Yakıt depo kapağı kilidi

agacmalzeme

Paylaşımcı Üye

İsim
Mehmet
Geçenlerde multimedyayı değiştirirken bir arıza kodu görmüştük depo kapağı kilit mekanizması ile ilgili. Sonrasında aracı kilitlediğimde baktım ki depo kapağı kilitlenmiyor. Bugün tamirine bakayım dedim ve mekanizmayı sökmeye çalıştığımda sağolsun Almanlar mekanizmayı kullan at yapmışlar. Plastik tırnakları sökeyim dedim hepsi pis kokulu plastik Çin oyuncakları gibi ufalanıp kırıldı. Sanki plastiği güneşte bırakırsınız da çürür ya onun gibiydi. Neyse diyip hepsinin tutan yerlerini kopardım fakat bu seferde kapak öyle bir preslenmiş ki çıkması imkansız parçalamak gerekliydi. Bende motorun olduğu yerleri tornavida ile iyice esnettim kırmadan. Sonuç olarak mekanizma çalıştı🙂 500₺ cepte kaldı diyebiliriz. Depo içinde taşan yakıtı tahliye etmek için konan delik çamurla tıkanmıştı sökmüşken içini dışını güzelce temizledim. Sanırım golfler de kronik sorun, çalışmayan olursa bi kurcalasın derim. Hatta bozuk olan bir sürü araç vardır bence sürücüler farkında olmayabilir.

IMG_20220508_132248.jpgIMG_20220508_132250.jpgIMG_20220508_133542.jpgIMG_20220508_133523.jpgIMG_20220508_132255.jpgIMG_20220508_135127.jpg

depo kapağının arada acik kalmasi sebebiyle bugün tekrar söktüm kauçuk parça yağlaması olayini söyleyim kauçuk parça dediğiniz kısımda motorun üstündeki plastiğin çıkıntısı var manuel geri çekilerek açılması için yapılmış içine yağ enjekte etsende amacina hizmet etmez sürtünen bir parça değil içine değilde dikine enjektörü sokup iç kısimlara yağ enjekte edilirse belki olur kauçuk parça dediğiniz yeri yırtıp içine enjekte edilirse de olur yada kauçuk içine bol miktarda enjekte edersiniz orasi dolar taşar ilgili yere yağ gider bunlari bilenler yazmış zaten olanda var olmayanda

resimlerde işaretledim çıkıntı ve girdiği kauçuk parça ama yağlanması gereken kısım hemen yanında hafif yağlı görünüyor zaten ben vazelinle yağladim elimde o vardı hatta motorun sol tarafında bi yer daha var orayi da yağladim kilitleme sorunum zaten çözüldü tek sıkıntı araci açınca kapağı fırlatması şuan yapmıyor yapacak olursa yenisini alırım riskli bir bölge olmasa idare eder diyecem de açık kalır felan başımıza iş alırız
Aslında motoru açmamak ve toparlamadaki ezilmeler vs. ikinci bir sorun yaratmaması içindi.
Bu sebeple manuel açma kapama çıkıntısını kaplayan kauçuk parçadan motor kısmına iğne ile ulaşıp yağlama yapmak en iyi çözümdür. Yırtmak değil de daha sonra o kısımdan toz girmemesi için enjektör yardımıyla yağlama yapmak, iğne deliği küçük olacağından daha iyi bir yöntemdir.

Kilitleme ve kilidi bırakmak için yapılan basma ve çekme hareketini sağlayan pim , tutunduğu kısımda oluşan hasar sebebiyle kilidi açınca tutunamayıp fırlatıyor diyebilirim.
Ya yay olması gerektiği gibi takamadınız ya da yukarıda yazdığım gibi , eğer varsa bir tutunma çıkıntısı , o kısımda oluşan ezilme, belki de yağladıysanız o kısım yağsız olabilir vs. nedenler..
Deneme yanılma bulursunuz.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Upvote 0
Geçici çözümler yerine kalıcı çözüm: parçayı değişmek.
Serviste pahalıya geliyorsa Aliexpress'ten alınır...
aliexpresten bu vergi muhabbeti çıkmadan önce alışveriş yapıyordum ama son aldıklarım gelmez oldu takip numarası olmadığı için nerde göremiyorsun birileri arada çalıyor bende almaz oldum vergi olayi çıktıktan sonra gelmesinde problem yaşanıyor mu şuan problem yok bazen araci açtığımda kapak fırlıyor alıp değişeyim diyorum

Upvote 0
aliexpresten bu vergi muhabbeti çıkmadan önce alışveriş yapıyordum ama son aldıklarım gelmez oldu takip numarası olmadığı için nerde göremiyorsun birileri arada çalıyor bende almaz oldum vergi olayi çıktıktan sonra gelmesinde problem yaşanıyor mu şuan problem yok bazen araci açtığımda kapak fırlıyor alıp değişeyim diyorum
Haziran ayında verdiğim iki farklı sipariş de sorunsuz geldi.
7-10 gün içinde ulaşıyor genelde.
PTT eskisi kadar yavaş değil sanırım, ya da bayram öncesi öyle mi denk geldi bilmiyorum.

Upvote 0

Geri
Üst Alt