Start&Stop - Araç Durmadan Devreye Girmesi

Gargamel

Yeni Üye
İsim
Orhan ARIKAN
Arkadaşlar,

2017 Model 1.4 TSI DSG Highline Golf 7.5 kullanmaya başladım. Daha önce 2013 - 1.2 Golfüm vardı. Araç daha durmadan start&sop devreye gireblliyor ve bu durum beni rahatsız etti.

Araştırmalarıma göre;

- 2015 sonrası modellerde araç yavaşlarken, hız 10km/s altına düşerse start&stop devreye girebiliyor.

- 2015 öncesi modellerde ise araç tamamen durması yani hızının 0 olması gerekiyor start&stop devreye girmesi için.

Bu özelliğin çok saçma, gereksiz ve tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Bu duruma alışılabilir mi evet ama konu bu değil.

Sorum şu ki; Bu özelliği VAGCOM vs. gibi kodlamalarla veya başka yollarla 10km/s'den araç duruncaya yani 0 km/s e çevirmek mümkün mü?

Bilen duyan arkadaşlar var ise yardımlarınızı bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence sorunun temelinde, motorun çalıştırılmasına müteakip start&stop kapatılması gereken ilk şey, sorunuz ile ilgili de forumda arama yaparsanız geçmişte de bu konu konuşulmuştu diye hatırlıyorum

Upvote 0
peki yavaşça gitmen yada yanaşman gerekse ,stop edince nasıl oluyor anlamadım orayı , sonuçta direksiyon sertleşiyor araba stop edince :(

Upvote 0
peki yavaşça gitmen yada yanaşman gerekse ,stop edince nasıl oluyor anlamadım orayı , sonuçta direksiyon sertleşiyor araba stop edince :(
Start stop  devreye girince, gaz verince, frene sert basınca, dreksiyona tepki verince, geri vitese alınca ya da manuel olarak start stop tuşuna basarsanız tekrar çalışır.

Eğer ki park ediyorsanız start stop ikinci duraksamanızda devreye girmez. Çünkü manevra yaptığınızı algılar. 

Direksiyon acısı fazla ise de devreye girmez.

Eğim varsa devreye girmez.

Uygun düz yol, yeterli enerji gibi ideal koşullarda start stop devreye giriyor. Bu da teknolojisinin gerekliliği diyebilir..

Upvote 0
Golf 7'de araç durunca ve frene belli bir kademe altında uzunca basınca devreye giriyor.

Golf 7.5 (galiba, yazılanlara göre yorumum) sonrası araçlarda uygun koşullarda olduğu zaman 10 km/h altına düşünce gaz basılmıyorsa duracaktır mantığı ile start stop devreye giriyor.

Golf 8 mild hibrid olarak baktığımızda da uygun koşullarda motor yolculuk halinde devre dışı bırakılıyor..

Özetle emisyon değerlerini düşümek , dolayısıyla yakıt sarfiyatını azaltmak en önemlisi de çevreye daha az zarar mantığı ile geliştirilen teknolojiler gelişmekte..

Konudaki durumun çözümü elbet vardır.

Nasıl ki start stop tamamen çalışmasın isteyenler, çalışabilmesi gereken voltaj değerini değiştirerek sistemi yanıltarak devreye girmemesi sağlanıyorsa, muhtemeldir ki Golf 7 ayarında bir değer değişikliği müdahalesi ile 10 km/h olan değeri 0 km/h olarak değiştirilerek sistem kandırılabilir.. 

Upvote 0
@Terms Yeni Üyelere Bu Kadar Sert Olmanın Gerekli Olduğunu Düşünmüyorum. "Yeni" Oldukları İçin Bilmemeleri Normal O Yüzden "Merhaba" İle Başlayıp Olayı Anlatmak Daha Mantıklı Gibi. Yoksa Yeni Üyeler Forumun En Başından Soğuyabilir.

Upvote 0
@Terms Yeni Üyelere Bu Kadar Sert Olmanın Gerekli Olduğunu Düşünmüyorum. "Yeni" Oldukları İçin Bilmemeleri Normal O Yüzden "Merhaba" İle Başlayıp Olayı Anlatmak Daha Mantıklı Gibi. Yoksa Yeni Üyeler Forumun En Başından Soğuyabilir.
Durumu yeni üye eski üye formatına çevirmeden;

nasıl ki yeni üyenin soğuyabileceği düşünülüyorsa,

birçok sorunun cevabının forum içinde olduğunu da varsayarsak,

asıl tepkinin burasının bir müşteri hizmetleri birimi olmadığını da varsayarsak, 

Birçok kişinin de sadece sorun olduğunda ya da satılık ilanı vermek sebebiyle forumu kullandığını (tamamen tercih ve çıkar amaçlı) varsayarsak

aynı durum eski üyelerin de soğuyabileceği gerçeğini doğurur..

Genel olarak burada iyi niyetli insanların bulunduğunu, ve herkesin de amacı doğrultusunda , farklı anlarda, zamanlarda oluşabilecek tepkilerinin de doğal olduğunu düşünüyorum..

Upvote 0
@ogzogz Bende Forumların Yardımlaşma Grubu Olduğunu Düşünüyorum Benim İlk Gönderimde Böyle Olmuştu. O Andaki Araba Bozuk mu Ya da Ben mi Bişey Yaptım Aklı İle Yeni Üye Kurallarını Görememek Normal. Ki Ben Zaten O Anki Telaşla Forumu Bulup Gönderi Paylaşsam Altına Biri Böyle Bişey Yazsa Soğurum Gruptan. 

Upvote 0
image.png

Bu yazı sert mi?

Sertse yumuşağını yazarmısınız örnek olarak?

Upvote 0

@Terms "Merhabalar, Forum Kurallarımız Gereği Gönderi Oluşturmadan Önce Tanışma Bölümünde Kendinizi Tanıtmanız Gerekmektedir."

Upvote 0

Geri
Üst Alt