CarPlay teyp

@golfmk7fan Evet. O orjinal cihaz için ve farkli araclardan cikan teypler olup (passat, tiguan, arteon, t-roc vs) Golf'e takildiginda ona gore parametre atilinca ses kalitesi baya iyi hale geliyor. Iyi derken orjinalde Golf'de takılı olan cihazlarin kalitesine geliyor desek daha dogru olur.

@CemK teşekkür ediyorum son sorumu soruyorum çok fazla meşgul ettim sizleri 🙂

Bu tip cihazı (sıfır veya ikinci el) forum içinde satan arkadaşlar varmıdır? Çünkü bazı sitelerde çok uçuk fiyatlar var

comfortline orjinal teybinde usb yok, bluetooth yok, ya mp3 cd'si yapıp kullanacaksınız ya da radyo dinleyeceksiniz. yani neredeyse tamamen kullanılmaz durumda.

direksiyonda telefon tuşları olmasına rağmen o özellik de kullanım dışı.

avrupa üretimi, üniteli modeller 5-6 binden aşağı değil diye biliyorum. 

sürekli benim gibi spotfy üzerinden müzik dinleyen birisi için müzik kalitesinin farkedilir derecede "berbat" olduğunu düşünmüyorum. ses kalitesi, ölçmesi zor bir konudur. 

@CemK teşekkür ediyorum son sorumu soruyorum çok fazla meşgul ettim sizleri 🙂

Bu tip cihazı (sıfır veya ikinci el) forum içinde satan arkadaşlar varmıdır? Çünkü bazı sitelerde çok uçuk fiyatlar var
Hocam, @zulalyol ile iletişime geçebilirsin. Bana da kendisi satış ve montajda yardımcı olmuştu. hem iletişim hem de fiyat konusunda tavsiye ederim.

@emresaatci bazen denk düşüyor uygun buluyoruz, bikac arkadaşa beraber yaptik. Yada biraz daha fazla verip ticaretini yapan arkadaslardan alacaksiniz hemen olsun derseniz.

@insect Hocam sen sadece 2012-2015 arasi kullanilan 5" Comfort teybinden bahsediyorsun. Ondan sonraki 5" ler de dahil digerlerinde bluetooth ve usb var zaten. Bu hafta bi arkadas 6.5" comfort teybini 400TL ya almıştı, ses kalitesi bluetooth usb hepsi yerli yerinde. Beraber taktik ve gayet hersey calisiyordu. Tek bir cihaz üzerinden yorum yapmak pek dogru bir yargiya goturmez.

Bi çok kişi ses kalitesini beraber baktık, olcum de yaptık, yapilir tabiiki yapilmaz olurmu, frequency responce ölçersiniz en basit haliyle. 25 yillik Hi-Fi cı olarak baya anlarim ses kalitesi ölçümleri vs, ve inan yan yana dinlersen sende cok bariz anlarsin kalite farkini çünkü uzman olmayi gerektirmeden anlayacak kadar bariz kötü ses kalitesi.

İşte benim daha önceki teyp mesela, gayet usb bluetooth hepsi var ve direksiyon tuslarida calisiyor ve ses kalitesi de Çin olanlardan kat kat iyi, sendeki bunun bi eskisi ilk model, Phone tuşu olmayan cihazdir, zaten gecis sonrası cok fazla şikayetçi var kaliteden, sorun olmasa bu kadar sikayet eden olur mu  :)

696621B4-8582-4C4C-A0E0-7145B37754CC.jpeg

@CemK tam olarak durumu anladım teşekkür ederim. Elinize bir cihaz düşerse haber verirseniz memnun olurum. Tekrar herkese teşekkür ederim.

@CemK 

dediğiniz gibi ben 2015 comf. teybi için yazmıştım. bluetooth ve usb özelliği olsa büyük ihtimalle teybi değiştirmezdim.

çinden gelen cihazların da farklı olduğunu farkettim, yani 6,5 carplayli teypler de çinden farklı tedarikçilerden geliyor sanırım. çünkü ürün etiketlerinde farklılık var.

cem bey aslında ses kalitesi kesinlikle hiç değişmedi diyemiyorum. ancak ses kaynağı da önemli. daha önce yazdığım gibi bluetooth ile carplay aktarımı arasında kalite farkını ben de görebildim.

ben yeni bir üyeyim birbirimizi zamanla daha iyi tanırız. ses konusunda biraz uzmanlığım vardır, akustik laboratuvar sorumlusuyum. ;)  laboratuvar ortamında farklı akustik ölçümler yapıyorum. 

@insect evet nasil burda harman technisat delphi var orada da desay boodenla vs var farkli üreticiler

Kaynak tabiiki onemli ama iyi kaynakla biri cok iyi digeri iyi calar, kotu kaynakla biri kotu digeri cok kotu çalar, sonucta ses kalitesi kotu olan bi cihaz ne yaparsa yapsin iyi olan cihazin ayni kaynak ile onune geçemez ya da yakalayamaz, Kaldi ki biz her seferinde ayni telefondaki tam ayni kaynakla, ayni bas tiz ayarinda ayni ses seviyesinde parcanin aynı yeri ile karsilastiriyoruz :)  hemde appconnect bluetooth usb aux hepsiyle ayri ayri...

Ha mesela Mib2 Harman o kadar ovulen cihaz, ses kalitesi açısından hic de öyle öne çıkmadı, ancak dynaudio fender vs ile kullanilirsa belki, standart hoperlorde fark yaratmadi yani. Hatta en iyi ses veren cihaz baya eski ilk nesil 846 kodlu cihaz oldu, Harman'dan da iyiydi sasirtici sekilde.

@emresaatci 3 aydır aracımdan kullanıyorum bu sistemi. Ender elektronikten aldım bende. Bu zamana kadar bir kötülüğünü görmedim , Ses kalitesi olarak orijinal teyp ile aynı olmasa da kesinlikle kötü ses vermiyor benim kullandığım teyp. CarPlay özelliği güzel çalışıyor. Bluetooth bağlantısı da sıkıntısız çalışıyor , ayrıca aracın sürüş bilgileri , ayarlarını da ekrandan görebiliyorsunuz. Ben ek olarak logo kamerada taktım bahsettiğiniz ekrana sorunsuz kullanıyorum. Dokunmatiği güzel ekran akıcı bir şekilde geçiş yapabiliyor menüler arasında.

Çok tartışıldı ama son dönemde özellikle konuşulduğu için 1 senedir kullandığım 5GD035280C 6.5" Noname Çin cihazın sesine daha bir kulak kesildim ve son zamanlarda ses ile alakalı deneme yaptım bol bol.

Çok söylendi. 6.5 Çin ünitelerin hepsinde bütünleşik radyo ses kalitesi hiç tartışmaya girilmeyecek derecede kötü. Kullanmıyorum.

Carplay/Android auto ile Spotify/Simple Radio ile iyi ancak baslar bir miktar cılız. (özellikle kullandığınız kablonun kalitesi ve internet bağlantı hızınız, spotify kalite ayarı ses kalitesini çok etkiliyor. telefonumun orijinal şarj kablosu ile ses daha kötüydü, daha kaliteli bir 3rd party kablo ile ses kalitesi çok farketti.)

Çin ünitede bluetooth ile ses kablo bağlantısından bariz şekilde iyi ve gayet tatmin edici (tüm denemeleri android auto'dan bluetooth'a anlık geçiş yaparak yaptım. aynı şarkı kalan yerden devam ediyor bluetooth bağlantıya geçildiğinde)

Orijinal üniteye en yakın temiz sesi bluetooth ile alıyorum. Orijinal ünitemin yine daha temiz ve güçlü sesi olduğunu biliyorum ancak arada dağlar yok.

Bugün olsa arada fazla fiyat farkı olmadığı için Mib2 std alırdım, ama 5 inç bluetooth'lu ya da bluetooth'suz üniteden orijinal 6.5 comfort üniteye geçmeyi asla düşünmedim/düşünmezdim. Carplay dezavantajından ötürü fonksiyonel fark idare edilemez seviyede.

Moderatör tarafında düzenlendi:
1 sene çinli carplay kullandım arkadaşların da dediği gibi bluetooth seste idare eder. Geri görüş ve carplay sorunsuz çalışıyor. Ancak araç durumu bilgileri teybe gelmiyor. Ve orta ekrana ses ve telefon bilgileri gelmemesi dezavantajları var. Donma kopma vs sorunlar neredeyse hiç yaşamadım diyebilirim stabildi.

Şimdi mib2 kullanıyorum arasında seste çok fark var. Ve tamamen uyumlu menüdür fonksiyondur çalışmayanı ekrana gelmeyeni yok.

Ses kalitesini önemsemeyip carplay ve geri görüş ihtiyacı olan kişiler çinliyi alıp kullanabilir f/p oranı çok yüksek. Hepsi olsun diyorsanız pahalı olmasına rağmen mib2.

@erty 

ertuğrul bey son cümleyi anlayamadım, orjinal 5inç'ten orjinal carplaysiz 6,5'a geçmeyi düşünmediğinizi mi yazdınız?

bir de yine sonda yazdığınız fiyat farkı fazla değil dediğiniz, arada 4000'e yakın fiyat farkı var, yanılıyor muyum?

@erty 

ertuğrul bey son cümleyi anlayamadım, orjinal 5inç'ten orjinal carplaysiz 6,5'a geçmeyi düşünmediğinizi mi yazdınız?

bir de yine sonda yazdığınız fiyat farkı fazla değil dediğiniz, arada 4000'e yakın fiyat farkı var, yanılıyor muyum?
Hocam 6.5 inç orijinal ünitenin 5inç orijinal üniteye göre ekran büyüklüğü getirisi var, bunun haricinde uğraşıya değecek bir avantajı yok bana göre. bütünleşik mikrofon yok, aracınızda bluetooth yok ise mikrofon tesisatı çekilmesi + cihazın bileşen korumasının kaldırılması gerekecek. tüm bunlardan sonra app-connect ve geri görüş kamera ve google asistan/sesli komut desteği olmayan önü kapalı bir cihaz olacak elde. carplay ve android auto'nun geliştirilmesiyle makas daha da genişleyecek. aracımda bluetooth vardı zaten, bu nedenle düşünmezdim dedim.

8inç mib2 std güncel fiyatını bilmiyorum, ben taktırdığımda yanlış hatırlamıyorsam 3500 gibi fiyatı vardı, 6.5inç android auto'lu ünitelerle 1200-1300 tl gibi fark vardı. 8inçler tek tük gelmeye başlamıştı ve uyum sağlayıp sağlamayacağı net değildi o tarihte. bugün 5000-5500 civarı bulunabiliyor sanırım, 2500 TL'ye  Çin ünite yerine 5000-5500 civarına tüm fonksiyonları faal 8 inç alınabilir. ekran büyüklüğü ve kalitesi, görsel farkı, ses kalitesi ve araçla uyumu nedeniyle aradaki farka değer diye düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@erty 

teşekkürler Ertuğrul Bey, anladım,

benim orjinal teypte bluetooth hatta usb bile olmadığı için, orjinal olmayan carplayli 6,5 teyp çok çok cazip geldi.

Geri
Üst Alt