Golf 7 amortisor tamir mi değişim mi ?

Jann

Üye
İsim
Can
Merhaba arkadaşlar...

Gecen gün kavrama degisimi ile konu basligi acmistim ve kavramayi sifirladim.
Sira geldi amortisorlere. 2013 model bir arac icin fena sayilmasada arabamin yoldaki cukurlari biraz fazla hissettirdiğini düşünüyorum. Patlak çatlak, kirilma dokulme falan yok . Keyfe keder degistirmeyi düşünüyorum.

Amortisor tamir ettiren yada degistiren var ise tecrubelerinden faydalanmak isterim. 2013 golf7 1.4tsi act 140hp

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar...

Sira geldi amortisorlere. 2013 model bir arac icin fena sayilmasada arabamin yoldaki cukurlari biraz fazla hissettirdiğini düşünüyorum. Patlak çatlak, kirilma dokulme falan yok . Keyfe keder degistirmeyi düşünüyorum.

Amortisor tamir ettiren yada degistiren var ise tecrubelerinden faydalanmak isterim. 
Eger arka lazım ise @Akif Nalcahocam ilan açtı. 

Merhaba arkadaşlar...

Amortisor tamir ettiren yada degistiren var ise tecrubelerinden faydalanmak isterim. 2013 golf7 1.4tsi act 140hp
Jantlar 17" ise çukurları hissetmeniz normal.

Amortisör arızalı mı değil mi anlamadan bence değişim, tamir vs yapmayınız.

TüvTürk muayenede amortisörde sıkıntı varsa geçirmez.

Jantlar 17" ise çukurları hissetmeniz normal.

Amortisör arızalı mı değil mi anlamadan bence değişim, tamir vs yapmayınız.

TüvTürk muayenede amortisörde sıkıntı varsa geçirmez.
Ufak bir islem icin parca beklerken ikame golf 7,5 vermişlerdi. Farki bayaa bi hissettim. Servise de izah ettim , abi kullan boyle amortisorler saglam sıkıntı cikarsa degistiririz 7 yilda biraz ozelligini kaybetmesi normal dediler. Ama tadi damağımda kaldi. 

Ufak bir islem icin parca beklerken ikame golf 7,5 vermişlerdi. Farki bayaa bi hissettim. Servise de izah ettim , abi kullan boyle amortisorler saglam sıkıntı cikarsa degistiririz 7 yilda biraz ozelligini kaybetmesi normal dediler. Ama tadi damağımda kaldi. 
Benzer şeyi ben de son 1 aydır düşünüyorum. Kendim mi kuruntu ediyorum bilmiyorum. Lastiklerim de yeni ve yumuşak.

2013 1.2 87 bin km de aracım, eşimin 2018 1.0 42 bin km de aracına bindiğimde daha konforlu geliyor.

Elbette eskiyordur, ama sadece amortisör mü ? Salıncak, z rot vb parçalar da eskiyor olabilir mi?

Değişince hepsini topyekün değişmek insanın içine daha siner elbette ama benim şuan için o kadar büyük masrafa keyfiyetten girmeye cesaretim olmaz.

Belki parçalar sağlamdır, benim hissiyatım değişmiştir! Bunu da o kadar masrafı yaptıktan sonra anlarsam kendime çok kızarım.

Benzer şeyi ben de son 1 aydır düşünüyorum. Kendim mi kuruntu ediyorum bilmiyorum. Lastiklerim de yeni ve yumuşak.

2013 1.2 87 bin km de aracım, eşimin 2018 1.0 42 bin km de aracına bindiğimde daha konforlu geliyor.

Elbette eskiyordur, ama sadece amortisör mü ? Salıncak, z rot vb parçalar da eskiyor olabilir mi?

Değişince hepsini topyekün değişmek insanın içine daha siner elbette ama benim şuan için o kadar büyük masrafa keyfiyetten girmeye cesaretim olmaz.

Belki parçalar sağlamdır, benim hissiyatım değişmiştir! Bunu da o kadar masrafı yaptıktan sonra anlarsam kendime çok kızarım.
Amortisor tamiri yapan biyeri aradim. Abi arabayi getir teste sokalim ihtiyac varsa 250 tl ye tamirini yapariz dedi . Birkac bu islemi yapan videolar izledim biraz kafama yatti. Fiyat her bir amortisor için. 

Genelde derler bir amortisörün ömrü 80bin km tabi bu aracın marka model ve kullanımına göre değişen bir etken ama genel olarak aşağıdaki maddeler de önemli... en basidi bence amortisörüne bak etrafında yağ kaçağı var mı ve elinle kaportaya bastir esneme fazla ise değiştir:) fazla değilse devam...

Alıntıdır:

Amortisör Arızası Belirtileri Nelerdir?

Aracın amortisöründe arıza meydana geldiği zaman aracın yol tutuşu zorlaşır ve araç savrulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Amortisörde arıza olması sonucu bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler arasında;

• Sürüş sırasında direksiyon simidinde titreşimler

• Frene basıldığında aracın öne doğru dalması

• Virajlarda aracın bir yana yaslanması

• Fren durma mesafesinin uzaması (Patlak amortisörler fren tepkilerini %20'ye kadar azaltır)

• Lastiklerin eşit olmayan şekilde düzensiz aşınması

• Araç kontrolünün, direksiyon hakimiyetinin ve yol tutuşunun azalması

• Gözle kontrol edildiğinde amortisörün etrafındaki yağ sızıntıları

• Kasislerden geçerken gelen takırtı ve gıcırtı seslerinin artması

• Sollama esnasında ve yandan esen rüzgârlarda aracın tehlikeli bir şekilde savrulması.

• Aracın görünüşü daha basıktır.

• Ön amortisörler patlaksa, far ayarları bozulabilir ve gece görüşünde azalmalar olabilir.

• Islak zeminlerde araç kayar. Araç düşük hızda giderken bile patinaj yapar.

• ABS ve ESP sistemleri düzgün çalışmaz.

Patlak olduğundan şüphelendiğiniz amortisör için basit bir "esneme testi" yapabilirsiniz. Kaputa elinizle bastırıp hızlı bir şekilde bıraktığınız zaman; sağlam amortisörün olduğu kısım yavaşça toparlanır ve ikiden fazla esnemez. Patlak amortisörün olduğu kısım ise daha uzun süre yukarı ve aşağı esnemeye devam eder.

Amortisor tamiri yapan biyeri aradim. Abi arabayi getir teste sokalim ihtiyac varsa 250 tl ye tamirini yapariz dedi . Birkac bu islemi yapan videolar izledim biraz kafama yatti. Fiyat her bir amortisor için. 
Amortisör denilen şey tamir edilmez/edilmemelidir..!! eskimişse, ömrünü tamamlamışsa veya patlaksa yenisi ile değişir bu kadar basit., boşuna biz tamir ederiz abi diyenlere paranızı kaptırmayın..

@Jann amortisörleri değiştirince fark göremeyeceksiniz, konfor istiyorsanız lastikleri değiştirin xl tercih etmeyin 17 de michelin öneririm bridgestone falan almayın 17inç önemli değil derseniz 16 tercih edin farkı bariz hissedersiniz.

@forzaGilles hocamın dediğine kesinlikle katılıyorum.honda aracımın amortisörlerine eskiden çok tamir yaptırıyordum.Ama boşuna o paraları vermişim.Gittim en sonunda 4 amortisörüde orijinaliyle değiştirdim. Sıkıntı bitti. sanayide ''Yaparız hepsi aynıabicim.''diyenlere kesinlikle inanmayın.

@Jann amortisörleri değiştirince fark göremeyeceksiniz, konfor istiyorsanız lastikleri değiştirin xl tercih etmeyin 17 de michelin öneririm bridgestone falan almayın 17inç önemli değil derseniz 16 tercih edin farkı bariz hissedersiniz.
Arabamdaki lastik  goodyear efficientgrıp performans 205 55 16  yumuşak ve sessiz oldugu icin tercih ettim ama kesinlikle bir michelin değil 

14 aylik 10 bin km yaptim. Lastiklerin havasini (28 ) de bile kullandim. Cokfazla birsey farketmedi. 

@forzaGilles hocamın dediğine kesinlikle katılıyorum.honda aracımın amortisörlerine eskiden çok tamir yaptırıyordum.Ama boşuna o paraları vermişim.Gittim en sonunda 4 amortisörüde orijinaliyle değiştirdim. Sıkıntı bitti. sanayide ''Yaparız hepsi aynıabicim.''diyenlere kesinlikle inanmayın.
Teşekkür ederim. Bunu dikkate alacağım

Geri
Üst Alt