Yaz Lastiği Tavsiyesi

Bu iş bütçeye bakar, bütçe varsa elbette en iyisi, yoksa ;
Soru ;
Bugün ki örneğin bir Lassa' nın son çıkardığı lastik 5 yıl önceki michelin' den kötümüdür ? Zannetmiyorum, ah vah kötü lastik alabiliyorum iyisini alamıyorum falan hayıflanmaya gerek yok.
Ayrıca marka olarak bakılmamalı. Gidip en iyisi diye en pahalısını alsan bile aynı modelin farklı ölçü-ebatlarında fren- yakıt v.s. tüm etiket değerleri değişebilir.

Neye kime göre premium

Çok az fark gözükse de 40/50/60k Kullanılacak kaba bir hesapla 0.20 l fazla yaksa 1000km de 2litre 10bn k da 20 litre 50k da 100litre kaliteli iyi bir ürün ömrü boyunca 2-3 bin tl tasarruf ettirebilir. frenleme tutunma vs.. bunlarda + kazançlar,, sonuç ucuz etin yahnisi yavan olur. :)
50k yol yapıp kaliteli lastiğe verilen fiyat farkını kapayayım diyene kadar en ufak bi savrulma veya frende duramama sonucu yaşanan maddi hasar, kasko varsa kaskonun delinmesi, aracın kazaya karışması veya yolda 1 metre erken duramamaktan ani manevra yapıp sokak hayvanından kaçayım derken ya hayvanı ezmek ya da bi yere gümbürdemek... lastik konusunda alım yaparken 3-5 e bakmak ne bileyim bana saçma geliyor.
Mesela başımdan geçen bi örnek vereyim. kendi aracımda cpc6 var. şirket araç verdi 2 aydır şirket aracını kullanıyorum. (petlas var) hep aynı yolu kullanmama rağmen 3 defa lastik patlattım vida girmesi sonucu. bi yama olmuş 150tl. var gerisini sen düşün.

2021 golf aracima contipremium7 aldım, daha önceki nexen.
Golf konforunu hissetmeye yeni başladım.
Önceki aracım 7.5 da contieco5 vardi ve golf8 e gecince konfordan hic memnun degildim, golf un kalitesinin cok düştüğünü düşünmüştüm ki lastik değişince hersey farketti.
Velhasıl kelam lastik aracın önce güvenlik sonra konfor açısından can damarı, bedelini öderseniz sonucunu alırsınız.
Ek not olarak nexen e göre 0.3-0.4 arası yakıt artışı var, aynı güzergah larda. Nexen a premium c yakıt etiketleri.
Bir ek not daha goodyear efficentgrip performance 2 almak istemiştim, 200 lira civarı daha pahalı(2023 üretimi) premium 7 ye göre, değmeyeceğini düşündüğüm için ve denk geldiğim esnaf!!! yüzünden premium7 aldım.

2021 golf aracima contipremium7 aldım, daha önceki nexen.
Golf konforunu hissetmeye yeni başladım.
Önceki aracım 7.5 da contieco5 vardi ve golf8 e gecince konfordan hic memnun degildim, golf un kalitesinin cok düştüğünü düşünmüştüm ki lastik değişince hersey farketti.
Velhasıl kelam lastik aracın önce güvenlik sonra konfor açısından can damarı, bedelini öderseniz sonucunu alırsınız.
Ek not olarak nexen e göre 0.3-0.4 arası yakıt artışı var, aynı güzergah larda. Nexen a premium c yakıt etiketleri.
Bir ek not daha goodyear efficentgrip performance 2 almak istemiştim, 200 lira civarı daha pahalı(2023 üretimi) premium 7 ye göre, değmeyeceğini düşündüğüm için ve denk geldiğim esnaf!!! yüzünden premium7 aldım.

Güle güle kullanın. Kazasız, belasız, arızasız günlerde inşallah.

Her şeyde hayır vardır. Continental almanız daha iyi olmuş.

.

.

Son düzenleme:
Olimpiyat ilk üçündeki lastiklere acımayıp parayı basarsam full security yol alırım gazlaya gazlaya
Felsefeside yanılgı

Ülkemizde insanlar adam gibi kuralına uygun araç kullansa
Virajlarda 140-150 hızla merkezkaç kuvvetini tokatladım asfalt yandı araç savrulmadı? Demek yerine 100 le viraja girilse

Takip mesafesi
Kontrollü kavsak gecisleri
Sag/sol/ ic dikiz aynası optik hakimiyet
Güvenli şerit değistirme
Kurallarına harfi harfine uyulsa

Simdi forum tarihinin baslangicı olan 2015 den beridir!!
Bu foruma KAZA YAPTIM ! diye konu açan arkadaşlar. En az 150 başlık acılmıstır. Kaza/hasar resimlerini ekleyenler

Soruyorum ??

Lastigim premium ultra jumbo maxi mega concact 9 olsaydı bu kazayı yapmazdım diyebilecek biri çıkarmı?

Kazaların primer sebebi kuralsızlıktır (sen yada karsı taraf)

Lastiklar sekonder sebeb diycem ama olsa olsa 4 üncül (quartarner) sebeb olabilirki

Kazanın ana nedeni olan kuralsızlıgı yani Primer sebebi: lastigin % 100 bertaraf edebilmesi %5 ihtimal hadi kaza çarpma siddetini de %5 azaltsa
Eder %10

Geriye kalan %90 dan degil premium contact9 la kacabilmek tank paleti taksanız yine kacamazsınız

Gecenlerde 65 civarı lastik markası iceren görseli eklemistim

Tamam 50 tanesi fasa fiso yalan dolan lastik

15 lastik markası ile güvenli + kurallı sürüş şart

1 yıl 6000 km dir orta kalite sayılabilecek dover jantta Dunlop lm 750 kullanıyorum.Ben memnunum kötü diyemem.Lastikçinin tavsiyesi üzerine bunları taktırdım.orta sert bir lastik olduğunu ve bizim kasaba yolları için paket taş,bozuk yollar,dandik E5 yollarında uzun ömürlü olacağını söylemişti.yüksek hız,limitte viraj,ani fren bunlar için birşey diyemem.fiyat performans lastiği denebilir.

1 yıl 6000 km dir orta kalite sayılabilecek dover jantta Dunlop lm 750 kullanıyorum.Ben memnunum kötü diyemem.Lastikçinin tavsiyesi üzerine bunları taktırdım.orta sert bir lastik olduğunu ve bizim kasaba yolları için paket taş,bozuk yollar,dandik E5 yollarında uzun ömürlü olacağını söylemişti.yüksek hız,limitte viraj,ani fren bunlar için birşey diyemem.fiyat performans lastiği denebilir.

Hankook - Falken - Nokıan - Dunlop - Fulda - Kumho - Semperit - Sava marka lastiklerin,

yeterince güvenli ve başarılı desenleri mevcut.

Bunun yanında bizim sokakta esnaflık yapan bir vatandaşın, 2012 model 5.20i BMW aracında 3 senedir kormoran lastik kullandığına da şahidim. Demek ki sürücünün beklentilerini karşılıyor ki kullanmaya devam ediyor.

Ekonomik durumu iyi olmadığı için uygun fiyatlı lastik almak zorunda kalanı da gördüm

Hali vakti ekonomik durumu çok iyi olup da ucuz lastik tavsiyesi isteyen de çok arkadaşım oldu.

Lastiğe fazla para ödemeyi :

enayilik olarak gören de var,

konfor + can ve mal güvenliği olarak gören de var.

Her düşünceye saygı duyuyorum.

Kullanılan lastiğin kapasitesini, sınırlarını bilerek , limitleri zorlamadan kurallara uygun araç kullanıldıktan sonra,

ucuz lastik kullanan da , pahalı lastik kullanan da sorun yaşamayacaktır.

.

.

.
Teşekkürler hocam, Allah kimseye kaza bela vermesin.

Tyrereviews sayfasının bu 2 lastik için karşılaştırma makalesinden etkilenmiştim bir parça, orada da lider conti çıkıyor fakat satır arası detaylar cezbetmisti, özellikle gürültü ile ile ilgili.

Ek not olarak goodyear fiyatinin contiyi geçmesi(200x4=800) abukluğunu her iki markada satmayan bir rot ustası, premium 6 da çok fazla garantiden lastik değişimi yapan araç olmasına bağladı, özetle ağzı yananin üfleyerek yemesi dedi.Talep kayinca fiyat artışı kaçınılmaz.

Tartışılmaz konu kurallara uymak, onda hemfikirim sen 200 e sabitle conti monti kurtarsın yok öyle dünya fakat son zamanlarda algıda seçicilik mi diyelim takıntı haline mi geldi diyelim lüks segment diyebileceğim araçları sitenin önünde park halinde görünce araçtan çok lastiklere bakar oldum sıfır araçlar hariç %90 ı kormoran semperit vs vs ebatlar 18 19 inç olunca millet alt segment lastiğe yöneliyor araca bakıyorum 2.5 milyon lastiğe bakıyorum eco lu seri çan çin çon belki bizim sitedekiler varyemez amcalardır bilmiyorum ama o araç bende olacak lstikçiye gider conti premium 8 çıktı mı derim.
Adamlar böyle zengin oluyor ellaaam

Birde ?

Yeni lastigi takıp

İlk 2 hafta acılı deneme frenleri koyanlar var.

YesYeni lastik abicim tabi duracak
F sürtünme: diş yapısı + hamur elastikiyetinden dolayı max durumda zaten

Lastik ömrü max 45-50 bindir diyorlar

20.000 km ye gelince bu acılı frenleri koyupta kızaklaman yoksa eyvallah edilir.

Yeni sıfır lastikle bu testler kandırmaca icerir. (15 lastik markasının tamamını 20.000 km de yarıstıran oto-test dergisi varsa dikkate alayım ben)

.

.
Sitenin karşılaştırma istatistikleri güzelmiş, bu hangi site.?

Yalnız herkesce bilinen ünlü bir ingiliz lastik sitesi var, burada atıyorum ünlü (Anatolia Tyres Company) markasının XS700 modeli çıktığı günden üretildiği son ana kadar 7-8 sene boyunca neredeyse bütün testlerde ödül almışken, diğer ünlü markaları hep geçmişken,

Anadolu Tyres Company yeni modeli olan XS750 ‘yi tanıtıyor, aynı şekilde eski serideki başarısını testlerde aynı şekilde devam ettiriyor, buraya kadar herşey normal,

Ancak bir bakıyorsun bazı testlere hem yeni lastiği olan XS750 modeli hemde eski seri XS700 modeli aynı anda dahil ediliyor,

İşte işin 3 kağıt kısmı tam da burada başlıyor, Her nasıl oluyorsa XS700 üretildiği yıllar boyunca hep (top seviyede), hep ilk 2 ‘ye oynayan bir lastikken.., bir anda ilk 10 ‘a giremeyen, fren mesafesi kötü, ıslak-kuru zeminde vasat, bir anda tüü kaka bir lastik oluyor,

Aradan geçen 7-8 senede ünlü marka Anatolia Tyres Co. ve diğer ünlü lastik markaları,

Lastik sektöründe milat olabilecek bir buluş mu gerçekleştirdiler..?

NASA ile beraber Venüs gezenindeki 400°C derece sıcaklıklara ve yüksek radyasyon seviyelerine dayanabilecek yeni bir kauçuk teknolojisi icat edip bunu dünyada kullanılacak otomobil lastiklerine mi entegre ettiler..?

Birde

Bir marka var

Marka olarak Hep ilk 5 de

Ama bir modeli var TR de ..sanırım TR fabrikasında sadece TR pazarı için üretiliyor..

Good year EAGLE SPORT

bundan don lastigi bile olmaz...

Sazanlayana good year işte..

Sitenin karşılaştırma istatistikleri güzelmiş, bu hangi site.?

Yalnız herkesce bilinen ünlü bir ingiliz lastik sitesi var, burada atıyorum ünlü (Anatolia Tyres Company) markasının XS700 modeli çıktığı günden üretildiği son ana kadar 7-8 sene boyunca neredeyse bütün testlerde ödül almışken, diğer ünlü markaları hep geçmişken,

Anadolu Tyres Company yeni modeli olan XS750 ‘yi tanıtıyor, aynı şekilde eski serideki başarısını testlerde aynı şekilde devam ettiriyor, buraya kadar herşey normal,

Ancak bir bakıyorsun bazı testlere hem yeni lastiği olan XS750 modeli hemde eski seri XS700 modeli aynı anda dahil ediliyor,

İşte işin 3 kağıt kısmı tam da burada başlıyor, Her nasıl oluyorsa XS700 üretildiği yıllar boyunca hep (top seviyede), hep ilk 2 ‘ye oynayan bir lastikken.., bir anda ilk 10 ‘a giremeyen, fren mesafesi kötü, ıslak-kuru zeminde vasat, bir anda tüü kaka bir lastik oluyor,

Aradan geçen 7-8 senede ünlü marka Anatolia Tyres Co. ve diğer ünlü lastik markaları,

Lastik sektöründe milat olabilecek bir buluş mu gerçekleştirdiler..?

NASA ile beraber Venüs gezenindeki 400°C derece sıcaklıklara ve yüksek radyasyon seviyelerine dayanabilecek yeni bir kauçuk teknolojisi icat edip bunu dünyada kullanılacak otomobil lastiklerine mi entegre ettiler..?

Aslında yabancı bir site. Türkçe versiyonunu lastikavcısı diye bir site yayınlanıyor.

https://www.lastikavcisi.com/vs/con...relli-cinturato-p7-c2/michelin-pilot-sport-5/

https://www.thetirelab.com/vs/goody...-6/michelin-primacy-4/michelin-pilot-sport-5/

.

Birde

Bir marka var

Marka olarak Hep ilk 5 de

Ama bir modeli var TR de ..sanırım TR fabrikasında sadece TR pazarı için üretiliyor..

Good year EAGLE SPORT

bundan don lastigi bile olmaz...

Sazanlayana good year işte..

Eagle Sport ' un 2 versiyonu var

Biri yazlık

Diğeri 4 mevsim olarak geçiyor.

Fiyatları da o kadar uygun bir seviyede değil. O fiyatlara çok daha güzel, performansı bilinen markalar var.

https://www.n11.com/urun/goodyear-22550-r17-94w-eagle-sport-tz-fp-oto-yaz-lastigi-2022-2451821

https://www.n11.com/urun/goodyear-2...4-seasons-4-mevsim-lastik-2022-uretim-2449179

.

Geri
Üst Alt