O-7 (kuzey marmara otoyolu) denen tuzak

Özal Demirel Menderes Erdoğan

Kimin yaptığı köprü yol bayramda ücretsiz?

Kimin ücretli veya geçiş garantili?

Milletin hayrına yaptınız da ben google mapse mi kızayım?

İşim gereği haftada 3-4 gün Sancaktepe-Şile arası gidip geliyorum. Bazen Şile otobanından veya Gebze’nin köy yollarından gitmeye üşenip otobanı kullanıyorum. Navigasyona yazdığımda Kurtköy’den KMO’nun ilk girişi Kurnaköy’den yol veriyor. Bu yolu kullanıp Mermerciler gişesinden çıkarsam KMO 13,50₺, Karayolları 4₺ alıyor. Ben yolu bildiğim için Anadolu Otoyolu’dan devam edip Osmangazi Köprüsü sapağından KMO’ya bağlanıyorum. Bu şekilde KMO 8₺, Karayolları 5,25₺ alıyor. Dönüş yolunda ise tüm İstanbul tabelaları KMO’ya yönlendiriyor, bilmeyenler aynı mesafedeki yola daha fazla para veriyor.

Böyle durumlarda harita bilginiz varsa, varış noktasına değil de çıkmak istediğiniz yolun başlangıcına iğne atıp rota oluşturursanız uygulama ayarlarıyla oynamanıza gerek kalmaz  

Şahsen biraz yol bilgim olduğundan dolayı navigsyonu sadece trafik durumuna bakmak veya tahmini varış süresini hesaplamak için kullanıyorum, çok da faydalı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Google ile sorun olduğuny düşünmüyorum koskoca Google bu dandik yönetime neden para kazandırsın tam tersi para kazandırmaması lazım o yüzden bence siz ayarları tam yapmamışsınız. Ücretli yolları kapatacaktınız ayarlardan.

Yani Google diyorsun Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetiminden daha üstün.@Netrodo bizimkiler dandik Google akıllı ve üstün. 

Dünyanın en çok vergisini alan ülkeyiz ama nedense vergiler yetmiyor ki yapılan yollardan para alınıyor. Avrupa bizi kıskanıyor diyecem biri çıkıp diyecek avrupada da yollar parayla bende diyecem ki Avrupadan banane. Bunun üzerine Anadolu Rock kralından bir parçayla sözlerime son vermek isterim. 

0a7aa295ee648da5d3dd7f4f6ced4bd4.jpg

Aynı sorun İzmir’de de var. Aydın’dan Ayvalık’a giderken başıma geldi. Normal Aydın-İzmir otobanından sonra kuzeyde Menemen civarında O-33 Kuzey Ege otoyoluna yönlendiriyor Google sizi. Hemen yanından devam eden E-87 klasik yoldan hiçbir şekilde alternatif rota vermiyor. Manisa üzerinden bile rota çiziyor ama orayı vermiyor çok ilginç. Araya durak ekleseniz bile, duraktan sonra sizi yine O-33e yönlendiriyor. 35 lira civarı bir ücreti var iki karışlık yolun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Evet ben de çok yaşadım bu durumu. Navigasyon uygulamaları standart olarak en hızlı rota ayarı ile geliyor ve 1 dakika bile kısa olsa o yola yönlendiriyor. Ancak ben alternatif verdi mi rota oluştururken yaklaştırıp bakıyorum KMO ya gereksiz yere girmemeye çalışıyorum. Ama uğraşlı iş. Eskiden igo nun navigasyon unu kullanırdım(2010larda) onda en kolay en hızlı ve en ekonomik diye rota seçenekleri vardı ve çok güzel şekilde yönlendiriyordu. Şimdi trafik bilgisi ve carplay den dolayı google maps e döndüm. İgo yu yıllardır kullanmadım.

@Hsmpsn Bugün ben de geçtim yeni Kuzey Ege Otoyolu'ndan. Öyle pek bir karış değil. Mevcut açılmış yol 40-50 km. civarı olması lazım. Aliağa, Menemen trafiğinden ve Şakran'daki yoğun trafik ışıklarından kaçmanızı sağlıyor. Fiyat biraz yüksek ama çok rahat ve hızlı geçiyorsunuz o bölgeyi. En baştan girip en sondan çıkış (Menemen - Çandarlı) 33.50 TL.

[mention=18329]Hsmpsn[/mention] Bugün ben de geçtim yeni Kuzey Ege Otoyolu'ndan. Öyle pek bir karış değil. Mevcut açılmış yol 40-50 km. civarı olması lazım. Aliağa, Menemen trafiğinden ve Şakran'daki yoğun trafik ışıklarından kaçmanızı sağlıyor. Fiyat biraz yüksek ama çok rahat ve hızlı geçiyorsunuz o bölgeyi. En baştan girip en sondan çıkış (Menemen - Çandarlı) 33.50 TL.
Aydın-İzmir otobanı 90 km 7,50₺, sayısız trafik ışığı ve ilçe trafiğinden kaçmış oluyorsunuz. Bu yolların hakkı bu paralardır, fazlası haramdır. Matematiğe vurduğunuzda arada çıkan öpücük farkı beni rahatsız ediyor. Demek sadece beni rahatsız etmiyor ki, bahsettiğiniz yerlerdeki trafik yoğunluğu azalmadı. Amaç neydi peki?.. Firma araçları ve belli kesim haricinde yolu kullanan yok. Ben bu yolu en fazla senede bir kullansam, Gidiş-Dönüş 67₺? Peki iş için bu güzergahı kullananlar? Ayda 20 gün kullansan 1300 lira civarı yol ücreti çıkar. Yaklaşık 5 depo benzin parası? Fiyatın hiçbir şekilde mantıkı olmadığı ortada.
Ama bu durum firmanın pek de umrunda değil tabi. Onlar eksik kalan öpücük haklarını bir şekilde temin ediyorlar yıl sonunda.

@Savatage 2 hafta önce İstanbul Tekirdağ üzerinden Çanakkale ye vardım feribotla karşıya geçip güney istikamete devam edeceğim, feribot beklerken kaç km kaldı diye bakayim dedim,, geri dön diyor İstanbul kuzey marmara otoyolu osman gazi köprüsünden İzmir paralı yoldan devam et diyor.

Aydın-İzmir otobanı 90 km 7,50₺, sayısız trafik ışığı ve ilçe trafiğinden kaçmış oluyorsunuz. Bu yolların hakkı bu paralardır, fazlası haramdır. Matematiğe vurduğunuzda arada çıkan öpücük farkı beni rahatsız ediyor. Demek sadece beni rahatsız etmiyor ki, bahsettiğiniz yerlerdeki trafik yoğunluğu azalmadı. Amaç neydi peki?.. Firma araçları ve belli kesim haricinde yolu kullanan yok. Ben bu yolu en fazla senede bir kullansam, Gidiş-Dönüş 67₺? Peki iş için bu güzergahı kullananlar? Ayda 20 gün kullansan 1300 lira civarı yol ücreti çıkar. Yaklaşık 5 depo benzin parası? Fiyatın hiçbir şekilde mantıkı olmadığı ortada.
Ama bu durum firmanın pek de umrunda değil tabi. Onlar eksik kalan öpücük haklarını bir şekilde temin ediyorlar yıl sonunda.
Bence de hakkı maksimum o paralar olmalı. Tüm otoyollar için... Ama devletin bu yol politikasında izlediği yol, saçma sapan. Yap işlet devlet mantıklı, geçiş garantili yapılan yollar bu şekilde hep. Geçmesek bile ülkedeki bütün yolları ödüyoruz. Bi de "ama ne yollar yaptı yeağğ" diyolar ya, o da yok aslında. Yolu da biz kendimiz yaptık, ödüyoruz. Ne yaptılar?

Konya’dan İstanbul’a Google Maps ile rota çizdim. Eski yol ile neredeyse aynı km ve süre olmasına rağmen Ankara-Niğde otoyoluna yönlendiriyor. Komplo teorileri bence o kadar da gerçek dışı değil.

Bir de anadoluya seyahat etmiş 25 yaş üstü birçok insanın aşina olduğu Körfez-İstanbul yolunda bir şey farkettim bugün. Dilovası yokuşunu bitirince sağdan KMO’ya giriş sapağına “İstanbul” tabelası koymuşlar. Trafik vs. bir şey olmamasına rağmen birsürü araç o tabela yüzünden hem yolunu uzattı hem de ücretsiz otobandan giderken paralı yola girdi. Bildiğimiz yola ait hiçbir tabela yok…

Geri
Üst Alt