Zincirleme kaza ve sonrası...

byfortius

Üye
İsim
Muhammed
Merhaba Arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta İstanbul Boğaziçi Köprüsü'ne 100 metre kala zincirleme bir kaza yaşadım... Yoğun trafikte orta şeritte beklerken arkamda bulunan Nissan Qashqai araca hızla çarpan Mercedes Citan zincirleme kazaya sebep oldu... En önde olmam sebebiyle sadece arka taraftan darbe aldım... Kaza sonrası fotoğraflarımızı çekip, taraflarla tutanaklarımızı tuttuk, belgelerimizi aldık ve aracımı aldığım bayi olan VW Özön servisine bıraktım...

Şu anda ön ekspertizden gelen rapora göre bagaj kapağı + arka tampon değiştirilecek ve boyanacak...

Hasar Boyutları:

• Arka bagaj kapağında darbeye dayalı içeri göçtü. (Koruma barı hasar aldığından değiştirilmesi gerektiği söylendi.)
  • Arka tampon sol stop altından yerinden çıktı ve bağaj kapağıyla birleştiği noktada yatay olarak kırıldı.
  • Plaka yamuldu ve arkadan çarpan aracın boyaları üzerine çıktı.

Notlar:

• Kaskodan ikame araç talep edebilirdim fakat şirket aracı kullandığımdan almak istemedim.
  • Plaka eğilip çizildiğinden yeni plaka çıkarttıracağım. (Bu işlemi kendim gerçekleştirdim.)

- Bagaj kapağı işlemleri.

Orijinal yedek parça ile değiştiriliyor ve boyanıyor.

- Bagaj kapağı camı işlemleri.

Eski bagaj camı sökülüyor ve mastik seti ile yeni kapağa montajlanıyor.

- Bagaj kapağındaki "Golf + BlueMotion + TSI yazıları." işlemleri.

Orijinal yedek parça ile değiştiriliyor.

- Bagaj açma / kapama kolu işlemleri.

Eski bagaj kapağından sökülen kol kullanılıyor.

- Arka STOP lambaları işlemleri.

Eski STOP lambaları kullanılıyor.

- Arka tampon işlemleri.

Orijinal yedek parça ile değiştiriliyor ve boyanıyor.

- Arka tampon reflektör işlemleri.

Eski tampon reflektörleri kullanılıyor.

- Arka tampon difüzör işlemleri.

Eski tampon difüzörü kullanılıyor.

- Park sensörü işlemleri.

Eski park sensörleri kullanılıyor.

- Plaka işlemleri.

Yeni plaka çıkarttırılıyor.

Plaka Değişim Prosedürü:

Önce aşağıda belirtilen belgelerle İlçe Emniyet Müdürlüğü / Trafik Tescil'e gidilmesi gerekmekte;

[list type=decimal]

[*]Hasar alan / değiştirilmek istenen plakalar

[*]Ruhsat Fotokopisi

[*]Trafik Sigortası Fotokopisi

[*]Kimlik Fotokopisi

İlçe Emniyet Müdürlüğü / Trafik Tescil Bürosu'nun verdiği belge ile plaka basımı yapan Şöförler Esnaf Odası'na gitmeniz gerekmektedir, 13 TL karşılığında yeni plakanız basılmakta ve 5 dakika içinde teslim edilmektedir.

UYARILAR:

- Tarafıma bilgi verilmeden herhangi bir parçanın onarımı / değişimi yapılmayacak.

- Boya rengini tutturmak için diğer kaporta aksamlarına boya / vernik yapılmayacak.

- Montaj işlemleri hassasiyetle yapılacak ve çizik olması / parça uyumsuzluğu engellenecek.

- Boya ve vernik işlemleri dikkatle yapılacak ve boya hatasının olmasının önüne geçilecek.

- Bagaj camında Özön tarafından yapılan cam filmi bulunmakta, ilgili filmin zarar görmemesi aksi durumda yenisi ile değiştirilmesi sağlanacak.

- Sağ arka kapı üzerindeki çizik boyanmadan pasta / cila ile giderilecek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Orhan Hoca dedi:
Hocam çok büyük gemiş olsun. arkadakiler asli kusurlu tabi.  8|

kaskoya verseydiniz işi. arkadan çarpan araçtan onlar rücu ederdi.

@byfortius
Teşekkür ediyorum Orhan Hocam... Allah (c.c) sizlere kaza bela göstermesin... Konu şu anda kaskoda ve tüm işlemleri yürütüyorlar... Asli kusurlu oldukları ve 4 aylık 6000 Km'de bir araca zarar verdikleri için çok kızgınım fakat elden birşey gelmiyor...

Orhan Hoca dedi:
Hocam çok büyük gemiş olsun. arkadakiler asli kusurlu tabi.  8|

kaskoya verseydiniz işi. arkadan çarpan araçtan onlar rücu ederdi.

@byfortius
Teşekkür ediyorum Orhan Hocam... Allah (c.c) sizlere kaza bela göstermesin... Konu şu anda kaskoda ve tüm işlemleri yürütüyorlar... Asli kusurlu oldukları ve 4 aylık 6000 Km'de bir araca zarar verdikleri için çok kızgınım fakat elden birşey gelmiyor...
hocam canınız sağolsun. mal telafi oluyor bir şekil.

şu konumuzu mutlaka inceleyin. 2 el değer kaybını size çarpan aracın sigortasından talep edin mutlaka.  benim yaşadığım süreçleri bizzat anlattım tafsilatıyla. örnek kararlar da var.

http://www.golftutkusu.com/kasko-sigorta-ve-kredi/sigortacilik-tahkim-komisyonu-emsal-karar-%28ikinci-el-deger-kaybi-tazminati%29/
Cana gelmesinde hocam, gerisi çok önemli değil... Konunuzu inceledim detaylarıyla, STK kararlarına da baktım ve tamir bitip fatura ulaştığında gerekli işlemleri başlatacağım... Desteğiniz ve katkılarınız için teşekkür ederim...

@byfortius

Çok geçmiş olsun hocam.

Geçireceğimiz en büyük kazalar böyle olsun.

Orhan hocamın dediği gibi değer kaybını talep edin. Sonuçta araç değişensiz ve bagaj kapağı değişecek.

Gecmis olsun hocam. Kesinlikle deger kaybina basvurun. Kolay kazanilmiyor ve ayrica hicbir kusurunuz yokken olmus.

Tekrar gecmis olsun Allah beterinden korusun.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ansolak dedi:
Gecmis olsun hocam. Kesinlikle deger kaybina basvurun. Kolay kazanilmiyor ve ayrica hicbir kusurunuz yokken olmus.

Tekrar gecmis olsun Allah beterinden korusun.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ediyorum hocam, eksik olmayın... Dosyanın kapanmasını ve faturanın elimize ulaşmasını bekliyoruz, Orhan Hocam'ın değerli paylaşımını referans alarak değer kaybı talebinde bulunacağım... Allah (c.c) başka dert vermesin, her ne kadar can sıksa da şükretmek gerek...

@byfortius

hocam gecmiş olsun. mala gelene üzülüyor insan malesef ama iyi ki size bisey olmamış

geçmiş olsun. Allah başka keder vermesin.

Orhan hocamın kendi yaşadığı sürecide okudum. gerçekten çekilecek ve uğraşılacak gibi değil. ben şahsen o süreç (120 gün) bitene kadar kafayı yerdim herhalde. O kadar çok formalite ve yazışma varki. En son 2 yıl önce oğlumun aracı pert olduğunda yaşadığımız 45 günlük süreci daha unutmadım. sinir, stres ne ararsan var.  Allah sabır ve sukunet versin.

ft19 dedi:
geçmiş olsun. Allah başka keder vermesin.

Orhan hocamın kendi yaşadığı sürecide okudum. gerçekten çekilecek ve uğraşılacak gibi değil. ben şahsen o süreç (120 gün) bitene kadar kafayı yerdim herhalde. O kadar çok formalite ve yazışma varki. En son 2 yıl önce oğlumun aracı pert olduğunda yaşadığımız 45 günlük süreci daha unutmadım. sinir, stres ne ararsan var.  Allah sabır ve sukunet versin.
Sağolun hocam, Allah'tan başka birşey yok... Aracın tamiri bittiğinde Orhan Hocam'ın yolunda gidip dikkatsiz sürücünün verdiği zararı tazmin etmeye çalışacağım, inşallah uzun da olsa hakkımı alabilirim...

@byfortius

Değerli Hocam,

Geçmiş olsun.

Cana gelmemesi ve en az hasarla atlatmış olmanız tek teselli.

İkame araç talep ettiniz mi?

Geri
Üst Alt