Motor aşırı ısındı uyarısı

İsim
Kutlu
Arkadaşlar merhaba.

Bugün başlıktan da anlaşıldığını tahmin ettiğim üzere böyle bir uyarı aldım.

Sakin bir şekilde yola çıktım, yaklaşık 5 km sonrasında böyle bir uyarı aldım ve araç motor arızası lambasını yaktı.

Uyarıyı görür görmez hararet göstergesine baktım hemen, sıcaklığın yaklaşık 120-125 °C'ye kadar yükseldiğini gördüm ve en sağ şeride geçerek aracın motorunu durdurdum.

Çok hızlı bir şekilde hararet düştü, motor kaputunu açıp yüzeysel olarak incelediğimde herhangi anormallik görmedim ; motor soğutma suyu seviyesi normal ve herhangi bir kaçak göremedim.

Sonrasında sakin bir şekilde gideceğim yere kadar gittim ve geldim, yaklaşık 40 km kadar herhangi bir hararet yükselmesi yaşamadım.

Biraz önce tekrar kontrol amaçlı ufak bir tur attım, sakin kullandığım zaman bir anormallik göremedim fakat birazcık performanslı kullandığım zaman tekrar aynı şekilde hararet yükseldi.

Böyle bir durum ile karşılaşan veya tavsiyesi olan var mı?

ARACIM: 2017 model Golf 7,5 - 1.6 TDİ Bluemotion Comfortline DSG 82.000 km full servis bakımlıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geçmiş olsun.

Antifiriz ölçümü yaptırın. Devirdaim pompası arızası olabilir. Su kaçırmasa da içerideki hareketli parça tutukluk yapıyor olabilir. 

Upvote 0
Antifeizi ölçtürmeye gerek yok. Eksi kaça kadar dayandığı konuyla alakası var mı? Termostat açmıyor olabilir. En iyisi vcds bağlayıp arızanın nerden geldiğini görmek 

Upvote 0
Eğer sorun devirdaim pompası ise triger setiyle birlikte değiştirin. Normalde 120 bin km de triger değişir ancak hem kilometre olarak yaklaşmışsınız hem de 2 kere işçilik parası vermeyin derim. 200 bin km ye kadar triger ve devirdaim konusunda kafanız rahat olmuş olur.

Upvote 0
@DuzboruDownpipe İnşallah devir daim pompası değiştirmek durumda kalmam.

Dediğiniz mantıklı fakat biraz bütçeyi zorlayacak eğer öyle olursa tabi ki yine de triger değiştirmeyide düşünürüm.

Eğer sorun devirdaim pompası ise triger setiyle birlikte değiştirin. Normalde 120 bin km de triger değişir ancak hem kilometre olarak yaklaşmışsınız hem de 2 kere işçilik parası vermeyin derim. 200 bin km ye kadar triger ve devirdaim konusunda kafanız rahat olmuş olur.

Upvote 0
@DuzboruDownpipe İnşallah devir daim pompası değiştirmek durumda kalmam.

Dediğiniz mantıklı fakat biraz bütçeyi zorlayacak eğer öyle olursa tabi ki yine de triger değiştirmeyide düşünürüm.
Bu arıza maalesef kronik gibi bir şey :(  Devirdaim haricinde başka bir şey olma ihtimali aklıma gelmiyor.

Upvote 0
Antifeizi ölçtürmeye gerek yok. Eksi kaça kadar dayandığı konuyla alakası var mı?

Termostat açmıyor olabilir. 
Olmaz mı. 

Antifiriz ölçmek demeyi sadece derece olarak algılamayın.

Bu; seviye olur, özelliğini yitirip yitirmemesi olur, sistemde hava vardır bunun kontrolü olur.. vs.

Ama zaten "termostat açmıyor olabilir" de yazmışsınız..

Özelliğini yitirmiş bir antifiriz devirdaim-termostat görevini yerine getirmekte direkt olarak etki eder.

içerisine musluk suyu konmuş ise paslanma sonucu çamurlaşma olmuş olabilir ve pompa gerekli hareketi tam olarak gerçekleştiremiyor olabilir, olabilir , olabilir..

Bunların hepsi , net olarak sorunun ne olduğu bilinmediğinde olasılıklar dahilindedir..

Upvote 0
@ogzogz seviyesini dolum kabından zaten gözle ölçüldüğünü duydum? Özelliğini yiyitse eksi derecelerde donar. Çamur olsa köydeki traktörümüzün içi de çamur. Ne antifriz ne saf su, ama yazın ortasında tarlada cayır cayır çalılıyor. Çamurla soğutuyor arabayı😀. Kapalı bir sisteme sonradan nasıl hava girsin? Şimdiye kadar soğutuyotdu. Kaçakta yok diyor adam. Ama yine de Antifrizi ölçsün. Önümüz kış. Araba soğutmuyor ama olsun. Nezle olmuş adama da halter kaldırtalım. Belki işe yarar😂

Upvote 0
@ogzogz Antifrizden sorun. Değişin geçsin🥸 traktör le golfü niye kıyaslıyamıyoruz? Traktör toprağı sürerken, güneşin altında motor hararet yapmazda. 1.6 motorunla sen gazlayınca mı hararet yapıcan 🤪

Upvote 0
devirdaim, triger  değişecek  gibi 2500tl falan  geçmiş olsun  kardeşim

Upvote 0

Geri
Üst Alt