0W-20 Motor Yağı Ana Konu (1.0 / 1.5 TSI motor için)

bizim 2017 (Aralık) 1.0 a da 5w30 konulmuş, nasılsa yetkili servise gidiyor diye hiç bakmamıştım yağ olayına. İlk fırsatta kaputun altına bakacağım etiket var mı diye.

edit: 502 etiketi var.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@HONEY yeni araçlar için kullanılacak yağlar 0-20 hocam. onay kodları karşılıyorsa soğuk yerlerde kullanılabilir. bizim buralar baya bi sıcak burada zor kullanılır.

Aslinda 5-30 yag daha iyidir ki.Hazir yaz geliyor sıcakta kaynama noktası daha yüksektir.Kisinda aşırı soğukta yasamiyorsaniz 0-20 ye gerek yok.Tamamen kafa karistirmaca.Koy 5-30 u devam...

@HONEY yeni araçlar için kullanılacak yağlar 0-20 hocam. onay kodları karşılıyorsa soğuk yerlerde kullanılabilir. bizim buralar baya bi sıcak burada zor kullanılır.
Katılıyorum komşu.
Aslında motor yıprandıkça yağın kalınlığı arttırılır dı eskiden yağ yakmasını engellemek için.

Artık gittikçe yağı inceltiyorlar ki motor daha çok yağ yaksın diyorlar herhalde.

1.5 tsi DPCA motor için 4.3 lt  0w-20 castrol yağa yetkili serviste 850 küsür fiyat aldım. Ancak golf için ayrıca uyarmanız gerekiyor yoksa 5w-30 ekliyorlar. Aynı motor kodlu passat’a direkt 0w-20 uyguluyorlamış.

@HONEY Bahaneyi yeni gördüm :D kes hocam kes, müebbet tadında duble İskender cezası kes.

@ack937 evet 2020 ve üzeri araçlara uygulanıyor. ama daha alt modellere uygulanıyor mu bilemiyorum. 

@Culture33 benim aracım kasım 2019 fabrika çıkışlı 1.5 tsi 150ps highline. Serviste şase no sorgulatınca 0w-20 öneriliyor ama ilk bakımda servis elinde olmadığı için alternatif önerilen 5w-30 eklemişti. Başlarda tüketim çok arttı ama 4 bin km yaptım sonrası tekrar düşüşe geçti tüketim. Ayrıca motor üzerinde 504-00/507-00 onay kodu yok. Hiçbir onay kodu belirten sticker yok hatta:) diğer bakım yine kışın olacağı için 0w-20 tercihim olacak.

@ack937 2019 bir üst modele geçme zamanlaerına denk gelmiştir. maalesef fazla yakma olayı ilk bakımdan sonra kendisini gösteriyor. bu şekilde fazla yakma durumu benim de başıma geldi, yaklaşık 4000-5000 km sonra normale bindi. ama servisin şaseye göre farklı yağı koyması tuhafıma gitti. bakımlarda araca üretici hangi kodu vermişse o olmalı derim hep.

hangi serviste yaptırdınız bu bakımı. (bu durumu doğuş otoya bildirdiniz mi)

@Tanju1616  1.0 TSI PF ( partikül filitreli) yeni tip motorlar için 0W20 motor yağı öneriliyor.  Diğer 1.0'lara genelde 5W-30 viskoziteli önerilmekte

Geri
Üst Alt