Arka Frenlerden gelen tiz ses problemi

driver_can

Paylaşımcı Üye

İsim
CAN
Haziran ayında ön fren disklerimi 312 mm boyutunda büyütmek için önlere zimmermann delikli spor disk ve ate balata alırken arka balatalarımda azaldığından ötürü(Önler yarıdan fazla duruyorken arkalar 25 binde önlerin yarısından az durumda azdı neredeyse)auto hold sürekli kapalı araç kullanıyorum buna anlam veremedim zaten.Arkalara da 1 takım ate alıp taktık.Disklerin durumu iyi olduğundan daha önce de orjinal balatası ile herhangi bir ses problemi yaşamadığımdan ötürü balataları direk diske montaj yaptık.(babam emekli oto tamircisi) taktığımızın ertesi gününden itibaren durmaya yakın 10-15 km hızlarda ısındıktan sonra tiz bir ses çıkarmaya başladı.Aldığım firma ve Tr distribütör ile görüştüm ötmeden dolayı garanti geçerli değil dendi neye göre garantili onu anlayamadım zaten.Bir süre sonra geçer belki diyerek kullandım yaklaşık 2-3 bin km uzun yolda dahil fakat değişen durum olmadı.Arka balataları söktürdüm hafif kenarlarından eğelettim yön verilsin belki keser diye düzelmedi. bir parça azalır gibi oldu.Fakat bu seferde ısınınca frene basmadan cik cik ses gelmeye başladı.Tatilden İstanbul'a döndüm maslakta sadece fren işiyle uğraşan bir servise gittim.Arka diskleri hafif temizlik tornası yapalım tamamen kesilsin garanti olsun diyorsan ferado balata takalım öterse garantili geri alacağım dedi arkadaş.Taktık yola çıktım 3 km sonra hafif ötmeye başladı.Akşamına yine kullandım yine ötüyor atelerden daha yüksek db de ötüyor bunu da ara ara yapıyor yokuş aşağı inerken ve balata ısınınca.Arkadaş sökelim sıkıntı yok diyor.Ama neden öter ve yerine ne takmam gerekir artık mesele oldu benim açımdan cidden.Arkadaşımın aracına ön arka hella pagid taktırdım benden sonra onunkiler ötmüyormuş onu mu takmalı yoksa servisten orjinal balata alıp onu mu takayım.Bir arka frenler için ciddi masraf oluştu benim açımdan.

Benim a3 de arka balata bitti gittim aftermarket feredo balata aldım sonra başladı tıslama ses, sürtme sesi vs dayanamadım yetkiliden değiştim..pagid marka alman balata taktılar golf ile aynı ebatta …hella pagid ile aynı firmamı bilmiyorım bu sadece pagid tmd ana firma..textar falanda var alt grup olarak
Kutunun farklı bir açıdan resmi var mı.? Üst kısımda bir etiket ve yan tarafta etiket daha olması lazımdı., Orjinal yedek parça balatada ilk defa Çince yazılı etikete şahit oluyorum

Upvote 0
Kutunun farklı bir açıdan resmi var mı.? Üst kısımda bir etiket ve yan tarafta etiket daha olması lazımdı., Orjinal yedek parça balatada ilk defa Çince yazılı etikete şahit oluyorum
o benimde dikkatimi çekti ilk kez gördüm Çince yazılar şuan.Dün bu arada aracımı park ettiğim bir alanda uzaktan bir fren sesi geldiğini duydum iyice tik oldu bende bu durum anlaşılan baktım yine yarış mavisi bir golf yanaşıyor:) Sahibi araçtan indi uzaklaşmasını bekledim bakayım dedim balatalar ne marka onu da takmayayım ondan sonra:) Eko parça servis ürünüydü parça koduna baktım ön arka demek ki onlarda ötüyor zaten takmayacaktım onu da eledim şuan ekstra olarak.Hafta içi hella pagid takacağım onu deneyeceğim ferado söküp bu sefer inşallah keseceğiz sesi inanıyorum.Başında durup tek tek gereken yerleri temizletip yağlamalarını yaptırarak montajı izleyeceğim.

Upvote 0

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    78.8 KB · Görüntüleme: 23
  • 2.jpg
    2.jpg
    84.2 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.jpg
    3.jpg
    80 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Upvote 0
Bugün feradolar da söküldü hella pagid taktırdım zaten geçen çarşamba ateleri sökerken niyetim bunları takmaktı frenci arkadaş çok ısrar etti garanti verdi öterse geri alırım diye sonuç ordan çıkıp 3 km geçmeden ötmeye başlayan frenim olmuştu.Sabah kullanımımdan beri ses soluk duymadım sessizlik güzel şeymiş:) Umarım böyle devam ederiz.Bagajda duran nur topu gibi atelerimiz oldu.

Upvote 0

Geri
Üst Alt