Golf 7 Ön Park Sensör Arızası

apranaxi

Üye
İsim
Batu
Merhaba

2015 model golf high aracımda çok sık karşılaştığım yolda sabit hızla max. 20-30(belki daha az) km ön park sensörünün olur olmadık, alakasız, saçma derecede devreye girerek ötmesi ve bu hatadan dolayı yolcuları tedirgin etmesi olayını 1.5 yıldır yaşamaktayım.

Daha önce başına gelen yaşayan ve değerli yorumlarınızı bekliyorum.
İyi forumlar.

Benim basima bir onceki golfte geldi. On tamponu soktuk park sensorunun tum ana kablo tesisatini tek tek kontrol ettik. Kablonun birinde aşınma vardi. Onunla duzeldi. Biraz zaman ve sabir istiyor. Ustalar yanasmayabilir tanidik biri olmali

Upvote 0
Kışın bana da çok oluyordu ama galiba sensör üzerine kar buz çamur vs gelince oluyordu daha çok. Sizinki de benzer bi sebepten olabilir mi bilemiyorum aklıma gelince yazıyım dedim. Sensörlerin olduğu yer temizken ötüyorsa tampon altından mutlaka kontrol edilmeli

Upvote 0
En kısa sürede derossi arkadaşın bahsettiği gibi sizde baktırın, o zamana kadar da; Araç menüsünden park ve manevra kısmına girip en üstte " otomatik etkinleştir" seçeneğinin tik'ini kaldırın. Fakat dikkat edin bu ayardan sonra sadece vitesi R ye taktıktan sonra sensörler aktif olacak.

Bende de bazen aracın çevresinde hiç birşey olmadığı halde sanki tam kör noktada bişey varmış gibi ötüyordu. Bu ayarı bulduğumdan beri kullanıyorum ve herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.

Son düzenleme:
Upvote 0
Bu bahsettiğiniz olay golflerin tamamında var. Özellikle 2017 sonrası park manevra özellikli olanlarda. Anlamsızca durduk yere ötmeye başlıyor yolda hiç bir şey olmamasına rağmen. Bende rahatsız oluyorum açıkçası.
@Recep Gül hocamızın dediği gibi bir çözüm olabilir sizin için.

Upvote 0
Bu bahsettiğiniz olay golflerin tamamında var. Özellikle 2017 sonrası park manevra özellikli olanlarda. Anlamsızca durduk yere ötmeye başlıyor yolda hiç bir şey olmamasına rağmen. Bende rahatsız oluyorum açıkçası.
Servisevbu problemden bahsettim,sözde kalibrasyon yaptıklarını söylediler fakat değişen hiçbir şey olmadı. Yine aynı

Upvote 0
Benim basima bir onceki golfte geldi. On tamponu soktuk park sensorunun tum ana kablo tesisatini tek tek kontrol ettik. Kablonun birinde aşınma vardi. Onunla duzeldi. Biraz zaman ve sabir istiyor. Ustalar yanasmayabilir tanidik biri olmali
Maliyetli olabileceğinden korkuyorum
Şu piyasada sök tak 400 tl tampon için🥲

Upvote 0
Kışın bana da çok oluyordu ama galiba sensör üzerine kar buz çamur vs gelince oluyordu daha çok. Sizinki de benzer bi sebepten olabilir mi bilemiyorum aklıma gelince yazıyım dedim. Sensörlerin olduğu yer temizken ötüyorsa tampon altından mutlaka kontrol edilmeli
Temizkende ötüyor maleseff

Upvote 0
En kısa sürede derossi arkadaşın bahsettiği gibi sizde baktırın, o zamana kadar da; Araç menüsünden park ve manevra kısmına girip en üstte " otomatik etkinleştir" seçeneğinin tik'ini kaldırın. Fakat dikkat edin bu aylardan sonra sadece vitesi R ye taktıktan sonra sensörler aktif olacak.

Bende de bazen aracın çevresinde hiç birşey olmadığı halde sanki tam kör noktada bişey varmış gibi ötüyordu. Bu ayarı bulduğumdan beri kullanıyorum ve herhangi bir olumsuzluk yaşamadım.
Kapalı mı kullanıyorsunuz otomatik etkinleştiri ne gibi sıkıntı yaşarız. Gerçi ön birazda geç alıyor sensörleri bi anda çıkıyor ekranda

Upvote 0
Deneyeceğiz bakacağız inşallah
Teşekkürler.

Upvote 0
Kapalı mı kullanıyorsunuz otomatik etkinleştiri ne gibi sıkıntı yaşarız. Gerçi ön birazda geç alıyor sensörleri bi anda çıkıyor ekranda
Hayır tamamen kapalı değil, normalde araç çalışır halde önünden veya arkasından birisi geçtiğinde sensörler algılar ve öter. Otomatik etkinleştir seçeneğini kapattığınızda bu olmaz, sadece aracı park edeceğiniz zaman geri viteste aldığınızda aktif oluyor. Dediğim gibi uzun süredir bu şekilde kullanıyorum, sadece ilk başlarda ikide bir ötmesine alıştığım için kapattıktan sonra afalladığım olmadı değil. Ama zamanla alışılıyor

Upvote 0
Hayır tamamen kapalı değil, normalde araç çalışır halde önünden veya arkasından birisi geçtiğinde sensörler algılar ve öter. Otomatik etkinleştir seçeneğini kapattığınızda bu olmaz, sadece aracı park edeceğiniz zaman geri viteste aldığınızda aktif oluyor. Dediğim gibi uzun süredir bu şekilde kullanıyorum, sadece ilk başlarda ikide bir ötmesine alıştığım için kapattıktan sonra afalladığım olmadı değil. Ama zamanla alışılıyor
Hocam sizin dediklerinize ilaveten ben de şunu söyleyeyim sensörlerin otomatikte sürekli aktif olması beni 2 belkide 3 ufak kazadan kurtardı desem yalan olmaz herhalde🙂 o yüzden ben şahsen çok faydalı buluyorum illa da kapatılacaksa alışana kadar çok çok dikkat edilmeli

Upvote 0
Bende yavaş giderken arada bir aynı problemi yaşıyorum.

Upvote 0

Aynı sorun bendede var. Özellikle araç yıkandığında 3 metre ilerdeki cisim çok yakınında olarak görüyor. Tampon sökme takmaya 400 isteyen ustalardan birine geçen hafta komşunun iç kısımdaki radyatörü yaptırırken denk geldik oysaki sökmeden yapılıyordu.:) Son dönemde (4 Araç) yaptırdığım yaklaşık 10 işlemin neredeyse tamamında sorun yaşattılar. Eski ustalar bezmiş yeniler anlamıyor yada kolaya kaçıp para kazanma derdindeler.
Bir tarafa müdahale ederler diğer tarafları trimleri soketleri düzgün takmazlar.
En son bakımda karter korumayı söktüler şu anda rolantide aşırı ses yapıyor tam oturmadı sanırım elimle itince zırıltı gidiyor, O yüzden sensör için gidip başınıza ne tür bela sarabilirler allah bilir. Bende ön sağdaki yapıyor kışın yazın yağışlı havalarda 1 sensör hariç sorunsuz çalışıyor.
Yatay veya dikey tip orjinal 1 sensör 750 tl civarı :) tampon sök tak 400 tl.. Kendiniz yapabilirseniz parçayı ucuza bulursanız uyguna gelir, diğer türlü bu rakamları bulur..

Ekli dosyalar

• pdc_sens_r_tek_3-600x450.jpg
    pdc_sens_r_tek_3-600x450.jpg
    47.9 KB · Görüntüleme: 6
Upvote 0

Geri
Üst Alt