1.0 eTSI Yakıt Durumu

Ankara-Çankırı-Ilgaz /ilgaz-Çankırı-Ankara
Tamamı uzun yol, gidiş yağışlı hava, dönüş aşırı sıcak kuru hava, klima birinci seviye sürekli açık, 16 standart jant lastik, 2 yetişkin 1 çocuk, yarim bagaj, yanlama/gazlama yapmadan 5.5 litre.

Ekli dosyalar

• IMG_20220711_133610.jpg
    IMG_20220711_133610.jpg
    284.6 KB · Görüntüleme: 54

13 temmuz sabah 2.30 da bodruma yola çıktım. İki yetişkin bir çocuk, full depo yakit. Bagaj full. 16 jant lastik. (3.5 cm eibach yay var). Hız sınırlarına uyarak sürdüm. Ankara, afyon, dinar, denizli, Tavas, kale, Muğla, Milas ve bodrum istikametini takip ettim. Muğla sınırlarına girene kadar her șey iyiydi. Sonra yakıt ortalaması arttı. Yollar bozuk olduğu için yay nedenli konfor da bariz negatif hisler oluşturdu. ( ayrica sıcak hava ve trafik de yordu bizi) 765 km ortalaması 5.5 oldu. Bodrum trafiği ve rampalari baya etkili.

18 temmuz günü sabah 10.00 donus yolu başladı. Bodrum, Milas, yatağan, Kavaklıdere, aydın bozdoğan, nazilli, denizli, dinar, afyon ve Ankara yaptım. Aynı şekilde aynı yükte, hava daha sıcakti, (bu güzergahta da baya ışık varmış,)
Sayacı sıfırlamadim üzerine devam ettim ve 1515 km ortalaması 5.9 oldu. Genel olarak deniz seviyesinden ankaraya tırmandık ve afyondan sonra 120/130 bandında takıldım..
Ugrasilsa daha da düşer bu yakit. Benim o kadar da sabrim yok :)

Deneyimler,
Sıcak havada turbo daha geç geliyor, rolling durumları üzücü, rampada birisi devri kesmenize sebep olursa tekrar ivmelenmek için arac bir güzel içiyor yakiti. Çokça maruz kaldım bunlara.

Ekli dosyalar

• IMG_20220718_215433.jpg
    IMG_20220718_215433.jpg
    205.5 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20220718_101241.jpg
    IMG_20220718_101241.jpg
    282.7 KB · Görüntüleme: 39
toyotalar nasıl 3.8 litre yakıyor anlamıyorum teknoloji olarak toyotanın sistemi daha iyi galiba

Dünyanın yolunu gittim bir çok toyata gördüm geçtim. Genel olarak hepsi 100 km/s veya daha yavaş olarak gidiyorlar.
Zaten düşününce bugüne kadar kaç kez yolda hızlı toyata gördük!

Geçen hafta 2 kişi 2 valiz ile ankara alanya arasi gidip geldim. Gidis ve geliste 4,5 yakti. Tabi hiz limitlerinde sakin kullanim ile. Sabit 110-120.

toyotalar nasıl 3.8 litre yakıyor anlamıyorum teknoloji olarak toyotanın sistemi daha iyi galiba
Hybrid corolla şehirler arası 3.8 asla yakamaz, yakın arkadaşımda var 120-130 km/h ile sabit gittiğinde 6 lt civarı yaktığını söyledi, en son izmir-istanbul otoban da 140-150 km/h lar da geldiğinde 7.2 lt yakmış. Hybrid araç sadece şehir içinde çok verimli, onun sebebi de elektrik motorunu dur kalk trafikte kullanıyor, bahsettiğim arkadaşımın şehir içi ortalaması 4-4.2 lt .

Hybrid corolla şehirler arası 3.8 asla yakamaz, yakın arkadaşımda var 120-130 km/h ile sabit gittiğinde 6 lt civarı yaktığını söyledi, en son izmir-istanbul otoban da 140-150 km/h lar da geldiğinde 7.2 lt yakmış. Hybrid araç sadece şehir içinde çok verimli, onun sebebi de elektrik motorunu dur kalk trafikte kullanıyor, bahsettiğim arkadaşımın şehir içi ortalaması 4-4.2 lt .
Doğru şehir içi daha az yakar zaten maksat ta o benim arkadaşım 3.8-4.2 geziyor şehir içi fark olabilir kişiden kişiye yoldan yola gayet normal TSİ ile çok çiddi fark yol vergisi cabası benzinliye devam birsüre daha

Araç: 2022 model 4000 km de 1.0etsi/life/dsg
Güzergah: Balıkesir/İstanbul (paralı yol+osmangazi köprüsü)
Ortalama hız: 96 km/h
Ortalama tüketim: 7,4 lt/100
Bagaj dolu, klima sürekli açık, araçta sürücü dahil üç kişi, yolun üçte ikisi 154 km/h (bazı durumlarda üzeri) hızda, motor sağır kalmasın diye belirli aralıklarda altı hatta beşinci vitesle ilerleme. Yedinci viteste 155 km hızla gidince 3300 devir, altıncı viteste 4000, beşinci viteste 5000 devir çeviriyor, aklımda yanlış kalmadı ise.
Sürat ne olursa olsun izini kaybetmiyor, 110 km hızdan sonra A sütunundan rüzgar sesi alıyor, ilginç şekilde 130 km hızdan sonra en sessiz haline geçiyor.
Aracı İstanbul şehiriçinde yoğun trafiği olan bir güzergahta kullanıyorum. İstanbul şehir içi ortalama hızım 20 km/h, ortalama tüketimim (ne tesadüf ki)
7,4 lt/100km.

Son düzenleme:
Alıp kullananlara degil
Forumda misafir olup ilerde
Tdi/tsi/e-tsi secimi / kararı yapacak olanlara örnek olsun

Tdi manuel
Araç 3 kişi

Ankara mta karşısı totalden yakıtı doldurdum

Ordan akıncı hgs giselere kadar 30 km mecbur 80 i gecmeden gittikten sonra (ankara baglantı yolları 80 sınırı var)
Akıncı giselerden otoyola girdikten sonrası 105 sabit gittim
Sakarya akyazı giselerden çıkınca fotoladım

Screenshot_2022-07-19-11-37-03-144_com.miui.gallery.jpg

arkadaşlar selamlar, style donanım 1.0 etsi golfümüz aldık. Sürerken dikkatimi çekti, sürüş esnasında ayağımızı gazdan çekince motor kapanıyor anladığım kadarıyla, eco işareti yanıyor, frene ya da gaza basıldığında motor çalışıyor anladığım kadarıyla. bunu kapatmanın bir yolu var mıdır? aracın yenisi olduğumdan hakim değilim arabanın menülerine falan. herkese güzel günler

Selamlar, hayırlı olsun aracınız. Start stopu kapatarak deneyebilirsiniz ya da sport moduna aldığınızda da motoru kapatmayacaktır.
Neden kapatmak istiyorsunuz kısmını merak ettim ben daha çok. Benim hoşuma giden ve ciddi yakıt tasarrufu sağlayan bir sistem bence.

Geri
Üst Alt