Lastik basınç uyari sistemi aktif olmuyor

umutgolf7

Üye
İsim
Umut
Herkese saglikli gunler. Aracimi 2015 yilinda aldigimda cok sık lastik basinc uyarisi veriyordu en ufak durumdan etkileniyordu. Sonralari sadece yazlik kislik degisimlerinde uyari vermeye basladi veya lastikte patlama olursa. 1,5 - 2 senedir ise yazlik kislik degisimde de uyari vermiyor. Durumu takip etsem de arızaya yormadım bugune kadar fakat 1 hafta evvel 15 jant lastikten 17" e gectim yine hicbir uyari vermedi servise mi baktirmaliyim ne dersiniz?

@Recep Gül gecmis olsun uzun yolda can sıkıcı bir durum yaşamışsınız.  Soylediginiz gibi pek guvenilir bir sistem degil.

@MSE  bilgilendirme cok faydali tesekkurler 
Teşekkürler sağolun. Hangi akla hizmetse yedek lastiğimde yoktu. Perişan olmuştuk yollarda... =) Hemde bir pazar günüydü, ölsem unutmam.

Upvote 0
- Arkadaşın düğünü için muğladan denizliye yola çıktık. Daha muğla merkezden çıkmadan baktım araba sağa çekiyor hissediyorum. Dedim umarım yoldandır.. o şekilde 5-10 km daha gittik pat uyarı geldi, durdum baktım hava inmiş, hemen 2 km ilerideki istasyona gittim, hava basıcam  bir baktım basınç 6si gösteriyor .. EE hani nerede kaldı basınç 6 ya inene kadar uyarı sistemi ? Bastım havayı , direk sanayiye 10km  sonra sanayiye vardım ama korktum delik büyükse naparım yarı yolda diye.. Neyse hallettik düğün konvoyuna da son sn yetiştik..

- Geçen yazın da akbük de başıma geldi. Bindik araca döneceğiz.. Ağır ağır gidiyoruz şöyle 500m gittik uyarı geldi hemen durduk bir baktık lastik sıfır... durmasak lastik gitti.. 
- Muğladan denizliye giderken virajlar var , biraz hızlı girerseniz tüm lastikler basınç uyarısı veriyor... 

Normalde 26 psi 'da uyarı verirken artık son zamanlarda zamanında uyarı vermiyor. Artık aracıma binmeden lastiklerime bakıp öyle gidiyorum. 

" Premium Lastik Basınç Sistemi " Maliyeti nedir ?

Upvote 0
Bu sistem çok güvenilir değil. Hepimizin başından defalarca geçmiştir. Patladı, söndü uyarı neden vermedi diye. Bu sistem genelde otoyol hızlarında verimli çalışıyor. Sönen lastiğin farkı yüksek hızlarda daha belirgin. Muhammet hocamın da dediği gibi tpms basınç monitörü lastiği anlık olarak izler durağan halde bile tepki verir. Mesela kışın soğuyan hava hacim kaybettiği için hemen kontağı açınca uyarı verir. Biraz yürüyünce ısınan lastikte basınç normala döner kendiliğinden söner. Uygulaması en kolay retrofitlerden. Bence tek eksiği lastik iç ısını göstermiyor. 

Upvote 0
Son 1 yılda 3 kez lastik patlattım, bunların 2 sinde uyarı veri 3. sünde ise giren çivi çok az hava kaçırmasına neden olduğu için uyarıvermedi. Olay tamamen fazla hava kaçırması ve o halde fazla yol yapmanızla alakalı. Jant çapını değiştirince uyarı vermesi beklenemez zaten, zaten tekerler eşit dönecektir.

Upvote 0

Geri
Üst Alt