1.0 eTSI Yakıt Durumu

Khosgeldi

Üye
İsim
Kerem
Araç
Golf 8
Merhabalar 1.0etsi kullanıcısı olarak arabam sehir icinde dur kalklı trafikde 7-8 litre bandında geziyor, akıcı uzun yolda 5-6 litre bandına dusuyor (aracımın jantları standartta 16inchdi 18 yaptım) jantları büyüttükden sonra eski jantlara göre 1-1.5litre fazla yakıyor gibi bu durum normal mi ?Sizlerin yakıt durumu nasıl?

Merhabalar 1.0etsi kullanıcısı olarak arabam sehir icinde dur kalklı trafikde 7-8 litre bandında geziyor, akıcı uzun yolda 5-6 litre bandına dusuyor (aracımın jantları standartta 16inchdi 18 yaptım) jantları büyüttükden sonra eski jantlara göre 1-1.5litre fazla yakıyor gibi bu durum normal mi ?Sizlerin yakıt durumu nasıl?
16 dan 18 e geçiş 1,5 litre artırmaz
1 litrede artırmaz

Aynı marka / aynı desen lastik olmak kaydıyla 0,7-0,8 litre arttırır.

16Sert hamurlu lastikten 18 yumusak hamurlu lastige gecisle +0,3 litre daha artabilir

Eder 1,1 fark . Dediginize varmış oluruz az çok.

Bir yakıt aldıktan sonra verisi fotosu ekleyin bakalım tüketimle ilgili. (Yakıt MR , Tomografi yani)

Bence siz çok agresif kullanıyorsunuz aracı. Jantta 1L kadar arttırır tabi.

Belki yol bilgisayarı yanlış gösteriyordur,
16 dan 18 e geçince asıl gidilen 90km yol iken lastik çapından dolayı 100 km gittim bukadar benzin tükettim olarak gösteriyor olabilir.

Normal ama keşel 17 yapsaydınız 2 numara büyütmek aracın tüm dengelerini bozar

Belki yol bilgisayarı yanlış gösteriyordur,
16 dan 18 e geçince asıl gidilen 90km yol iken lastik çapından dolayı 100 km gittim bukadar benzin tükettim olarak gösteriyor olabilir.
O kadar fark etmez çünkü 18 e geçerken lastik yanağı düşer. Bir nevi aynı çapa gelir.

Örneğin;
205/55 R16 100,00Km giderse!
225/45 R17 100,37Km gider
225/40 R18 100,83Km gider.

Rodajda olduğum için çok devirli kullanmıyorum. Genelde bayır yollarda kullanmak zorundayım işe git gelde, benzin aldığımdan beri ort. 6.7.

Rodajda olduğum için çok devirli kullanmıyorum. Genelde bayır yollarda kullanmak zorundayım işe git gelde, benzin aldığımdan beri ort. 6.7.
Birde araç ne lastik ölçüsü ne onlarıda ekleseydiniz keşke.
Daha açıklayıcı bilgi olurdu.

Ayrıca artık araçlarda rodaj diye bir şey yok.
Üretici 1.000km sonra gel yağ değiştirelim demiyor netice olarak
15.000Km diyor yani normal bakım aralığı. Yada 1 yıl hangisi önce dolarsa diyor.
Kısaca artık rodaj yok.

Selam,

225, 45 R17.

Kitapçıkta rodaj bölümü var, ilk 1000km 3 bin deviri geçme sonraki 500km dip gaz yapma kısacası.

Benim bildiğim artık araçlarda motor rodajı yok.
Sadece Fren/Balata rodajı var. Ki oda her disk balata yenilemede gerekli.

Bence siz çok agresif kullanıyorsunuz aracı. Jantta 1L kadar arttırır tabi.
Aksine yakıtı dusurmek için cok uysal sakin kullanıyorum sehir içinde en dusuk 7 litre görebildim şehir içinden kastım istanbul trafigi:(

MK8 kitapçıkta ilgili bölüm:

Motorun rodajı

Yeni bir motor, ilk 1.500 km'de (1000 mil) alıştırılmalıdır. Tüm hareketli parçalar birbirlerine adapte olmalıdır. İlk işletme saatlerinde motor sonrasına göre daha yüksek iç sürtünmeye sahiptir.

1.000 km'ye (600 mil) kadar:

• Gaza tamamen basmayın.
  • Aracı maksimum motor devrinin 2/3'ünden daha yüksek bir devirde sürmeyin.
  • Römorkla sürüş yapmayın Römork çekme.
1.000 ile 1.500 km (600 ile 1000 mil) arası:

• Hızı ve motor devrini yavaşça arttırın.
İlk 1.500 km (1000 mil) içinde kullanılan sürüş tarzı, motor kalitesini de etkileyecektir. Motorun aşınmasını azaltmak ve olası km gücünü artırmak için özellikle de motor soğukken orta motor devirleri ile sürüş yapılmalıdır.

MK8 kitapçıkta ilgili bölüm:

Motorun rodajı

Yeni bir motor, ilk 1.500 km'de (1000 mil) alıştırılmalıdır. Tüm hareketli parçalar birbirlerine adapte olmalıdır. İlk işletme saatlerinde motor sonrasına göre daha yüksek iç sürtünmeye sahiptir.

1.000 km'ye (600 mil) kadar:

• Gaza tamamen basmayın.
  • Aracı maksimum motor devrinin 2/3'ünden daha yüksek bir devirde sürmeyin.
  • Römorkla sürüş yapmayın Römork çekme.
1.000 ile 1.500 km (600 ile 1000 mil) arası:

• Hızı ve motor devrini yavaşça arttırın.
İlk 1.500 km (1000 mil) içinde kullanılan sürüş tarzı, motor kalitesini de etkileyecektir. Motorun aşınmasını azaltmak ve olası km gücünü artırmak için özellikle de motor soğukken orta motor devirleri ile sürüş yapılmalıdır.
Benim Araç 2016 Model year
1.4 TSI 125 DSG
Kitapçıkta böyle bir rodaj bilgisi yok.
Belki Golf8'ler elektrik destekli diye koymuşlardır.

Geri
Üst Alt