Golf e karar verme sebebin?

308 1.6hdi eat6 allure + comfort pack tekno gri alacaktım fiyatı falanda uygundu o zaman (autoshow dönemi) 1-2 ay sonra alayım elim rahatlasın dedim fiyat 7-8 bin arttı :)

seat leon 1.4 FR DSG Apollo mavi alayım dedim 6 ay sonraya sıra verdiler :)

BMW 1.18i 1.20i bakayım dedim donanım tatmin etmedi, doldurunca fiyatları komik seviyelere geldi, üstelik içi çok dardı o da olmadı.

Astra/Megane/civic kasa değişeceğinden hiç bakmadım.

Golf hiç aklımda yoktu hem sıra bekleme muhabbetleri hem de fiyat yüzünden bakmıyordum VW'e. Eski tecrübelerimde 6 ay sonra gelir indirim falan olmaz zam gelmezse şükret tarzı muameleler yüzünden vw'e oldukça soğuktum. DSG şikayetleride yine uzak durmamda sebepti. Forumlarda eskisi gibi sıra bekleme dertleri olmadığı hazırda araçlar olduğu, dsg sıkıntılarınında çok azaldığı bilgisini görünce bir acaba oldu. Sonra Altur'da iki tane hazır Golf 1.4tsi highline dsg bulunca gidip baktım ve aklıma yattı tam highline mavi uled sunroof aracı 84.000'e alacaktım ki Başka bir iş içim maslak oto sanayiye giderken Doğuş levhasını görüp girdim ve hazırda kurşun gri 1.4tsi 125hp dsg uled sunroof durban kış paketli araç olduğunu öğrendim ve 86000'e hayırlı olsun dedik :)  9 ay güzel anılarımız oldu ve mutlu bir şekilde vedalaştık. Tekrar bu tarz bir araç alacak olursam yine golf alırım. 

bu arada bugün memlekette vw bayisine gittim yeni tiguan'ı görelim diye ve yine geçmişle aynı tarz insanlar çıktı karşıma. Markadan soğutuyorlar insanları. Tiguan'ı da beğenmedim Golf veya Passat kalitesi yok araçta.

Golf olduğu için.

Hangisinden başlasam bilemedim​

bu şahsi olarak ilk aracım​

hanımla koyu bir araba arayışına girdik​

hanımın isteği "jazz" benim ise değişik hayallerim vardı çaktırmadım:)

HB bir çok aracı sürdüm Antalya da sağ olsun arkadaşlarımın araçları, aile araçları vs.​

Golf ise sadece yine Antalya da ev arkadaşımın 2013 1.6 Dizel Manuel aracıydı ve çok memnunduk,​

neyse ki kararlaştırdık artık bütçe hazırlandı alabileceğimiz araç kriteri olarak otomatik olacak ki hanıma öğreteceğim ve artık işe kendisi gidip gelecek dolmuşlara veda edeceğiz, (Dolmuş derken, Trabzon Bostancı (Üniversite mah.) - Forum, Forum-Araklı, Araklı - Hastane arası gidiş geliş 80 km yakın)​

Bayanlarda bir Jazz hastalığı almış başını gidiyor tabiki benimkinde de, yalvar yakar, hanımla kavga gürültü derken birde baktım hanım araçları internette araştırıyor (kaç BG, kaç motor, özellikeri, kaç kilo, hangisi ne yakıyor, şeklen hangisi güzel, otomatik motorda hata oranının en az olanları baktım ki benim bilgim sönük kalmaya başladı.)​

En son dedim ki istediğin araçta yılına göre "2005 altı olmayacak" 2 ila 4 arası hava yastığı varken Golf'te 10 hava yastığı var dedim,​

satarken sadece hava yastıklarını satsan 2 bin nerde 10 bin nerde​

ve sonunda hanım ikna oldu ve kapımızda bir siyah inci (hanımın koyduğu isim) oluverdi.:))​

dh'de golf seçme nedenlerimi saydığımda makara geçenler oldu, burada yine aynı sebepleri anlatıcam:

eski aracım stilo'dan genel olarak memnundum. sürüşü yumuşak, içi ferah ve arka koltuklarda baş-diz mesafesi mükemmeldi (1.83 boyuma rağmen arkada bile kafam tavana değmiyordu). araç full bir araçtı (cruise kontrol, far, yağmur, park sensörleri, 6 hava yastığı, aqs klima vs.. vs..). ancak araç az satılan bir araçtı ve bu sebeple serviste beni çok üzdü (adamlar parça değiştirecek, emin değiller, test edecek parça yok ve bu sebeple merkezden getirtmek istemiyorlar, araçtan da anlamıyorlar ve de burası z.kuyu birmot merkez servisti. güç bela bir stilo daha buldular hatırlı kişilerin hatrına ve işim acılı bir şekilde halloldu).

neyse beni çok üzmesine rağmen tofaş çalışanı arkadaşım olması sebebiyle ege'ye niyetlendim. daha yeni çıkmıştı ve aracı kimse bilmiyordu. stilo'nun kalitesinde bir araca razıydım. ancak gördüğüm araç stilo'dan 2 gömlek aşağıda bir araçtı ve anında vaz geçtim.

golf'e gelince; golf'e hep soğuk baktım. çok pahalıydı. hiç unutmam boş golf fiyatına full 307 almıştık biradere. aradaki donanım farkı korkunçtu. golf kapaklı jant + sadece önde hoparlör, gerçekten fazla fakir bir donanımı vardı. aradaki kalite farkını anlayamayacak kadar da tecrübesiz bir sürücüydüm (5-6 senelik sürücüydüm, bu sebeple donanım donanım deyip, boşline almayın diyenlere çok ta kızamıyorum zira anlayamıyorlar aradaki kalite farkını. ama diğer yandan da kızıyorum 2+2 = 4 kardeşim o kadar da boş değil. midline da bile direksiyondan kumanda, 7 hava yastığı, park freni, start stop, asr,msr,xsd, 4 otomatik cam, alaşım jant vs.. vs.. tonla donanım var, auris gibi boş değil).

sonra golf'e %9'a varan indirip yapıldığını gördüm ve eh gidip bir bakmaktan bişey çıkmaz dedim. test sürüşü için randevu aldım. aracı bir sürdüm. 1.2 motor bile 1.6 atmosferiklere göre çok etkileyiciydi. ama beni asıl etkileyen aracın genel kalitesiydi. sürüşü harikaydı. işçilik detayları o kadar iyiydi ki ilk oturuşta hissettiriyordu kendini. yani fark o kadar açık ki 1-2 dk arabayı elleyip, orasını burasına şöyle bir bakmakla anlaşılıyor. stilo'nun ön koltuğu o kadar rahatsızdı ki ne kadar ayarlarsam ayarlayayım hiçbir zaman rahat edemedim. ama bunun daha bel desteği ayarı nerde onu bile bilmiyorum. sadece koltuğu dik konuma getirdim, ileri-geri ayar ve bitti. mükemmel bir koltuk ve de bu comfort. highline nasıl artık bilemiyorum. direksiyonuna da bayıldım. stilo'ya göre tek zayıf yanı arka koltuğun daha dar oluşuydu. kapılar tok kapı diye dalga geçip dururlar ama hakediyor bunu kardeşim gerçekten d sınıfı kapıları var, harika. arabada trip sıfırlama diye birşey yok. kalkışta bir tripi sıfırlıyor, benzin alınca diğerini. ben alırken bluetooth da eklemişlerdi standart donanıma, o kadar zordan aldım ki onu bile almazdım zorla vermeseler. harika çalışıyor. iyi ki zorla vermişler.

stilo'yu alırken önce en düşük marea, sonra orta, sonra full marea, en düşük stilo, orta derken full alıp çıkmıştım. ama stilo ucuzdu. golf'ün 1.4 comfort'unu bile zordan aldım. eğer ki midline'da direksiyondan kumanda olaydı maddi sebeplerden onu alırdım. sonra 1.2 comfort ile 1.4 arasında sadece 3.000 tl farkı görünce 1.4'ün ve bağımsız süspansiyonun hatırına 1.4 aldım ve bu kararımdan çok memnunum. zira stilo belki bağımsız süspansiyon olmadığından belki de kalitesi o kadar olduğu için arkadakileri çok hoplatıyordu.

ha bu arada civic, avensis, x type, mondeo ve şu an adını hatırlayamadığım bir çok c-d sınıfı aracı kullandım. hele ki civic çok kullandım. o araca neden bu kadar deliriyor insanlar bilmiyorum. golf ile arasındaki kalite farkı çok fazla. bagajı bile yaylı, çotonk diye kapanıyor. motoru bir zamanlar efsaneydi ama tsi yanında çok yavan kalıyor.

corolla da aynı şekilde kalite ve motordan kaybederken tipten de tam bir felaket. burda kimi arkadaş golf'ün tipini fazla iddiasız bulmuş ama ben çok beğeniyorum. belki 45 yaşında olduğumdandır, bilmiyorum.

araç sürmek benim için sadece seyahatti yıllardır (sadece son iki aracımla 400bin km yaptım, 5-6 araç daha değiştirdim). ama golf ile tekrar bu işten zevk almaya başladım. golf gerçekten pahalı değil. bu kaliteye ucuz bile. ben bir golf veya vw fanı filan değilim. tamamen mantıkla alınmış bir karar bu. aralık ayında golf'ü inceleyene kadar golf almayı çok saçma bulurdum.

ha bir de jetta meselesi var. jetta'yı meksika'da üretildiği  + golf 6 platformunu kulladığı için eledim. yoksa tip olarak tüm ailemin daha çok hoşuna gidiyor. ben de beğendim, ancak işçilik kalitesi ve daha yeni teknoloji önemli.

daha çok param olaydı highline almazdım, baz passat alırdım.

O dönem mevcut aracım Grandepunto fire fundı. Cam tavanlı puntoları çok severdim bir türlü kısmet olmamıştı.

İkinci el sunrooflu polo bakıyordum, istediğim gibi araç bulamıyordum. Olmuşken bari sıfır olsun dedim. Ancak Polonun iç mekan genişliği ve yakıt tüketimi kafamı kurcalıyordu.

vw web sitesinde polonun teknik özellikleri donanım ve fiyatlarına bakarken golfe tıklamamla herşey sil baştan oldu. Evet midline plus neden olmasın. Seat leon çok iyi bir seçenekti neden olmasın.

Olmuşken cam tavanlı golf neden olmasın, e bari comfortline dijon jant çok yakışıyor derken, kendimi malum sitedeki Orhan Hocanın konusunda buldum.

Maksimum 30bin lira ikinci el Polo için kıvranırken 51bine hanımı ikna edip 10 yıl Golfü satmayacağıma söz vermiştim.

* vw web sitesindeki araç oluşturma (birtekşey sayfası)

* İç mekan görüntüsü

* İkinci el kaygısı olmayışı

* 2013 yılın otomobili

* Sınıfının lideri

* Tsi motor

* Sade ve şık tasarım

hocam ne yaptın bayiye gidip bu resmi gösterip işte bunun aynısından istiyorum mu dedin :)  araç imzandakinin aynısı olmuş :)

Benim Golf ü tercih etme sebebim

Yakın arkadaşımda 1.2 Comfort vardı hoşuma giderdi.Ama sedan düşünüyordum

Ortalıkta bütçeme uygun elle tutulur bir sedan olmayınca VW bayisine gittim Satış temsilcisine 1.2 otomatik cam tavanlı hangi araçlar var elinizde diye sordum benim aldığım aracı söyledi oda babamlada baktık inceledik araçda depoda bekliyormuş ordada gördük haftasında aracı aldık 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kırmızı leon ararken 7-8 il arayıp bulamayınca sinir oldum Manisa Volkswagen bayiye bir gideyim bakalım ne varmış ellerinde dedim

Elinde yeni gelen golf olduğunu söyledi bayi Fiyatı pahalı geldi bana Gel sen bir aracı gör önce dediler Görünce bayıldım leon fikrim bitti Aldım geçtim [emoji2]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Benim golfü alma sebebim ;

ilk aracımı  2008 yılında aldım.23 yasindaydım kırmızı a3 tek kapı ararken oto centerda 7000 km de kirmizi golf 5 primeline buldum.Babam direk kaporayı verdi aracı aldık.Aracı 8 sene kullandık cok memnun kaldık.Bos araba istemedigim icin ve golften cok memnun oldugum icin 2016 dsg tdi highline aldım.Cok memnunum şimdi ki aracımdan.

tam 20 yıllık hayal desem... hemde her Golf gördüğümde iliklerime kadar titreten bir hayal... :) :000108-medium:

Yaklaşık 6 ay Mazda3 2014 kasayı araştırdım , inceledim , en son test ettim ve karar verdim almaya. Birkaç ay sonra araç alma arefesinde birde (en son)  VW bayisine gittim(tabi arada nissan,mitsu,jeep ve skoda bayileride yoklandı  buralardan sonra mazda bayisine bir kez daha gidilecekti). Bir test sürüşü ve bir şeytan tüylü satış temsilcisi ile 4 bin kaporayı dahi göze alarak (nasıl bir gözü dönmüşlük, nasıl bir etkilenmişlikse ;)  ) verdik siparişi. Pişman mıyım ? bilmiyorum, ama mutlu muyum ? kesinlikle evet! İçimde diğer araçlara karşı bir ukte kaldı mı? Belki mazdaya ,biraz da renegada kaldı gibi, ama bi daha alırsam öncelik vw ve tiguanda(tabi mk8 golf son sözü demedi daha :) ) . O da geniş aile olursak. Şimdilik iyiyiz agresif mavişle :) .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese merhaba 

2 ay kadar hiç acele etmeden v 40 ,a180,a3 gibi araçlar test edip yerinde gördük ama hanım vw bayisinde golfe binince bu olsun dedi ... ( araçlar konusunda hiç bir bilgisi yoktur) ;))

vardır bir hikmeti deyip aldık hiçte pişman olmadık.

Sanırım ilginç hikayelerden bir tane de bende var...
Arabalarla uzun yıllardır haşır neşir olan çocukluğumdan bu yana da Formula 1 tutkusunu hep içinde hissetmiş, sarı çaydanlıklara (Renault) hayranlık duyarak büyümüş, üniversite yıllarında (1992) Auto Show dergisi ilk yayınlanmaya başladığında alıp uzun yıllarca aralıksız takip etmiş pek çok farklı marka ve aracı kullanmış çevremdeki çoğu insanın şu araç alınır mı sorularına cevap bulma noktasında referans teşkil etmiş biriyim aslında. Bu zamana dek kullandığım arabalara gelince;
1-1964 Opel Oliipic Record (1992-1996)
2-1989 Renault 11 TXE FLASH (1996-1998)
3-1994 Renault 21 CONCORDE (1998-2000)
4-1995 Fiat TEMPRA SW 2.0 IE CAT (2001-2003)
5-1997 Renault LAGUNA 2.0 S (2003-2010)
6-2006 Renault LAGUNA II 2.0 TURBO (2011-2016)
7-2016 Volkswagen GOLF 1.6 TDI DSG (2016-....)
İşin açıkçası hiç beklemediğim bir anda biten bir dava dosyamdan gelen ciddi bir para oldu 2016 Şubat ayının sonlarında. Gelen para ile aslında düşündüğüm evi değiştirmekti ama ne yazık ki bu para yetmiyordu para kalsa bu sefer bir şekilde harcayacağımı da biliyordum son kullandığım araç olan turbo Laguna ise Türkiyedeki en temiz ve düzgün olanların başında ilk sıraya yazılacak nitelikteydi ama LPG ye karşı olduğum için yakıt tüketimim de ciddi seviyelerde idi. En iyisi aracı değiştireyim diye düşündüm aslında Golf hiç aklımda yoktu üstelik bu arabaya o kadar para verilir mi güruhundandım :)  Başladım 2012-2013 Mercedes C180 lere bakmaya ama bu arada henüz kendi aracım da satılmamış olduğu için bir kaç tane beğendiğim aracı da kaçırmış oldum sonrasında yaptığım araştırmalarda yakıt tüketiminde 90-110 aralığında mercedesin 9 litre yaktığını ve bunun kullanıcılar arasında normal karşılandığını okuduğumda dur ya ben ne yapıyorum her şeyi ile full bir aracı satıp daha fazla yakacak daha az bir donanıma sahip aracı almak ne akla hizmet dediğimde vazgeçtim. Sonrasında en iyisi Passat alayım diye düşündüm tek kriterim aracın otomatik vites dizel olmasıydı. Bu arada aracımı da satmıştım elimdeki para da netleşmişti. Para 2013-2014 passat comfortline almaya yetecek kadardı. Malum sarı sitede baktiğim her passat 1-2 gune kalmadan satılıyordu. O arada çok sevdiğim bir abimin oğlu için aslında polo almak için Çorlu Çalışkana gittik test sırasında polo nun arka koltuğundan indiğimde neredeyse iki büklümdüm :)  Birde Golf test edelim dedik test sonunda hiç beklemediğim şekilde kullanmamış olmama rağmen arkada mutlu mesuttum ve polo almaya gidip 1.2 TSI Tornado Midline Golf le çıkınca bende Golf bakmaya başladım. Bir iki ilanda ikinci el olanla görüştüm ama içime sinmemişti bu arada eşim de Golf e son derece soğuk bakıyordu Laguna sonrası küçük geleceğinden endişeliydi. Bense senede 1-2 kez tatil olayı açısından Golf un bagajının kısıtlı kalsa da ön koltuğun da boş olması sebebiyle passatın o koca bagajını sürekli yanımda taşımanın anlamsız olacağını düşünmekteydim. 13 Mart 2016 da bir pazar günü bir çılgınlık yapıp (henüz hiç golfun direksiyonuna bile geçmemişken) AVEK i aradım ST Deniz Hanım karşımdaydı Beyaz, hiç bir opsiyonu olmayan 1.6 TDI Highline DSG Golf olup olmadığını sordum ellerinde olmadığını ama bir tane gemide olduğunu söyledi o gün karttan çekilen mail orderla aracın 1.000 TL kaporası ertesı gün havale ile gönderilen aracın tüm parası derken arabayı görmeden kullanmadan satın almış oldum. Pişman mıyım asla iyi ki almışım, Golf e o kadar para verilir miymiş ? Verilirmiş ve son kuruşuna dek hak ediyormuş. Forumla ile tanışmam aracı satın almışken henüz teslim almadığım dönemde oldu ve burada sizlerin arasında olmak da Golf sahibi olmaktan binlerce kat daha değerli!... Ha unutmadan eşim artık tam bir Golf hayranı :)        

arkadaşım bir konu anlatıyordu ben kız arkadaşından bahsediyor sandım. 5 dakika dinleyince arabası golfmüş onu anlatıyormuş :)  bende önyargı vardı sırf wv olduğu için fazla para veriyorsunuz diye. sonra araba almaya karar verince, satın aldığım araca bindim ilk ve müthiş brişey, o malzeme kalitesi, o renk, o göstergeler, o koltukların rahatlığı müthiş bişyedi. arabama binenleri görüyorum yola bakarken kaçamak gözlerle yandan yandan konsola bakıyorlar aracı inceliyorlar :)  eşim de bayılarak biniyor, çok alıştı kullanıyor hemde manuel vites olmasına rağmen. her zaman diyor bu golf tam bana göre auto hold, HB, az yakıt, konfor, full donanım daha ne alacaz. istersen kendine passat alırsın bunu satmayalım diyip duruyor :)  

VW Grubu çalışanı indirimi dolayısıyla...

Başka hiçbir sebebi yok. Tamamen duygusal.

2000 yılında okul yolunda bal rengi golf 4 vardı. o zaman arabayı çok beğenmiştim. o zamandan beri golf hayalimdeki arabaydı diyebilirim  :mad:

tabi daha sonrasında araç çok pahalı diye pek düşünmemiştim ama sağolsun bir arkadaşım biraz gaz verdi, gittik aldık  :'(

Geri
Üst Alt