0W-20 Motor Yağı Ana Konu (1.0 / 1.5 TSI motor için)

@forzaGilles benim attığım fiyat farklı iki ürün de aynı satıcı Birlas.Birlasta yetkili satıcısı markanın sahte vs olması durumu söz konusu olamazda acaba 4 litrenin fiyatını mı girdiler yanlışlıkla arayıp soracağım ulaştığımda.

Ali hocamın dediği gibi :

Ucuz olan yağ 2023 ün 1. ayında üretilmiştir

Pahalı olan yağ 2023 ün 12. ayında üretilmiştir.

Bu durumda aralarında neredeyse 1 senelik üretim farkı oluyor.

Fiyat farkı da buradan kaynaklanıyordur.

.

Ali hocamın dediği gibi :

Ucuz olan yağ 2023 ün 1. ayında üretilmiştir

Pahalı olan yağ 2023 ün 12. ayında üretilmiştir.

Bu durumda aralarında neredeyse 1 senelik üretim farkı oluyor.

Fiyat farkı da buradan kaynaklanıyordur.

.
Benim tahmin ettiğim gibi oldu yağı az önce şubeye gidip teslim aldım.Link 5 litre gelen yağ 4 litre.

Son düzenleme:
(20789) ürünün Liqui Moly ‘nin (ürün kodu) oluyor,

Fiyat farkının sebebi muhtemelen ucuz olanın üretim tarihi 2023 başında üretilen eski tarihli olmasından olabilir, pahalı olanın da üretimi 2023 yıl sonu falandır, başka türlü bu kadar fiyat farkı olmasının açıklaması yok gibi, sahte vs.. diğer ihtimali düşünmek istemiyorum,

LM markası 2024 yılı itibariyle yağlarında (kare kodlu etiket) ile güvenlik önlemi almış, En yeni tarihli olarak TR Distribütörü Egomot’tan temin edebilirsiniz ; https://shop.egemot.com.tr/liqui-moly-0w20-motor-yagi-top-tec-6200-5-litre-20789
Aracım servis bakımlı 1.5 tsi DPCA motor.. bu vizkositeyi kullanmak istiyorum ama zararı olur mu kararsızım? Fabrika dolumu 0w-20ydi ve klavuzunda 508-509 standardı öneriliyor. ama servis 5w-30 kullanıyor 4 bakımdır. İlk çalıştırmada motorun tepkisinden anlıyorum bu yağın uyumsuz olduğunu.Risk kullanarak bu linkten alıp kullanıcam heralde 0w-20’yi..

Aracım servis bakımlı 1.5 tsi DPCA motor.. bu vizkositeyi kullanmak istiyorum ama zararı olur mu kararsızım? Fabrika dolumu 0w-20ydi ve klavuzunda 508-509 standardı öneriliyor. ama servis 5w-30 kullanıyor 4 bakımdır. İlk çalıştırmada motorun tepkisinden anlıyorum bu yağın uyumsuz olduğunu.Risk kullanarak bu linkten alıp kullanıcam heralde 0w-20’yi..

1.5 tsı aracım 2019 aralıkta satın aldım. Motor kodu DPCC. Yetkili servise ilk 2 yıl gittim, hep 5-30 koyuldu. Yıl 2024 hala 5-30 koyduruyorum ( Orjinal Castrol edge 5-30 ) bir sıkıntı yok hamd olsun. Araç 118.000 km’de.

Audi A3 8Y kasa 35 TFSI (1.5 eTSI) için uyumlu olan yağ;
LM Top Tec 6200 LongLife IV 0W-20 hocam, 0W-20 yağların sıkıntısı performanslı kullanımlarda ve yazın sıcak havalarda eksiltme yapmaya müsait bir yağ.,

0W-30 kullanmak istiyorsanız, Ve servisin bakımda 0W-20 koymasını istemiyorsanız, yağınızı kendiniz alıp bu yağı kullanmalarını söyleyebilirsiniz.,
0W-30 olarak ise; LM Top Tec 4210 LongLife III 0W-30

Merhaba 2.el bir a3 35tfsi 2020 model bir araç aldım dpc motor. Aracımda stage1+ yazılım ve downpipe mevcut 0W-20 yağ ile bakımını yaptırmayı düşünüyordum ancak eksiltme durumunu sizden duyunca bir duraksadım. 0-30W mi tercih etmeliyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Bu arada geçmiş bakım bilgisine sahip değilim kitapçıkta mevcut olmadığından hangi yağ daha öncesinde koyuldu bilmiyorum.

Merhaba 2.el bir a3 35tfsi 2020 model bir araç aldım dpc motor. Aracımda stage1+ yazılım ve downpipe mevcut 0W-20 yağ ile bakımını yaptırmayı düşünüyordum ancak eksiltme durumunu sizden duyunca bir duraksadım. 0-30W mi tercih etmeliyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Bu arada geçmiş bakım bilgisine sahip değilim kitapçıkta mevcut olmadığından hangi yağ daha öncesinde koyuldu bilmiyorum.
Araçta downpipe mevcut demişsiniz, dolayısıyla bunu (katalitik konvertör) iptal edilmiş durumda diye yorumluyorum.?

Ayrıca araçta Benzin Partikül Filtresi var mı.?

Risk kullanmak..??

Esas risk alan siz değil servistir, gittiğiniz servis (yetkili servis olması) hata yapamaz anlamına gelmiyor, gittiğiniz servisin üreticinin önerdiği yağı kullanması zorunludur,

Hangi yağı kullanmaşlar markası nedir.?

Risk kullanmak..??

Esas risk alan siz değil servistir, gittiğiniz servis (yetkili servis olması) hata yapamaz anlamına gelmiyor, gittiğiniz servisin üreticinin önerdiği yağı kullanması zorunludur,

Hangi yağı kullanmaşlar markası nedir.?
Castrol 5w-30.. üretici önerisiymiş sistemlerinde

Araçta downpipe mevcut demişsiniz, dolayısıyla bunu (katalitik konvertör) iptal edilmiş durumda diye yorumluyorum.?

Ayrıca araçta Benzin Partikül Filtresi var mı.?

Evet katalitik konvektör şuan iptal konumda 2 adet susturucu mevcut araç üstünde.

OPF konusunda bir bilgim yok ama kuvvetle muhtemel opf mevcut değil araçta

Evet katalitik konvektör şuan iptal konumda 2 adet susturucu mevcut araç üstünde.

OPF konusunda bir bilgim yok ama kuvvetle muhtemel opf mevcut değil araçta
Yetkili servisten aracın geçmiş bakım bilgilerine ulaşabilirsiniz, aracın eski sahibi yanınızda olmadığı için (KVKK gereği) eski bakımların evrak olarak çıktısını vermezler ama son 3 bakımda hangi yağ kullanılmış ekrandan bakıp size söylerler,

Veya telefonunuza benimAudim uygulamasını indirip, üye kaydı açıp ve aracınızın (plaka, şasi no vs.) bilgilerini kayıt ederek geçmiş bakım bilgilerini görüntülüyebilirsiniz, Normalde yine KVKK gereği eski ruhsat sahibinin yaptırdığı bakımları göstermez ancak geçenlerde bir arkadaşımın 2.el aldığı Audi A5 aracı için benimAudim uygulamasına kayıt açtığımızda eski bakım bilgilerine ulaştık, VW marka araçlarda Volkswagenim uygulaması KVKK kanunu gereği eski ruhsat sahibinin yaptırdığı bakımları göremiyoruz ama Audi ‘de şuan bu kısıtlamayı henüz yapmamışlar,

Hocam VW/Audi grubu araçlarda yanlış yağ kullanımı ilerde katalitik konvertere zarar verme ile sonuçlanıyor, Ancak sizde kataliktik konvertör zaten devre dışı durumda, Ayrıca aracınızda OPF mevcut mu değil mi bunu öğrenebilirseniz iyi olurdu,

Normalde aracınız için uyumlu olan yağlar Eğer aracınızda OPF mevcut ise (VW508.00 üretici onayı) olan 0W-20 yağlardır,

Eğer aracınızda OPF yoksa (VW504.00 üretici onayı olan) 0W-30 yağlardır,

Tabii şu da söylemekte fayda var ;
(VW504.00 üretici onaylı) 0W-30 yağlar ve
(VW508.00 üretici onaylı) 0W-20 yağların her ikisi de (DPF ve OPF) uyumludur.

Sizin hususta araçta Stage 1 yazılım olduğu için 0W-20 yağlar hali hazırda zaten yüksek performanslı ve devirli kullanımlarda ve yazın sıcak aylarda dayanımı düşük bir yağ tipi olması yüzünden biraz işler karışıyor 🙂

Castrol 5w-30.. üretici önerisiymiş sistemlerinde
Hocam aracınız Golf 7,5
Bu araçta uyumlu olan yağlar 0W-30 veya 5W-30 yağlardır,

Mk7,5 1.5 TSI ACT DPCA motorda 0W-20 kullanılabilir ama 0W-30 ve 5W-30 kullanılması daha doğru bir tercihtir, 0W-30 ve 5W-30 yağların koruması 0W-20 ye göre daha iyidir, yağ eksiltmeye sorunları daha az yaşanır,

Aracınıza uyumlu olan yağ viskozitesi bir sıralama yaparsak 0W-30 > 5W-30 > 0W-20

Yetkili servisten aracın geçmiş bakım bilgilerine ulaşabilirsiniz, aracın eski sahibi yanınızda olmadığı için (KVKK gereği) eski bakımların evrak olarak çıktısını vermezler ama son 3 bakımda hangi yağ kullanılmış ekrandan bakıp size söylerler,

Veya telefonunuza benimAudim uygulamasını indirip, üye kaydı açıp ve aracınızın (plaka, şasi no vs.) bilgilerini kayıt ederek geçmiş bakım bilgilerini görüntülüyebilirsiniz, Normalde yine KVKK gereği eski ruhsat sahibinin yaptırdığı bakımları göstermez ancak geçenlerde bir arkadaşımın 2.el aldığı Audi A5 aracı için benimAudim uygulamasına kayıt açtığımızda eski bakım bilgilerine ulaştık, VW marka araçlarda Volkswagenim uygulaması KVKK kanunu gereği eski ruhsat sahibinin yaptırdığı bakımları göremiyoruz ama Audi ‘de şuan bu kısıtlamayı henüz yapmamışlar,

Hocam VW/Audi grubu araçlarda yanlış yağ kullanımı ilerde katalitik konvertere zarar verme ile sonuçlanıyor, Ancak sizde kataliktik konvertör zaten devre dışı durumda, Ayrıca aracınızda OPF mevcut mu değil mi bunu öğrenebilirseniz iyi olurdu,

Normalde aracınız için uyumlu olan yağlar Eğer aracınızda OPF mevcut ise (VW508.00 üretici onayı) olan 0W-20 yağlardır,

Eğer aracınızda OPF yoksa (VW504.00 üretici onayı olan) 0W-30 yağlardır,

Tabii şu da söylemekte fayda var ;
(VW504.00 üretici onaylı) 0W-30 yağlar ve
(VW508.00 üretici onaylı) 0W-20 yağların her ikisi de (DPF ve OPF) uyumludur.

Sizin hususta araçta Stage 1 yazılım olduğu için 0W-20 yağlar hali hazırda zaten yüksek performanslı ve devirli kullanımlarda ve yazın sıcak aylarda dayanımı düşük bir yağ tipi olması yüzünden biraz işler karışıyor 🙂

Merhabalar tekrardan paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim öncelikle. benimAudim uygulamasında üyeliğimi aktifleştiremedim muhtemelen bayi yolu gözüktü. Bir de OPF ile ilgili bir bilgi edindim. Katalizörün ilk giriş kısmında mevcutmuş downpipe ile birlikte opf yi de iptal etmiş olduk eğer varsa . Kocaman bir katalizör söktük araçtan muhtemelen opf de mevcuttu bunun içinde.

Yağ seçimimizi 0W-30 olarak yaptık varsayıyorum şimdi internetten liqui moly 5w30 4210'u tedarik edicem. Bizim motorların yağ haznesi ne kadar bu arada 4 litre mi normalde ?

Geri
Üst Alt