Yanma Kesintisi (Motor)

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Merhaba arkadaşlar. 2017 golf 7.5 R-Line aracım var. 1hafta önce gösterge panelinde motor ışığının yanıp söndğünü gördüm fakat anlık bir şeydir diye önemsemedim. Bugün obdeleven ile arıza taraması yaparken yanma Kesintisi algılandı diye bir hata verdi.

Sürüş performansında herhangi bir değişiklik sezmedim veya aksi bir durum yaşamadım. 

Acaba Sorun   yazılımsal mı yoksa motorda gerçekten arıza söz konusu mu? Detaylı bilenler cevaplarda sevinirim.

F9F87235-7F35-4D68-87EB-A877473CA0D1.png

@Recep Gül nasılsın :) trigeri komple set olarak değiştir parça parça düşünme bile en sağlıklısı bu...
Sağol metin abi iyim, sende iyisindir inşallah. Koşturup duruyoruz bu aralar. Onu sormayı unuttum, aslında hep aklıma o soru vardı ilk başlarda. Ama önce detaylı fiyat almam lazım malum sıkıntılar var.
Kaliteli bir antifrizli cam suyu kullanımı ve havanın soğukluğu dikkate alarak yapılan karışım oranı ile asla donmaması gerekir, ya kullanılan antifrizli cam suyunun kalitesi düşük yada yapılan karışım oranı —>hava çok soğuk olduğundan geceleri sıcaklık çok düşüyorsa zayıf kalıyordur.

Hava sıcaklı önemli ama bir de “hissedilen hava sıcaklığı” diye bir şey var, bunun daha fazla dikkate alınması gerekiyor.,

Baktığınızda akşam üstü hava sıcaklığı o an için -10°C olduğunu varsayalım, geceleri sıcaklık sabaha karşı daha fazla düştüğü için -15°C kadar düşebilir, rüzgar/ayazın etkisiyle -17°C kadar düşebilir, bir de buna kışın hissedilen sıcaklık dediğimiz etkeni de eklediğimizde, hissedilen sıcaklık her zaman 3-4°C daha düşük olur, yani gece yarısı veya sabaha karşı sıcaklığı 2-3 saat boyunca -21°C kadar düşüyordur,

Kullandığınız antifrizli cam suyunun kullanım talimatında yazan karışım oranlarını dikkate almak gerekir, buna rağmen halaa depo donuyorsa başka bir markaya yönelip kaliteli bir markanın ürününü kullanmakta yarar var,

Kışlık antifrizli cam sularının içeriğinde ethanol bulunur, ethanol pahalı olduğu için bazı markalar miktarını düşük tutar,

Belki sizin araçta su depo değil de., silecek suyunu püskürtme nozulları donuyor olabilir mi..? Püskürtme nozullarını donma yaparsa depodaki silecek suyu donmamış olsa bile suyu atamaz,

Sizin araçta kış paketi var mı..?
Hocam çok fazla ve çeşitlice antifriz markaları kullandım hepsinde de aynı sorun oldu. En ucuzunuda kullandım en pahalısınıda (belki ters etki yapar diye)

Fakat aslında su donmuyor, sizinde bahsettiğiniz gibi "Nozullar" donuyor. Çünkü far yıkama mekanizması bir kere çıktıktan sonra tekrar yerine oturmuyor ve dışarda kalıyorlar.

En son kullandığım antifrizin fotoğrafını da ekliyorum.

Aracında kış paketi yok sanırım hocam. Tam emin değilim.

Ekli dosyalar

• B0EBA1BA-C6F8-420E-A489-BDB6B4689E84.jpeg
    B0EBA1BA-C6F8-420E-A489-BDB6B4689E84.jpeg
    130.1 KB · Görüntüleme: 23
  • 743BB83D-D5AE-4C64-8D14-9C3C220879B2.jpeg
    743BB83D-D5AE-4C64-8D14-9C3C220879B2.jpeg
    170.1 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Upvote 0

Sağol metin abi iyim, sende iyisindir inşallah. Koşturup duruyoruz bu aralar. Onu sormayı unuttum, aslında hep aklıma o soru vardı ilk başlarda. Ama önce detaylı fiyat almam lazım malum sıkıntılar var.

Ülkeye gelmiyormusun burası TL bazında daha uyguna gelir muhtemelen...

Upvote 0
Ülkeye gelmiyormusun burası TL bazında daha uyguna gelir muhtemelen...
Bu yaz yine geleceğim abi kısmet olursa. Hem göçük düzeltme hemde diğer eksiklikleri gidermek için benimde aklıma o var. Belki necati ustaya bile uğrayabilirim. Zaman kısıtlı olmasa çok şeyler düşünüyorum da olmuyor bazen maalesef :)

Upvote 0
Bugün aracımı tüm bakımları bitmiş şekilde teslim aldım.

Bahsettiğim gibi;

*Bujiler bir önceki bakımda, triger kayışı ise set olarak değiştirilmiş.
*Akü 4 yıllık olduğu için yapılan testlerde zayıf olduğu belirlenip değiştirildi.
*Motor yağı değiştirildi
*Yağ filtresi değiştirildi.
*Hava filtresi değiştirildi.
*Egzoz emisyon ölçümü yapıldı.
*Ön fren balataları değiştirildi
*Açılır cam tavan bakımı ve temizliği yapıldı
*TÜV muayenesi de VW servisinde yapıldı.(Günü geçmiş, farkında değilim)
*Ve bakıma dair diğer herşey.... Far ayarları sürüş testi, iç dış temizliği vs....

Ya psikolojik yada bu bakımda gerçekten birşeyler değişince oldu;

Gaz tepkimesi o kadar iyileşmişki eko modda bile araç gaz istiyor. Sanki daha önce çok hantal bir haldeydi eko modda. Ve şuan D modda bile sanki Spor modda kullanıyormuşum gibi canlı gidiyor. Bilmiyorum belki de bana öyle geliyor. Ama eşimde aynı anda bunu fark edip söylemesi garip geldi.

Bu bakım toplamda bana 1.590,14 Euro ya mal oldu.

Bunun yanında bugünden itibaren 3 yıl geçerli Orijinal parçalarda, bakımda,onarımda ve işçilik maliyetlerinde geçerli %20 indirim için "Volkswagen Club 5 more" adında bir üyelik verdiler. Yada ben ilk defa alıyorum.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 89050A53-D9EE-405A-9BE9-A72FE9828961.jpeg
    89050A53-D9EE-405A-9BE9-A72FE9828961.jpeg
    138.3 KB · Görüntüleme: 27
  • 9A35AFA9-B4D6-48F8-8930-98E1B3F07307.jpeg
    9A35AFA9-B4D6-48F8-8930-98E1B3F07307.jpeg
    122.3 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Upvote 0

Bahsettiğim gibi;

*Akü 4 yıllık olduğu için yapılan testlerde zayıf olduğu belirlenip değiştirildi.
*Motor yağı değiştirildi
*Ve bakıma dair diğer herşey.... Far ayarları sürüş testi, iç dış temizliği vs....

Gaz tepkimesi o kadar iyileşmişki eko modda bile araç gaz istiyor. Sanki daha önce çok hantal bir haldeydi eko modda. Ve şuan D modda bile sanki Spor modda kullanıyormuşum gibi canlı gidiyor. Bilmiyorum belki de bana öyle geliyor. Ama eşimde aynı anda bunu fark edip söylemesi garip geldi.

Bunun yanında bugünden itibaren 3 yıl geçerli Orijinal parçalarda, bakımda,onarımda ve işçilik maliyetlerinde geçerli %20 indirim için "Volkswagen Club 5 more" adında bir üyelik verdiler. Yada ben ilk defa alıyorum.

O kadar islem ve 1 asgari ucret bile degil. Hayirli olsun keyifli surusler.

Upvote 0

Bahsettiğim gibi;

*Motor yağı değiştirildi

Geçmiş olsun hocam, arızanın geçmesi sevindirici, değişen parçalar ile ilgili faturayı paylaşma imkanınız olursa seviniriz çok makbule geçer, Bu sayede Almanya’daki yedek parça fiyatlarını öğrenmiş oluruz :)

Upvote 0
Geçmiş olsun hocam, arızanın geçmesi sevindirici, değişen parçalar ile ilgili faturayı paylaşma imkanınız olursa seviniriz çok makbule geçer, Bu sayede Almanya’daki yedek parça fiyatlarını öğrenmiş oluruz :)
Teşekkürler hocam, evet arıza aslında çoktan geçmiş fakat bujilerin diğer bakımda değiştiğini gözden kaçırmışım. Bir dahaki bakımda kavramayı değiştiemeyi düşünüyorum, fakat servisin " sürüşe engel olmadığı için acilen değişmenize gerek yok" demesi şaşırttı beni. Herneyse.
Akşama bakım listesini paylaşırım hocam.

Upvote 0

Ekli dosyalar

• 0E001682-9F18-41E6-9779-C2B332A16418.jpeg
    0E001682-9F18-41E6-9779-C2B332A16418.jpeg
    303 KB · Görüntüleme: 23
  • 0F96C316-D5CD-4759-8B6A-13C9F80CFC50.jpeg
    0F96C316-D5CD-4759-8B6A-13C9F80CFC50.jpeg
    332 KB · Görüntüleme: 21
  • 1DF62EBB-8C92-4A83-9DFB-312D2C07EF8C.jpeg
    1DF62EBB-8C92-4A83-9DFB-312D2C07EF8C.jpeg
    365.6 KB · Görüntüleme: 21
  • CDE96AF0-5AFA-468B-84FB-0950ABAB2578.jpeg