Yanma Kesintisi (Motor)

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Merhaba arkadaşlar. 2017 golf 7.5 R-Line aracım var. 1hafta önce gösterge panelinde motor ışığının yanıp söndğünü gördüm fakat anlık bir şeydir diye önemsemedim. Bugün obdeleven ile arıza taraması yaparken yanma Kesintisi algılandı diye bir hata verdi.

Sürüş performansında herhangi bir değişiklik sezmedim veya aksi bir durum yaşamadım. 

Acaba Sorun   yazılımsal mı yoksa motorda gerçekten arıza söz konusu mu? Detaylı bilenler cevaplarda sevinirim.

F9F87235-7F35-4D68-87EB-A877473CA0D1.png

P0300 arıza tespit kodu aktarma organında meydana gelen herhangi bir arızayı açıklar. Doğrusu P0300 genel bir koddur ve aracın silindirlerinin hangisinde bir problem bulunduğunu göstermez. 

P0300 kodu, otomobilin ECU’suna motor silindirlerinin yada bir silindirin muntazam şekilde ateşlenmediğini tespit etmiş olduğu anlamına gelir.

Kodun son hanesi sıfırdan değişik ise o numaralı silindirde arıza var anlama gelir.

P0300 arıza kodunu verme sebepleri

Arızalı buji yada kabloları

Arızalı bobin,

Arızalı oksijen sensörleri,

Hatalı yakıt enjektörleri,

egzoz valfi Arızası

katalitik konvertör tıkanması

eksantrik mili konum sensörü arızası

Arızalı ECU

Arıza tamiri

Aracınızın çalışmasında bir problem yoksa, bilgisayar ile arıza kodunu sildirebilirsiniz. Sadece motorun teklemesi, patırdaması benzer biçimde problemler var ise motora giden tüm, Bujiler, buji kabloları, bobinler kesinlikle denetim edilmelidir.

Elektrik sisteminde bir arıza yoksa katalitik konvektör’ün tıkalı olup olmadığı denetim edilir.

https://www.otohocasi.com/2019/02/p0300-atesleme-hatasi-tespit-edildi-arizasi-cozumu-ve-maliyeti.html

Upvote 0
@Negatiwe çok teşekkür ederim bu detaylı bilgilendirme için hocam. Belirttiğim gibi aracı çalıştırmada herhangi bir problem sezmedim yada kullanırken herhangi bir tekleme veya benzer bir durum yaşamadım. Servis gününe daha var, bi baktırmak ya fayda var sanırım silindirlere ilgili bir problem olduğu aşikâr gibi

Upvote 0
2 Arıza tespit etti, 2. Arızanın açıklamasında Silindir 2 yazıyor büyük ihtimalle 2. Silindirde sorun var. Welcome to servis

Upvote 0
@Negatiwe çok teşekkür ederim bu detaylı bilgilendirme için hocam. Belirttiğim gibi aracı çalıştırmada herhangi bir problem sezmedim yada kullanırken herhangi bir tekleme veya benzer bir durum yaşamadım. Servis gününe daha var, bi baktırmak ya fayda var sanırım silindirlere ilgili bir problem olduğu aşikâr gibi
Hocam açıklama alıntı, linki de eklemiştim. 4 numaralı silindiri temsil ediyormuş. Servise gidin riske etmeyin aracı.

Upvote 0
@Negatiwe alıntı olduğunu gördüm hocam. Sonuçta siz paylaştınız. Ben karıştırdım sanırım hata sayısı 2 ben silindir numarası 2 sandım doğru 4. Silindir sıkıntılı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Aynı sıkıntıyı 3-4 gün önce ben yaşadım aracım 117 binde, bujileri 57.xxx km oldu değişmedi bujilerden yaptığını düşünüyorum

Upvote 0
@Recep Gül bujileri kontrol ettirin hocam çatlar ve ufak bir parça düşerse motoru dağıtır ki zaten ateşleme problemleri ortaya çıkarmaya başlamış.

Upvote 0
Merhaba arkadaşlar. 2017 golf 7.5 R-Line aracım var. 1hafta önce gösterge panelinde motor ışığının yanıp söndğünü gördüm fakat anlık bir şeydir diye önemsemedim. Bugün obdeleven ile arıza taraması yaparken yanma Kesintisi algılandı diye bir hata verdi.

Sürüş performansında herhangi bir değişiklik sezmedim veya aksi bir durum yaşamadım.

Acaba Sorun yazılımsal mı yoksa motorda gerçekten arıza söz konusu mu? Detaylı bilenler cevaplarda sevinirim.

Ekli dosyayı görüntüle 49696
Merhabalar geçmiş olsun sorununuz çözüldümü

Upvote 0
Merhabalar geçmiş olsun sorununuz çözüldümü
Hiç bir şekilde servise gitmedim bu hata için, hata kendiliğinden belli bir süre sonra gitti.

Fakat temmuz ayında 2000km'lik yolda giderken OBDeleven ile tarama yaptığımda yine bu hatanın çıktığını gördüm, aracın kendisi bu hatayı vermiyor OBDeleven cihazında çıkıyor bu uyarı.

(İlk başlarda motor ışığı yanıp sönmüştü)

Önümüzdeki bakımda servise söyleyeceğim durumu.

Araçta herhangi bir sıkıntı çıkmadı bu hata yüzünden. Sizde de mi var hata? Araç ekranında

Upvote 0
Hiç bir şekilde servise gitmedim bu hata için, hata kendiliğinden belli bir süre sonra gitti.

Fakat temmuz ayında 2000km'lik yolda giderken OBDeleven ile tarama yaptığımda yine bu hatanın çıktığını gördüm, aracın kendisi bu hatayı vermiyor OBDeleven cihazında çıkıyor bu uyarı.

(İlk başlarda motor ışığı yanıp sönmüştü)

Önümüzdeki bakımda servise söyleyeceğim durumu.

Araçta herhangi bir sıkıntı çıkmadı bu hata yüzünden. Sizde de mi var hata? Araç ekranında
Evet 4 silindirin hepsinde yanma odası kesikliği veriyor ve 1000-1400 arası sabit gazda giderkem tekliyor triger değişimi sonrası başladı

Upvote 0

Evet 4 silindirin hepsinde yanma odası kesikliği veriyor ve 1000-1400 arası sabit gazda giderkem tekliyor triger değişimi sonrası başladı
Hmm, arkadaşların dediğine göre de bujilerin değişmesi gerekiyo. Benim araçta görünürde henüz hata yok fakat değiştirmek gerekli. Triger değişimi benimde yapmam gerekiyor. 70bin oldu ben hâlâ değiştirmedim.

Sizde de büyük ihtimalle bujilerden kaynaklı fakat triger değişimi sonrası olması ilginç. Sadece trigeri mi değiştiriniz yoksa ona bağlı diğer elemanlarıda değiştirdiniz mi?

Upvote 0

Geri
Üst Alt