Golf 7 Direksiyon Korna Sorunu - Airbag yerine tam oturmuyor

hasanugr

Yeni Üye
İsim
Hasan
Araç
Volkswagen Golf 1.6 TDI BlueMotion Comfortline
Herkese Merhaba,

Aracı yeni aldım sayılır aldığımdan beri direksiyon üzerindeki korna basma yerinde sıkıntı var sağına bastığımda sağa içe giriyor ve korna basmıyor, sola bastığımda sola doğru yatıyor.
Yani korna basmak için ya çok şanslı olmam gerek ya da çok uğraşmam, acil durumda sorun yaşıyorum. Videosunu çektim aşağıya ekledim.

Bu durumu düzeltmek için bir öneriniz var mı?
Veya önerebileceğiniz bir usta var mı? (Şehir: Manisa)

İki elinizle sağlı sollu eşit bastırınca oturur gibi duruyor. Denediniz mi?

Upvote 0
İki elinizle sağlı sollu eşit bastırınca oturur gibi duruyor. Denediniz mi?
Evet denedim korna çalıyor ama oturmuyor, kırmakta istemdim bir yerleri çok sert davranamadım. 😅

Upvote 0
Aracin bir kazasi var mi? Airbag'tan o kapagi ayirmak cok zor. Yani boyle oynamamasi lazim.

Ya da kapak kirildi da sonradan degistirdiler mi acaba. Nazik oldugu icin sert kullanimda ortasi catliyor.

Upvote 0
Youtube arama sekmesinden direksiyon sökme takma şekline bakın eliniz yatkınsa.

Açtıktan sonra bu sorunu yaşatacak noktalar nereleridir nerelerine dikkat etmeliyim önerileriniz var mı?

Airbag kontrolü yaptırırken açılmış resimleri var bunları da atıyorum belki öneriniz olur.

Aracin bir kazasi var mi? Airbag'tan o kapagi ayirmak cok zor. Yani boyle oynamamasi lazim.

Ya da kapak kirildi da sonradan degistirdiler mi acaba. Nazik oldugu icin sert kullanimda ortasi catliyor.

Evet aracı ağır hasarlı almıştım ama ekspertize soktuğumda çok büyük sorunu yoktu, çoğunlukla airbag'ler yüzünden ağır hasar ortaya çıkmıştı ki onlar da tamir edilmiş.
Kapağı nasıl kontrol edebilirim, kapak kısmını çıkartabilirim ama sonrasında ne yapmam gerektiğini çok bilmiyorum. 😅

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-03-11 at 01.29.55 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-11 at 01.29.55 (1).jpeg
    188.1 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2022-03-11 at 01.29.55 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-11 at 01.29.55 (2).jpeg
    167 KB · Görüntüleme: 36
  • WhatsApp Image 2022-03-11 at 01.29.55.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-11 at 01.29.55.jpeg
    170.2 KB · Görüntüleme: 37
Upvote 0
@hasanugr videolardaki gibi açılıyor. Alt kısmı hakkında fikrim yok. Çünkü işlem yapıldıysa ve olması gerektiği gibi takılmadıysa oluyor muhtemelen. Belki bir kablo sıkışmış olabilir, bir parça kırık olabilir. Ekspertiz yapan yere gösterin eğer yakında ise. Siz sökmüştünüz acaba oturmamış mı bir sorun mu var diyerek öğrenebilirsiniz.

Upvote 0
Merhaba, bir sebepten ötürü airbagi söktükten sonra monte ederken, airbag kablosunu tam yerleştirememiş olabilirler.

Aracıma direksiyon tuştakımını kendim monte etmiştim, kablonun sıkışmasından dolayı ilk seferinde tam oturtamadığımı hatırlıyorum, kabloyu evirip çevirip tekrar denediğimde oturmuştu yerine.

Gerçi hala sol taraftan kornaya basarken zorlanıyorum sağ taraf daha akıcı çalışıyor, bir ara söküp tekrar düzenlemem gerekecek.

Diğer olasılık da airbag kapağının bir ayağı kırılmış olabilir mi ? Hatırladığım kadarıyla metal idi ama metalin bağlantı noktası plastik olacaktır sonuçta.

Kendiniz söküp kontrol edemeyecekseniz airbag işi yapan bir usta bulun, kolaylıkla sorunun ne olduğunu yanınızda açıp gösterecektir.

Upvote 0
@Kysr038 @ogzogz Söylediğiniz noktalara dikkat ederek yarın bi açıp kontrol edeceğim.
Umarım sadece oturmayan bir parça vardır, ve sanırım ses kirliliği olmaması için boş bir alan bulmam da gerekiyor. :)

Upvote 0
@Kysr038 @ogzogz Söylediğiniz noktalara dikkat ederek yarın bi açıp kontrol edeceğim.
Umarım sadece oturmayan bir parça vardır, ve sanırım ses kirliliği olmaması için boş bir alan bulmam da gerekiyor. :)
Kornanın çalmaması için motor bölümündeki

15 Horn relay
IMG_20220311_034117.jpg
Diye tabir edilmiş sigortayı söküp dener misiniz ?

Ben bunu akıl edemeyip akü kutup başını sökmüştüm

Bu arada sigorta kutusunda bir sigortayı sökmeden önce fotoğrafını çekin lütfen.

Geçmişte şöyle bir problem yaşamıştı bir üyemiz.

Son düzenleme:
Upvote 0
Kornanın çalmaması için motor bölümündeki

15 Horn relay
Ekli dosyayı görüntüle 55700
Diye tabir edilmiş sigortayı söküp dener misiniz ?

Ben bunu akıl edemeyip akü kutup başını sökmüştüm

Bu arada sigorta kutusunda bir sigortayı sökmeden önce fotoğrafını çekin lütfen.

Geçmişte şöyle bir problem yaşamıştı bir üyemiz.
[/URL]
Cevap için teşekkür ederim baya uğraşmışsınız, ama benim kornada sıkıntı yok normal çalışıyor. Sıkıntı kornaya basmaya çalıştığım direksiyon üzerindeki kısım, takıldığı için basılmıyor. Sanırım içini açıp kendim düzgünce kontrol etmem gerekecek.

Upvote 0
Ses kirliliği yaratmamak için demişsiniz ya ona ithafen yazdım. O sigorta sökülünce korna etrafı rahatsız etmez.
Öyle düşünmemiştim hiç, teşekkür ederim mantıklı. :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt