Ortalama yakıt tüketiminin bazen durduk yere artması

@Tulkas hocam sadece dönüş yolunda oluyorsa ve her zaman bunu yapıyorsa çok tatlı bir yokuş olmalı o yol.

@Terms gayet doğal durduğu yerde yakıt oranın yükselmesi, araç yakıt yakıyor ama milimetre bile olsa yol kat etmiyor. bu şekilde yol alınırsa şu kadar yakıt yakar diyor. yaktığı yakıta göre aldığı yolu hesaplayıp ortalama bir yakıt miktarı çıkıyor ortaya. Dikkat ederseniz yol bilgisayarının ortalama yaktığı yakıtı hesaplaması ile kendimizin yaptığı hesaplama arasında 0.2-0.5 litre arasında fark oluyor. (yakıtı doğru hilesiz akaryakıt istasyonundan aldığınızda) 

@Tulkashocam aracınızın yakıt değerleri bence normal, araçta bir sorun olduğunu düşünmüyorum. 

Kendi aracımdan örnek vereyim. Her gün aynı güzergahı kullanmama rağmen ortalama yakıt değerim sürekli değişiyor.

Trafik sıkışlığına bağlı olarak 4.7 ila 8.5 arası yakıt tüketiyor aracım. Uzun süreli yakıt ortalamam ise yaklaşık 6.5'lerde seyrediyor. 

Edit: Golf 7 (2016) 1.2 TSI Manuel

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Culture33 doğru hocam dönüşte hatrı sayılır yokuş çıkıyorum dağlık engebeli bi yerde görev yapıyorum, önceki yolculuklarımdan kıyasla böyle bi problem olduğunu düşünmüştüm ama şuan artık normal geliyor ortalama hız ve kullanım şekli de etkili olmuş bu son dönüşümde, yine de daha dikkatli takip edeceğim bu konuyu@Volkan68 hocam benim uzun tüketimim de yaklaşık 2500km 6.0 gözüküyor bana da normal geliyor, benim problemim yolcukluktan yolculuğa ortaya çıkan ortalama tüketimle alakalıydı. Yolculuktab yolculuğa elbette değişkenlik göstereceği doğru fakat bu son dönüş yolculuğumda gözüme aşırı battı bilemedim

Dikkat ederseniz yol bilgisayarının ortalama yaktığı yakıtı hesaplaması ile kendimizin yaptığı hesaplama arasında 0.2-0.5 litre arasında fark oluyor. (yakıtı doğru hilesiz akaryakıt istasyonundan aldığınızda) 
Mehmet hocam, yakıt sarfiyatını kendiniz mi hesaplıyorsunuz?

Bende uygulama var süper ötesi, ücretsiz ve reklamsız. Sygic firmasının Fuelio
Sadece Android telefonlar içindir.

image.png

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kajda.fuelio

@Terms Teşekkür ediyorum hocam, ben aldığım yakıt yaptığım km ye göre excel de formüllü tablo oluşturdum oradan her türlü verilerimi kontrol ediyorum. ama yolladığınız programa da bakacağım. :)  

@Tulkas Zamlardandır hocam. ben gaz pedalının altına taze yumurta koyuyorum :)   yokuş hatırı sayılır türden ise, giderken de o yokuşun avantajını kullanıyorsunuz demektir. biz Mersin - Ankara arası giderken fazla yakıp, dönüşte az yakıyoruz. belli bir rakıma çıkıp 3 aşağı 5 yukarı yüksek takım da kalıp dönüşte yaklaşık 4-5 rakıma iniyoruz

@Terms Teşekkür ediyorum hocam, ben aldığım yakıt yaptığım km ye göre excel de formüllü tablo oluşturdum oradan her türlü verilerimi kontrol ediyorum. ama yolladığınız programa da bakacağım. :)  
Uygulama ile aklınıza gelmeyecek şekilde detayları kontrol edebiliyorsunuz.
Ben de xls den takip ediyordum sonra uygulama belirtildi benim xls basitmiş dedim.

Geri
Üst Alt