DSG Volant Arızası

strayder

Üye
İsim
Berat
Merhabalar. Yaklaşık 1 hafta önce 1.6 tdi aracımda hafif sarsıntı olmaya başladı. Ben önce soğuk havadan olduğunu düşünüp çok önemsemedim. Sonra baktım motor sıcakken de ışıklarda beklediğimde dengesiz bir sarsıntı yapıyordu. Her zaman yapmıyordu ama yaptığında da can sıkıyordu. Daha sonra evin önünde beklerken videoda duyulan sesi çıkarmaya başladı başta kayış sesi gibi geldi bana ama sanayide abimin çok yakın bir tanıdığı vw ustasına gönderdim videoyu. Tabi görünce teşhisi koydu. Maalesef volant değişimi. Fikir olması açısından videoyu da ekliyorum. Benzer problemleri yaşayan arkadaşların volanta da dikkat etmeleri gerekiyor.

Olaylar şöyle gelişiyor. Tüp takılı olduğu alaşımlı vidalama yatağını kırıyor çatlatıyor. Isınma soğuma süreci hızlandırıyor nedeni plate vidalama bölgesi ince yapılmış aslında yer çok tasarım hatası ilerde olur ya tüp sorun çıkarırsa diye görevi üstlenecek pompa konmuş. Sistem mekanik çalışması gerektiğinden sizin ayak ile uygulayacağınız gücü hidrolik sıvısı ile yapıyor. Pistonlar geçişi sağlıyor. Tüp içindeki contalar zamanla ısıdan sertleşiyor basınç kaçırıyor. 42bar altı 60 bar üstü olmamalı 30 bar ile vites değişir ama yedek pompa eksiği tamamlamaya çalışır fazla ısınır motorun yakınında ne varsa eritebilir genelde beynini eritiyor.+ Debriyajın tam basmadığını da düşünürsek. ilerde daha fazla masraf açar.
Tüpün basıncı yeterli ise
yeni conta ile takılabilir. Plate çatlak değil ise bu nedenle plate + basınç ile uğraşmak istemeyen geliştirilmiş tüp takıyor.

Son düzenleme:
Upvote 0

Geri
Üst Alt