18 janta Michelin Pilot Sport 5 uygulaması

yazdım yukarıda pilot sport 5 veya primacy 4, 4+ veya goodyear asimetrik 6
o lastik sert bildiğim kadarıyla ayrıca peşin para verip alamam goodyear ile arasında da maddi açısından fark 1500 civarı gerek yok yani

Ps5 spor sert Primacy 4+ çok iyi

Konfor için Primacy 4 öneririm. 4+ sert geldi bana. 4e göre bir tık salınımı düşük. Bu yüzden de 4 daha konforlu bir lastik kesinlikle.

Primacy 4 yerine zamanında Pilot Sport 4 aldım çok yakınlar diye, ama sessizlik ve konfor açısından pek yakın değiller, Öle sportif bi kullanım için almıyorsanız Primacy alın derim.

Tutuş ve frenleme açısından bence kesinlikle Continental daha iyi ama konfor ve ses konusunda belki bi tık geride olabilir.

Bide ben bilmeme rağmen önemli bi hata yaptım ve bi daha asla yapmam, şuna dikkat edin derim.

Yük ve Hız endeksi size en uygun en düşük olanı alın, yüksek olması aynı latikde sertlik konfor ve sesi kesinlikle etkiliyor.

91V alacaktım ancak 91Y daha ucuza buldum diye bi an boş bulunup aldım, kesin hata 3-5 fazla verip hatta 91H bulup alsaydım ömrü çok çok az kısalırdı o da belki ama ömrü boyunca daha konforlu ve sessiz olurdu. Az değil bence reelde baya fark yaratıyor bu konu, dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Primacy 4 yerine zamanında Pilot Sport 4 aldım çok yakınlar diye, ama sessizlik ve konfor açısından pek yakın değiller, Öle sportif bi kullanım için almıyorsanız Primacy alın derim.

Tutuş ve frenleme açısından bence kesinlikle Continental daha iyi ama konfor ve ses konusunda belki bi tık geride olabilir.

Bide ben bilmeme rağmen önemli bi hata yaptım ve bi daha asla yapmam, şuna dikkat edin derim.

Yük ve Hız endeksi size en uygun en düşük olanı alın, yüksek olması aynı latikde sertlik konfor ve sesi kesinlikle etkiliyor.

91V alacaktım ancak 91Y daha ucuza buldum diye bi an boş bulunup aldım, kesin hata 3-5 fazla verip hatta 91H bulup alsaydım ömrü çok çok az kısalırdı o da belki ama ömrü boyunca daha konforlu ve sessiz olurdu. Az değil bence reelde baya fark yaratıyor bu konu, dikkat etmenizi tavsiye ederim.
çok kaydığı söyleniyor bu lastiklerin ve 4 mü 4+ mi daha iyi emin olamadım bazı yorumlarda 4+ daha uzun ömürlü ama 4 daha sessiz yazmışlar ancak yurtdışı kaynaklı sitelerde 4+ daha iyi her konuda kafam karıştı

Michelin Pilot Sport 5 ile yaklaşık 1 yıl ve 30.000 kilometreden fazla bir süredir deneyimim var. Kullandığım lastikler 225 40 18 ölçüsünde. İzlenimlerim aşağıdaki gibi:

Kullandığım lastiklerin ölçüsü 225 40 ZR18. ZR olduğu için yanakları oldukça sert. 17 inçlik lastiklerden sonra konfor anlamında belirgin bir düşüş yaşadım. 8J genişliğindeki jantlarla kullanıyorum. Bu jantlar, 225'lik taban genişliğinden daha fazla. Bu yüzden olabilir, araçta oldukça fazla lastik sesi var. Zamanla bu sese alışıyor insan, ama araç hiçbir zaman tamamen sessiz olmuyor. 70 km/s hızın üzerinde sürekli bir ses var ve müzik dinlemeye başlıyorsunuz.

Pilot Sport 4'e kıyasla, yol tutuşunu oldukça iyi buldum. Daha iyi yol tutmasının sebebi belki lastiklerin kısmen yeni olmasıdır. Ayrıca, ZR yanaklı olmasından diye tahmin ediyorum, tahmin edilebilir bir sürüş deneyimi var. 17 inçlik kış lastikleriyle 105 km/s hızla girdiğim virajları, bu lastiklerle 115 km/s üzeri hızlarda bile (yaz sıcağında) rahatça alabiliyorum. Kış lastiklerimde hissettiğim yanak ezilmesi ve bu ezilme ile gelen "lastikler yoldan kopacak mı tutacak mı tereddütü" bu lastiklerde yok.

Aşınma konusunda da Pilot Sport 4'e göre bir iyileştirme var gibi. 4 serisi oldukça hızlı aşınıyordu, ancak bu lastiklerde henüz gözle görülür bir aşınma görmedim, elbette ölçmek lazım.

Aracımı performanslı kullanmadığım ve önceliğim sessizlik olduğu için sanırım primacy 4+ alacağım

Araçta lastik ve rüzgar sesinden rahatsız olunuyorsa kesinlikle ses yalıtımı yapmanızı tavsiye ederim. Başka bir araçla uzun yolculuk yaptığımda araca yaptığım en konforlu şeyin yalıtım oldğunu anlıyorum. Yaz lastiklerim 18 ps4 yalıtımdan sonra ses çok azalmıştı. Bir sonraki alacağım lastik kesinlikle pilot sport olmazdı çok sesli bir lastik aynı zamanda kısa mesafe ani frenlemelerde kayması başa bela.

Herkese Merhaba Golftutkusu dostları;
Yaz Aylarında Yaz Lastiği Kullanmak gerek Düşüncesiyle Aracıma Yeni Lastik Arayışı içerisindeydim. 225 40 18 Ebatlarda Lastik seçimi yapmak adına 3 farklı markanın Modelleri arasında Araştırma yaptım ve Sonuç olarak yine Michelin Pilot serisinin 5.sini Almış Buldum Kendimi. Bu lastik Piyasa da yeni olmasından dolayı fazla Tecrübe edene Rastlamadım ve Michelin Bayiisi Tanıdığım Dostlar ve Yabancı forumlarda ki araştırmalarım sonucunda Michelin PİLOT SPORT5 e karar verdim. Ürün 2022 üretimi olup, Toplam 7 Bin tl ye mal oldu( Nisan 2022). Kampanya olarak 800 tl Opet Yakıt çeki ve Yanında Birde Kamp Sandelyesi Hediye edildi.

Öceki Nesil pilot 4 e oranla deseni çok değişmemiş olsa da küçük gelişmeler eklenmiş ,Lastiği Taktıktan sonra Tecrübe edebildiğim kadarıyla ( fazla süre ve km yapamasam da) aracımın eski lastikleri pilot sport 4 e göre Çok da rahat ve yumuşaklık hissettim, yol tutuşu sanki bir tık daha iyi gibi. Özellikle Su tahliyesi bana daha başarılı geldi. Launch Control da pati yapmaya direnmesi pozitif yanı, Sonuç olarak Beklentimi fazlasıyla karşılamış oldu. Tavsiye ederim açıkcası.
Diğer 2 Seçenek ise Goodyear Asimetrik ve Continental contact 5-6 serileriydi,
Lastiğin teknik bilgilerini markanın sitesine ait olan linki de ekliyorum. (Michelincomtr sitesinden alıntıdır )

https://www.michelin.com.tr/auto/tyres/michelin-pilot-sport-5
Hayırlı olsun
Evet cok yumsak bır lastık ses olarakta dusuk bende 12 ayda onleri sıfırladı ama

bence çok güzel olmuş kamp sandalyesini merak etmedim değil. Fiyat dünden pahalı ama yarından ucuz. Araba da gti gözümden kaçmadı 6 ayda bir ön arka yapmanı tavsiye ederim (eski bir 5gti kullanıcısı) :)
Aynen
Doğru değerlendirme

Araçta lastik ve rüzgar sesinden rahatsız olunuyorsa kesinlikle ses yalıtımı yapmanızı tavsiye ederim. Başka bir araçla uzun yolculuk yaptığımda araca yaptığım en konforlu şeyin yalıtım oldğunu anlıyorum. Yaz lastiklerim 18 ps4 yalıtımdan sonra ses çok azalmıştı. Bir sonraki alacağım lastik kesinlikle pilot sport olmazdı çok sesli bir lastik aynı zamanda kısa mesafe ani frenlemelerde kayması başa bela.

Katılıyorum hocam. A3 8v aracım var. Eski golf kullanıcısıyım 3 farklı golf 7-7.5 kullandım. Yol sesi a3’de golf’ten çok çok fazla, adeta dehşet seviyede. Bu durum karşısında bende aracımda davlumbaz izolasyonu ve kapı içlerine izolasyon yoluna gittim. Bagaj ve zeminde yalıtım bulunmuyor. Ancak buna rağmen yolculuk eskiye göre çok çok farklı… 1200 km’yi zerre yorulmadan, 160-180 bandında konforlu bir halde gelebildim. İzolasyon zayıflığı ve yol titreşimi yorgunluğun esas sebebi.

Geri
Üst Alt