Golf'ü satıp Egea Cross almak?

170.000 km'deki Golf'ü satıp yeni bir Egea alır mıydınız?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Çok zor ve beyin yakan cinsten bir konu anket olmuş hocam.Kullanın golfü daha çok dağ taş yol gezdirir size arabanız.

• Beğen
Tepkiler: SCC

@netredo

Aslında oturup mahallede yolda sokakta egea cross alan binen varmı ona da bakmak lazım

Şahsen ben yolda evimin sokağında göremiyorum. (Hiç yok)

Eger şansına mahallede 1 tane görsem o da kesin alsat için almıştır. Yani ilandadır (binici değil)

Yüzlerce ilan var
Hepsi bir fedai çıksada satsam diye bekliyor.

O fedai biz olmamalıyız.

1.3 multijet manuel cross 410 bin helal mi değil tabi.
Ama fiyatını bir kenara bırakırsak
Erciyese tek parca çıkar 100 parca iner diyede bisey yok

1.4 atmosferik olanı ? Tdi tork doygunluğundan sonra
Bu atmosferik egea bin pişman eder . Hem yakıt hem performans anlamında

Evet 11 yaşında bir 170 bin de bir golften sonra heyecan yaratır ama 410 bin verince bu heyecan katsayısı azalır.

A)Lansmanda 196 bine impression golf almak? Hadi 230 a da alsatcıdan almak (nisan-mayısta)

B)Şu an sarı siteden 450 bine impression golf almak

Evet İkiside aynı araba ama b şıkkındaki beş para etmez dandik bomboş golf

a seçeneği ? Aslan gibi yeni kasa golf mk8 (keşke benimde olsaydı)

Yani bu iş şuna varıyor

Egea cross iyi araba
Ama 410 bine 5 para etmez araba (1.3 multijet manuel)

1.4 olanı zaten düdük muhabbeti gerek yok

kesinlikle alınmaz,masraf oluyor,parça ucuz vs gibi nedenler öne sürüyorsanız o zaman lada almak gerek 1998 model iş mi bu yani

arabadan anlamayan derki10yaşgençleşsin. 160 binkm düşsün. ama kaliteden 10 yaş ve onca km düşüyor egea ya geçince onu da göz önünde bulundurun.

• Beğen
Mantık açısından yeni araba ancak bindikçe sattığınız Golf’ün kulaklarını çınlatacaksınız.Egea Cross kötü araba değil ancak Golf’ün kalitesinden sonra keyif ve tat vermeyecektir.

• Beğen
Fiat markası ülkede montajı yapılan araçlar arasında heralde araç başına en çok kâr bırakan markadır., 30 yaşında Mk3 Golf alınrım ama Fiat ‘tan kibrit çöpü alınmaz., Fiat Egea dediğimiz araç 1992 yılında çıkmış Mk3 Golf ‘ün malzeme ve işçilik kalitesine halaaa yaklaşamıyorsa o araç alınmaz.

Beklediğimden çok daha fazla bir katılım ve fikir paylaşımı oldu. Hepinize yorumları için teşekkür ederim, hepiniz haklısınız :) Ve ben hâlâ kararsızım.

51 oy yani %60 hayır, 33 oy evet çıkmış. Ben de aşağı yukarı bu oranlarda düşündüğüm için kararsızdım ve bu yüzden konuyu açtım.

Biraz beklentilerimi açıklayıp ne yaptığımı ve ne yapacağımı açıklayayım:

Ne kadar ekmek o kadar köfte olduğunu biliyorum. Kimse kimseye aynı paraya 10 yaş ve 150.000 kilometre daha yeni aracı tabii ki aynı kalitede ve güvenlikte vermiyor. Üste 1 TL verebilecek durumda değilim; yani Golf 7/7.5 veya 0 Cross gibi tavsiyeler benim için geçerli değil.

Golf'ü satıp aynı fiyata düşük km ikinci el bir Cross'tan bahsediyordum fakat araba alma satma konusunda hem insan karakteri hem de araç detayları konusunda seçici olduğum için büyük ihtimalle bu belirsiz ortamda bir hareket etmek için geç kalacağım.

Benim için performans çok önemli değil; şehirler arası yollarda 110'u pek geçmiyorum. Tavanda bisiklet vs oluyor çoğu zaman.
Fakat gerekli yerlerde aracın çevikliği neredeyse her erkek gibi hoşuma gidiyor tabii :) Aradaki farkı Cross'u deneyerek görmem lâzım. Makbûl motor anladığım kadarıyla 1.3 Multijet.
Marka algısı da önemli değil. Malzeme kalitesi... Cross'a bindiğimde çok çok ucuz plastik hissi alırsam veya trim sesi duyduğum an iş biter zaten. 10 yaşındaki Golf'te trim sesi yok ve en dikkat ettiğim şey sanırım benim için bu.

Test sürüşü için form doldurdum. 1 saat sonra ST aradı. Araç yok dedi :) Haftaya gelecek, gelip bakarsınız, dedi. Ben 0 araç almayacağım; test aracı olacak mı, diye sordum. Bir sessizlik oldu :) Olur herhalde ya, bakarız vs der gibi salladı... Dedim forumlara bakayım; kullanıcı profili ve kullanıcı yorumları görürüm. Bir forum var; aman Allah'ım. Yorum yapmayayım...

Donanımhaber'deki konusunda okuduğum kullanıcı yorumları fena değil ama test sürüşü veya kiralama yapmadan karar veremeyeceğim gibi duruyor. Bu durumda Golf önde.

Buradaki yorumlardan da yola çıkarak, aklıma acayip bir şey geldi... Golf'ü 3 cm yükseltsem nasıl olur? Bu iş nasıl yapılır? :) (Memlekette Golf Alltrack vardı da biz mi almadık?)
(Millet aracı basmaya çalışır, ben yükseltmeye. Mersin yolcusu kalmasın :)

Aşağıdaki kadar 'hardcore' olmayacak tabii ama meselâ yani...

264cfc000bc7c456baea69aead99417a.jpg
dream car.jpg

Golf 7 (variant) için aşağıdaki gibi bir deneme var.

Golf 7 variant ile alltrack arasında ve golf 6 variant altyapısı araştırılıp ona göre yol izlenebilir. Daha sonra gerekli hesaplamalar yapılarak düşünülebilir.

Gönül ister..
1641665187869.png

Merhaba arkadaşlar,

Peşinen söyleyeyim; biliyorum attan inip eşeğe binmek olacak ama :)

Geçenlerde bir arkadaş bu konuda aklıma girdi ve kararsız kaldım. Sizlerin de yorumlarıyla ya tamam ya devam demek istiyorum.

Egea Crossları zaten dışarıdan beğeniyordum. Elime geçen ilk fırsatta da içini inceleyip mümkünse test sürüşü yapacağım ve fikrim orada daha da netleşecek.

Golf'ten pek ayrılmak istemiyorum ama kilometrenin 170.000'e dayanması, şu an bir sorun olmasa da eşyanın tabiatı gereği ömrü biten parçaların zamanlarının gelerek öyle ya da böyle masraf çıkaracağını biliyorum.

Dağa taşa da çıkıyorum biliyorsunuz; Cross'un biraz daha yüksek olmasının yanı sıra bakım ve parça masraflarının düşük olması, yaklaşık 160.000 kilometre ve 10 yaş gençleşmek de cezbediyor.

Golf 6'nın fiyatına 10.000 kilometre civarlarında Cross almak mümkün gibi. Paket ve motor konusunda bir fikrim yok.

Motor ve paket konusunda, veya genel olarak bu fikir konusunda olumlu ya da olumsuz ne dersiniz?

Teşekkürler,
İyi forumlar.
Yani mutlaka siz aracınızın eskidiğini düşündüğünüz için şartlarda zor olduğu için egeaya dönüyorsunuz. Yanlış yapıyorsunuz dememiz doğru olmaz çünkü şartlar zor eskisi gibi değil, haklısınız. Siz ne yaparsanız emin olun doğru bir karardır, kimse sizi sizden iyi bilemez. Kendi fikrmi sorarsanız ben vw den egeaya geçmek hiç istemezdim, ama geçmek zorunda kalsamda üzülmemeye çalışırdım. Hayat bu

Bu da çok abartı gibi

Yanlız 5. Vites 4 bin devir gösterdiği an can alıcı (HIZ 105 !! evet sıkıntı)
1.4 EGEA

konuya baştan beri göz atıyorum, zor karar iki tarafında avantajları ve dezavantajları var o yüzden bir şey yazmamıştım ancak fazla ön yargılı görüşlerde var konu içerisinde.
birde bu videoyu izleyince yazayım dedim, bence bu video etkileşim için çekilmiş.
1.4 fire 77hp grande punto var, böyle bir bayılma yok.
Hız devir oranına bir şey diyemem tasarım/tercih meselesi. 6. vites daha önemli.
Punto 5 ileri, 5. viteste 3000 devirde 100 yapıyor hatırladığım kadarıyla.

Konu başlığına dönecek olursam,
tabi ki ne kadar ekmek o kadar köfte, malzeme kalitesi işçiliği vs fiyatına göre ancak çöp değil kesinlikle. özellikle yeniyken.
ben olsam sanırım bu değişimi yapardım ancak uzun vadeli değil yani atıyorum en fazla 3 sene 50-60 bin km binip satarım.
ne kadar bakımlı da olsa ne kadar kalitelide olsa eskiyip kullanıldıkça bozulma ihtimali artıyor zaten siz de bunu ilk mesajınızda yazmıştınız. yani bence verilecek karar riske girip kaliteyi kullanmak mı, riski azaltıp kaliteden feragat etmek mi şeklinde yorumlanabilir.

Kendi aracım olan 1.2 TSI Golf haricinde şirket aracı olarak 2018 Astra Sedan 1.6 CDTI, 2020 Egea 1.6 Dizel Otomatik (Full'e yakın Mirror Paket) ve Corolla 1.8 Hybrid (Dream Paket) kullanma şansım oldu. Uzun yol konforu olarak Golfü hariç tutacak olursam sıralama Astra>Egea >Corrolla şeklinde olurdu. Hatta corolla son seçenek bile olmaz zorunluluktan tercih edilir. Astra ve Egea'nın öne çıkma sebebi ise 1.6 dizel motorlarıdır. Egea alma ihtimalim olursa 1.6 dizel alırım açıkçası 1.4 atmosferik motoru kesinlikle tercih etmem. Fakat 1.6 dizel crosslar gerçekten pahalı. Yerden yüksek araç ihtiyacım olduğu için golf'ten vazgeçeceksem eğer 260.000 tl ye Cross 1.4 almayı tercih etmem. Dolu paket Ix35 & Sportage (2014 model bandında) veya bi ihtimal opel mokka 1.6 dizel düşünürüm. Ix35'i yaklaşık 9 sene kullanan bir tanıdığım var atmosferik olduğu için performansı yetersiz olsa iç hacim ve donanım olarak benim için öne çıkıyor.

Merhaba arkadaşlar,

Peşinen söyleyeyim; biliyorum attan inip eşeğe binmek olacak ama :)

Geçenlerde bir arkadaş bu konuda aklıma girdi ve kararsız kaldım. Sizlerin de yorumlarıyla ya tamam ya devam demek istiyorum.

Egea Crossları zaten dışarıdan beğeniyordum. Elime geçen ilk fırsatta da içini inceleyip mümkünse test sürüşü yapacağım ve fikrim orada daha da netleşecek.

Golf'ten pek ayrılmak istemiyorum ama kilometrenin 170.000'e dayanması, şu an bir sorun olmasa da eşyanın tabiatı gereği ömrü biten parçaların zamanlarının gelerek öyle ya da böyle masraf çıkaracağını biliyorum.

Dağa taşa da çıkıyorum biliyorsunuz; Cross'un biraz daha yüksek olmasının yanı sıra bakım ve parça masraflarının düşük olması, yaklaşık 160.000 kilometre ve 10 yaş gençleşmek de cezbediyor.

Golf 6'nın fiyatına 10.000 kilometre civarlarında Cross almak mümkün gibi. Paket ve motor konusunda bir fikrim yok.

Motor ve paket konusunda, veya genel olarak bu fikir konusunda olumlu ya da olumsuz ne dersiniz?

Teşekkürler,
İyi forumlar.
Eğer Otomatik derdiniz yok ise ben 1.0 egea urban test etmiş biri olarak söyleyeyim motor banamisin demiyor gayet akici şekilde gidiyor. Üzmez sizi konfor ön kısımda iyi arkayi deneyimlemedim. Ses yalitimi Japonlardan daha iyi. Golf 6 verip aliniyorsa hiç düşünmezdim en azindan yeni araç 😂

• Beğen

Yeni yenidir...

Mevcut golfunuze gore eksileri;

Mtv artacak hemde sağlam artacak..., yol tutuşu kötü ama çok da ihtiyacınız olmaz 100 km hızla giderken bas bas bağıran atmosferik motor da zaten hız yapmanız zor , yakıt deseniz hiç o konulara girmeyelim :) kalite desek e hal olur her türk egea yi tadacak bu gidişle yapacak birşey yok...

Artisi yani golfu ver egea al artısi yeni araba işte güvenlik de sıfır artı yok sanırım sadece yeni fakat kalite o kadar düşük ki :)

Bende golf 7 aracımi verip bayon almaya kalktım 100 hp otomatik bi test edeyim dedim bugün golfumun lastiklerini 2 kez sildim detaylı iç temizlik yaptmı doyamadim yıkamak istiyorum yağmur yağıyor :)))

8. Yılımız arkadaşla fakat şarap misali yıllar değer katıyor yeni araçlara baktim tabi ulaşabileceğim egea olsun clio olsun hundai i20 bayon yani c segment e çıkamadım fiyatlar uçuk gerçekten aracim iyi geldi gözüme :)

Golf... alternatifı yok ne yazık ki benim gözümde.... illaki vardır fakat bütçeye imkanlara göre yaziyorum...

Fren kullanmadan viraj almaya alistirmis zor çok zor bundan sona araba beğenmek...

Zaten kapıda duruyor mtv si , yakıtı kullandırmiyorlar ki agiz tadıyla...

Bence araciniz dursun çok pişman olursunuz herşeyi geçtim egea ya her bindiğiniz de kapıyı kapatınca gelen o ses sizi üzecek golf bi başka...:)

Golf den sonra yüksek olsun geniş olsun derseniz tiguan olsa iyide onada bi bakayım dedim uçmuş fiyatları o yüzden vazgeçtim ben...

Şimdi golfu satıp çoğu aracı alabirsiniz fakat 2 yıl sonra egea satılıp bi golf almaniz çok zor bu bir gerçek....

Geri
Üst Alt