor aslında. Hava devir daim sistemi ile deneyin bir de. Ben de de benzer bir sorun olmuştu, geçici olarak bu şekilde çözmüştüm.
Kısa süreli de olsa denedim.Cozum olmadi.Sanayiye gideceğim artık.

Upvote 0
araç içi sirkilasyon yerine önden yani motordan gelen havayı açarsanız buğu daha çabuk gider

Upvote 0
Araç soğutma sıvısında eksilme var mı? Araç tabanını kontrol ediniz giderlerden içeride su birikmiş olabilir. Paspasların altı özellikle. Bunlarda sorun yoksa klimayı soğuk modda bir deneyin. Klimada bir sorun olabilir.

Upvote 0
Benim Yeti'de içten buğulanma olduğunda fan yönlendirici düğmesini camlara çeviriyorum ve o esnada manuel klima da devreye giriyor ve kısa süre içinde içteki nemi kurutup camların da açılmasını sağlıyor. Sonra fanı ayaklarıma çeviriyorum klima devreden çıkıyor. Sürüş esnasında buğu oldukça havayı cama yönlendiriyorum. Diğer araçlarımda bu işi yaparken klima devreye girmezdi, ben de elle klimayı devreye alırdım ve buğu çözülürdü. Buğu içteki havanın neminin düşük dış ısıdaki cama yapışması ile oluşuyor. Araçta birden fazla kişi varsa buğu o derece yoğun oluşuyor.

Upvote 0
Merhaba arkadaşlar,
Son günlerde havalarında soğumasının etkisi ile aracımda iç camlarda buğulanma sorunu yaşıyorum.Klima kontrol ünitesini etkin bir biçimde kullanmama rağmen bir türlü buğu çözülmüyor.Aracın camları duşakabin camına dönüyor neredeyse.Klima üfleme derecesini sona getirdiğimde ön cam bir nebze açılıyor fakat yan camlar için bez kullanmak zorunda kalıyorum.
Özellikle hava sıcaklığı eksiye düştüğünde aniden aracın içini buğu kaplayabiliyor ve bu buğu problemini bu derecelerde yoğun yaşıyorum.Klimaya dair şüphelerim var fakat yine de size danışıp fikrinizi almak istedim.
Aracımla üç kış geçirdim ama hiç böyle bir problemim olmadı.Bunu da belirtmek isterim.
Polen filtresinin oraya bir bakabilir misiniz ıslak mı? başka ihtimal kalmadı çünkü.

Upvote 0

Polen filtresi iyice tıkanmış olup hava geçiremez olduğunda da buğu problemi yaşanıyor.

.

Upvote 0

Geri
Üst Alt