Golf VII TDI Motor Sesi

onur2412

Yeni Üye
İsim
Onur
Merhaba arkadaşlar. 2014 model Golf 7 TDI aracım 90.000 km de.

Sabahları ilk çalıştırmada videodaki sesi duymaya başladım son 2 haftadır. Kayış sesi mi başka birşey mi tam anlayamadım ama bir süre kullandıktan sonra durup kontrol ettiğimde ses kayboluyor gibi. Aracın triger ve v kayışı hala fabrika çıkış parçaları, değişim zamanı geldi diye aklıma takılıyordu uzun süredir. Sesi duymamdan 2 hafta öncesinde Mersin Opat yetkili VW servisinde 90 bin bakımına götürmüştüm servis danışmanına sorduğumda, triger değişimi için yıldan bağımsız 120 bin km yi tamamlamam gerektiğini, gerekli kontrollerin yapılacağını, şimdilik değişim gerekmediğini söylemişti. Şimdi bu sesi duymam beni tereddüte düşürdü o yüzden sizlere danışmak istedim.

19 dakika önce, onur2412 yazdı:

Merhaba arkadaşlar. 2014 model Golf 7 TDI aracım 90.000 km de.

Sabahları ilk çalıştırmada videodaki sesi duymaya başladım son 2 haftadır. Kayış sesi mi başka birşey mi tam anlayamadım ama bir süre kullandıktan sonra durup kontrol ettiğimde ses kayboluyor gibi. Aracın triger ve v kayışı hala fabrika çıkış parçaları, değişim zamanı geldi diye aklıma takılıyordu uzun süredir. Sesi duymamdan 2 hafta öncesinde Mersin Opat yetkili VW servisinde 90 bin bakımına götürmüştüm servis danışmanına sorduğumda, triger değişimi için yıldan bağımsız 120 bin km yi tamamlamam gerektiğini, gerekli kontrollerin yapılacağını, şimdilik değişim gerekmediğini söylemişti. Şimdi bu sesi duymam beni tereddüte düşürdü o yüzden sizlere danışmak istedim.

İlk mesajınız olduğu için kendinizi tanıtmanız gerekiyor., neyse yine de cevaplamaya çalışayım., Evet danışmanın size söylediği gibi TDI motorda  trigerin değişim aralığı yıldan bağımsız olarak 120 bin km dir., fakat bu uygulamaya 2-3 sene öncesi daha yeni geçildi., danışmanın bunu da göz önünde bulundurması gerekir., ezbere iş yapmaması lazımdı.,

Yapmanız gereken bu çektiğiniz video ile beraber servise tekrardan bir götürmenizde yarar var., kontrol etsinler., motor soğukken yapıyorsa mümkünse mesai bitimine yakın aracı bırakın sabahtan motor soğukken kontrol edilsin.,

Sorun triger veya v kayışından kaynaklı ise komple set halinde değiştirmeniz sizi ilerde tekrardan motorun sökülerek 2.ci kez yüksek işçilik ücreti ödemekten kurtarır.,

Set halinde derken; triger kayışı seti ve V kayışı + olarak devirdaim pompası + antifiriz değişimi

VW 'lerde devirdaim pompası kronik sıkıntılıdır., ne zaman arıza yapacağı belli olmayan bir parça 30 bin de bile sıkıntı çıkaran araçlar olabiliyor., devirdaim değiştirmeyip ilerde sıkıntı çıkardığında tekrardan aynı işçiliği 2.ci kez ödemek zorunda kalırsınız.,

1.6 TDI motorda devirdaim pompası kayış tahrikli çalışır.,

Aracın 7 yaşında olduğunu da hesaba katarsak antifiriz artık ömrünü tamamlamıştır., alet ile ölçüm yaptğınızda donma koruması iyi gözükebilir fakat (korozyon koruması) 4-5 yıl sonra kötüleşmeye başlar.!!

Tekrardan bi götürüp sese baktırmakta yarar var.. video kaydını ustaya dinletmeniz iyi olur..

Upvote 0
Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi en kısa sürede servise uğrayacağım. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt