Golf 7 Baskı balata maliyeti

mstfarlln

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, Golf 7 2016 model 1.4 tsi highline aracımın debriyaj yukarıda kavrıyor. Baskı balata değişim vakti gelmek üzere sanıyorsam. Araç full yetkili servis bakımlı. Bunu serviste yaptırmak istesem ortalama maliyeti kaç TL olur?

Aradan bayağı zaman geçmiş ama belki birilerine faydası olur.

Servise gerekiyorsa değişelim dedim ama gerekmiyor dediler ve volant değişmedi. Aracın içinden sachs marka balata çıkmış ve aynı marka taktılar. İlk bir kaç gün zor alıştım, debriyaj pamuk gibi hafifti. Şu an itibariyle alıştım diyebilirim.

Aralık ayında yetkili serviste 14 bin gibi bir fiyata baskı balata değişimini yaptırdım.

Upvote 0
Merhabalar
sachs Marka al disarda iyi bir Usta bul ve degistir yari yari ya fiyat farki olur servisle
Zaten golf ten cikanda sachs marka
Ne gerek var
Onemli olan iscilik

Upvote 0
Arkadaşlar merhaba,

2018 1.4TSI BMT 125 PS aracım var. Aracı 75 binde aldım. Bu zamana kadar sadece yağı suyu değişmiş. Bir kaç ustaya gösterdim. Debriyaj baskı balata biniciysen değiştir dediler yoksa da kalsın. Kimi 5-6 ay gider dedi. Trigger tarafından da cir cir ara ara ses geliyor. Demir sürtme sesi gibi. Ama çok hafif. Özellikle dinlemek lazım. Birde araç durduğu yerde çok hafif titreme yapıyor. Araç sallanıyor gibi klimayı açınca artıyor biraz. Ek olarak araba hızlanırken böyle geriden geliyor gibi. Kavramayı tam sağlarsa koltuğa yapıştırıyor biraz 😃 ama çoğu zaman debriyajdan ayağımı kaldırdığımda biraz geriden hızlanıyor gibi.(yani gaz yiyor sonradan açılıyor). Vites atarken de ayağımı debriyajdan çektiğimde hafif atıyor gibi araba. Eksperde yukardan kavrama servis diye yazılmıştı. Triggerla ilgili olarak usta dediki ya 120 000 yada 6 yıl dedi. Yani set olarak devir dayim pompası trigger vs hepsini değiştirmekten bahsetti. Şimdi baskı balata,trigger için servisten parça fiyatı aldım.
Baskı Balata 13500₺
Trigger 5700₺

Baskı balata değişim ücreti 10500₺
Trigger sormadım.

Piyasada gezenlerin (sanayi de satılan)çoğunun orijinal olmadığını söyledi bir usta yine.
Sanayi fiyatları
Baskı balata 5800₺
Trigger 2000₺

İşçilik 7000₺

Şimdi bu doğrultuda parçayı orijinal servisten alıp dışarda kendimiz taktırabilir miyiz? Veya piyasadaki parçalar orijinal olmasada taktırın mı dersiniz? Birde arabanın yürüyeninde böyle bakım yaptıran var mı 6 yaşında veya 75000km civarlarında. Mesela fren hidroliği, fren balatası, devir daim pompası, hortum vs vs.

Teşekkürler

Upvote 0
@circassianeagle
Sanayiden parça fiyatı alırken ustadan değil, bizzat yedek parçacılardan fiyat alınız,

Triger seti için: INA marka veya Continental (ContiTech)
Baskı-balata için: LUK ve Sachs marka için fiyat alınız,
Bujiler için: NGK (Bosch marka bujilerden uzak durun)

Bu markalar Alman grubu araçların OEM üreticileridir, en kaliteli olanları bu markalardır,

Piyasada satılanların orjinal olmadığı (yani sahte olduğu) böyle bir şey siz eğer yetkili satıcılardan (yetkili tedarikçilerden) veya distribütörlerden alırsanız gönül rahatlığıyla alanilirsiniz,

Triger setinde dikkat etmeniz gereken diğer husus üretim tarihidir, triger setinin kutusunda veya kayışın üzerinde üretim tarihi yazar, kayış kauçuk malzeme olduğu için rafta veya depoda çok beklemiş set almayınız.!

Motor yağlarında ; Liqui Moly, Motul, Castrol, Mobil 1 artık tüm yağ üreticileri sahteciliğe karşı (resmi yetkili online satış noktaları) veya bizzat kendi resmi web sitelerinden satış yapıyorlar,

Bazı yedek parça üreticilerinin sahteciliğe karşı güvenlik önlemi alıyorlar, kutu üzerinde (tek kullanımlık kod) bulunur, bu kodu yedek parça üreticisi markanın resmi sitesinden kontrol ederek orjinal mi sahte mi olduğu öğrenilebiliyor, tekrardan 2. kez kontrol edildiğinde uyarı veriyor,

INA, Continental (ContiTech), LUK, Sachs, NGK, Mann Filter, Motor Yağları vs. tüm yedek parça üreticilerinin sitelerinde yetkili satıcılarının listesi olur, parçaları bu yetkili satıcılardan veya direkt olarak distribütörlerden alırsanız sahte parça konusunda endişe etmenize gerek kalmaz,

Fren hidroliği, buji gibi işlemleri serviste yaptırmanız daha iyi olur, çünkü bu işlemlerin dışarsı ile pek fiyat farkı olmuyor, yada aynı rakamlara geldiği için dılarda yaptırmanın bir mantığı kalmıyor, çünkü bu işlemlerde “yapılacak indirimle“ fiyatlar sanayi ile benzer fiyatlara gelmiş oluyor,

Bu tür ağır bakımları yaptırmadan önce mutlaka yetkili servisten de fiyat alınız, fakat sözlü olarak ‘tahmini fiyat’ almaktansa size (mail yoluyla veya A4 kağıdına) fiyat teklifi vermelerini isteyin, verilen teklifte tüm parçaların ve işçiliklerin ve yapılan indirimleri inceleme değerlendirme imkanınız olur,

Ayrıca aracınız 6 yaşında olduğu için yetkili servislerde yaptıracağınız tüm işlemlerde (yedek parça ve işçilikte) %25 Zubizu indirimi hakkınız mevcuttur, aracınızın ruhsatında ilk trafiğe çıkış tarihini kontrol ediniz, eğer ilk trafiğe çıkış tarihi yani aracınızın 7 yaşını doldurmasına az bir süre kaldıysa 7 yaş ve üstü araçlarda (yedek parça ve işçilikte) yetkili servislerdeki yapılan işlemlerde zubizu indirimi hakkınız %30 olur. Ayrıca yetkili servislerde kullanılan veya değiştirilen tüm yedek parçaların 2 yıl garantisi vardır.

Upvote 0

Geri
Üst Alt