⚙️Disk Porya Paslanması Ve Boyama Hk. Yardım Tavsiye 🙏🏼

oguzkaanvolkan

Katılımcı Üye

İsim
Oğuz Kaan Volkan
Merhaba bu virüslü günlerde can sikintisindan en azindan aracimla ilgileneyim yerimde var diye dusunceler icindeyim :)  gecen gun ic ve plaka aydinlatmalariyla sisleri led yaptim. Baska eksik ne var diye dusunurken disk ve poryalarimin pasli oldugu aklima geldi. Soracagim sorulara gelecek olursak.

1.Bu boyama islemini maskeleme yaparakta uygulayan var maskeleme yapmayarakta yapanlar var. Daha once maskeleme yapmadan direk boyamistim bir sorun olmadi. Zaten disklerin kenarlarininda boyanmasi gerekiyor fotodan gorundugu gibi. O yuzden maskeleme nasil olur bilemedim. Diskin ustundeki boya bir sure kullanimdan sonra gidiyor diye biliyorum. Bunla ilgili önerinizi isteyeceğim 🙏🏼

2. Arac pasifik mavi. Diskle beraber frenleride boyayacagim. Sizce hangi renk güzel olur. Aracin kendi rengini bulsam harika olmaz mi? Yada gorüpte pasifik maviye yakistirdiginiz renk var mi ? Porya ve frenler ayni renk olacak onu dikkate alarak önerilerinizi isteyecegim 🙏🏼

3.Isıya dayankli dayaniksiz ne farkeder bilmiyorum ama sprey boya marka tavsiyeside iyi olur :)  

Not: Paslı fotoğraf benim aracimla birebir netten buldum arabaya gitmeye üşendim :)  

Diger mavi olanda begendigim renk ve maskeleme yapilmadan boyanan bir uygulama.

7A35611D-64F7-4704-BD27-F066676C61C0.jpeg

2988446E-8064-4B8D-B085-E5FA6A77B999.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@oguzkaanvolkan Hocam, Öncelikle disk üzerine yapışan boyayı zaten balatalar 1, 2km sonra tamamen temizleyecek orada bir sorun olmaz ancak boyama yapacağınız alanların haricini maskelerseniz daha temiz bir iş çıkacaktır benim tavsiyem o yönde olur.

Paslı olan yerleri boyamadan önce tel fırça ile temizleyip önce astar boya sonrada istediğiniz renge boyamanız daha kalıcı olacaktır tabii ki ısıya dayanıklı boya tercik etmelisiniz.

Bence porya rengini gri olarak boyamanız daha estetik durabilir diğer türlü sırıtacağını düşünüyorum, son olarak maskeleme için bir fotoğrafla kendi aracımdan çektiğim boyanmış kaliper ve porya fotoğrafını paylaşıyorum.

image.png    /monthly_2020_04/740326582_IMG_3948copy.jpg.9bb0844e84ee28799d571cf1aa706d72.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_3948 copy.jpg
    IMG_3948 copy.jpg
    65.4 KB · Görüntüleme: 13
@ekim disklerin kenarlarinida boya istiyor o yuzden diskin arka bolumunu amortisorleri falan maskelerim diye dusunuyorum. Astar kullanmayacagim kalici olmasina gerek yok sıkılınca degistiririm gibime geliyor :)  

Bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öğrenciyken staj yaptığım firma "Delta MKS" firması idi. Bu firma fren kaliperlerinden, arabanın herhangi bir parçasından, alaksız bir vidaya bile çinko kaplama üreten bir firma.

Burada bu parçalarda uzun süre suya,tuza,sıcaklığı...vs maruz kaldığı için bozulmadan kalması gerekiyor. Şimdi diyeceksinizki kardeşim fotoğrafa baksana bu pas içinde? Şimdi şöyle söyleyim buraya kaplama yapıldığında  5-30 mikron çinko kaplama yapılıyor ve korozyonu engelliyor. En üst yani top coat olarak adlandırıldıkları yerde ise kullanılan malzeme ve yapılan çinko kaplama çeşidine göre kırmızı veya beyaz pas olabiliyor.

Tabut gibi tuzlu su banyolarını olduğu test yeri olur ve sürekli parçalar kontrol edilirdi. Dışının böyle olması bunun korumasız olduğu anlmaına gelmiyor. Sadece yüzeyinde bu şekilde bir pas katmanı oluşuyor. Normal sıradan bir boya ile bu malzemeler boyansaydı, yüksek sıcaklıklara daha az dayanıklı olacaklardı, ayrıca ufacık bir boya kalmasında tüm yüzey paslanmaya devam edecekti...vs. Tam hatırlamıyorum ama Iso bilmem ne standartına göre bir süre yüzeyde böyle paslı bir alan oluşmuyor ama sonrasında yüzeysel olarak oluşabiliyor. Bu paslandığı anlamına gelmiyor, yoksa bu kadar bir pas olsa 2 seneye kalmaz tüm golflerimizin bu parçaları çürür giderdi. Ayrıca orada bulunun kaplama kimyasallarada dayanıklı(asit,alkali...vs.).Arabanın jantı veya boyası bire bir yoldaki dış etmenlerle temas etmese bile bu kısımlar temas ediyor ve standart bir boya ile boyansa malesef bu kadar dayanıklı olamayacaktı. Arabanın boyasına kuş pislese ve temizlemesek bile vernikte yanıklar oluşuyor...

Görüntü olarak kötü katılıyorum ama şu an için poryaların ve disk etrafının öyle kalması taraftarıyım. Orayı boyayabilmeniz için arkadaşların dediği gibi zımpara veya tel ...vb şeyler ile yüzeyi temizlemeniz gerekir. Bunu yaparkende altında bulunan esas paslanmayı engelleyen çinko kaplamayı kaldıracaksınız. Bence dikkatli bakılmadığı sürece zaten iç kısımlar gözükmüyor, fren kaliperinizi ısıya dayanıklı boyayla boyayıp devam edin :)  

Yakın zamanda bende can sıkıntısından boya yapmayı denedim, 310 altın varak rengini kullandım. Maskeleme yapmadım komple boyamayı tercih ettim ama şu anda frenleme yaparken sürtme sesi gibi ciyaklama sesi var.. komple boyadığım için sanıyorum auto Hold parçaları da boyanmış ilk kullanımda birkaç kez takılır gibi oldu zor bıraktı sonradan onunla alakalı sorun olmadı. Ben akşam 7 civarı boyadım ve yaklaşık 14 15 saat kullanmadım sonrasında ilk kullanımda disk kendini temizledi. Sadece can sıkıcı olay çıkarttığı ses. Oda zamanla düzelirse eğer görüntü gözüme güzel geliyor. Bu arada Dover Jant kullanıyorum.

Yakın zamanda bende can sıkıntısından boya yapmayı denedim, 310 altın varak rengini kullandım. Maskeleme yapmadım komple boyamayı tercih ettim ama şu anda frenleme yaparken sürtme sesi gibi ciyaklama sesi var.. komple boyadığım için sanıyorum auto Hold parçaları da boyanmış ilk kullanımda birkaç kez takılır gibi oldu zor bıraktı sonradan onunla alakalı sorun olmadı. Ben akşam 7 civarı boyadım ve yaklaşık 14 15 saat kullanmadım sonrasında ilk kullanımda disk kendini temizledi. Sadece can sıkıcı olay çıkarttığı ses. Oda zamanla düzelirse eğer görüntü gözüme güzel geliyor. Bu arada Dover Jant kullanıyorum.
Altin renk ilginc foto isterim kesinlikle 👍

Bu konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Öğrenciyken staj yaptığım firma "Delta MKS" firması idi. Bu firmada fren kaliperlerinden, arabanın herhangi bir parçasından, alaksız bir vidaya bile çinko kaplama üreten bir firma.

Burada bu parçalarda uzun süre suya,tuza,sıcaklığı...vs maruz kaldığı için bozulmadan kalması gerekiyor. Şimdi diyeceksinizki kardeşim fotoğrafa baksana bu pas içinde? Şimdi şöyle söyleyim buraya kaplama yapıldığında  5-30 mikron çinko kaplama yapılıyor ve korozyonu engelliyor. En üst yani top coat olarak adlandırıldıkları yerde ise kullanılan malzeme ve yapılan çinko kaplama çeşidine göre kırmızı veya beyaz pas olabiliyor.

Tabut gibi tuzlu su banyolarını olduğu test yeri olur ve sürekli parçalar kontrol edilirdi. Dışının böyle olması bunun korumasız olduğu anlmaına gelmiyor. Sadece yüzeyinde bu şekilde bir pas katmanı oluşuyor. Normal sıradan bir boya ile bu malzemeler boyansaydı, yüksek sıcaklıklara daha az dayanıklı olacaklardı, ayrıca ufacık bir boya kalmasında tüm yüzey paslanmaya devam edecekti...vs. Tam hatırlamıyorum ama Iso bilmem ne standartına göre bir süre yüzeyde böyle paslı bir alan oluşmuyor ama sonrasında yüzeysel olarak oluşabiliyor. Bu paslandığı anlamına gelmiyor, yoksa bu kadar bir pas olsa 2 seneye kalmaz tüm golflerimizin bu parçaları çürür giderdi. Ayrıca orada bulunun kaplama kimyasallarada dayanıklı(asit,alkali...vs.).Arabanın jantı veya boyası bire bir yoldaki dış etmenlerle temas etmese bile bu kısımlar temas ediyor ve standart bir boya ile boyansa malesef bu kadar dayanıklı olamayacaktı. Arabanın boyasına kuş pislese ve temizlemesek bile vernikte yanıklar oluşuyor...

Görüntü olarak kötü katılıyorum ama şu an için poryaların ve disk etrafının öyle kalması taraftarıyım. Orayı boyayabilmeniz için arkadaşların dediği gibi zımpara veya tel ...vb şeyler ile yüzeyi temizlemeniz gerekir. Bunu yaparkende altında bulunan esas paslanmayı engelleyen çinko kaplamayı kaldıracaksınız. Bence dikkatli bakılmadığı sürece zaten iç kısımlar gözükmüyor, fren kaliperinizi ısıya dayanıklı boyayla boyayıp devam edin :)  
Konuyu iyiki acmisim baya aydinlatici bir bilgi katmis oldunuz foruma sagolun. En azindan diski maskeleyip boyarim 

Arkadaslar pasifik maviye uyan bir renk onerirmisiniz peki ? 

@oguzkaanvolkan 

Altın sarısı için örnek fotoğraf ekliyorum, Sonuçta zevk meselesi benim gözüme güzel geldi  :rolleyes:

unnamed.jpg

unnamed (2).jpg

unnamed (1).jpg

Geri
Üst Alt