Akaryakıt Zam ve İndirimleri [ANA KONU]

polo'nun depo hacmi golfe göre daha az değil mi bi arkadaşım 53 litre benzin almış poloyla

Bir defasında menzil 25 km gösterirken 52-53 lt arası yakıt almışlığım var

Tamam işte Ahmet hocam gırtlak doldurursan 52/53 oluyor. 1-2 lt için yorulmaya değmez diyeceğim 40-50 TL ediyor 🤷‍♂️
Hayır fabrikadaki net miktar 55,56Litre
Kullanıcı kitabı 50Litre.

Yani işin özü kullanıcı kitabına depo hacminin %90 ı yazılıyor net yazılmıyor.
Bütün üreticilerde böyle.

Golfün kullanıcı kitabı 50L Fabrikası 55,56L der.
Dep 50 Litre olsa petrole giderek araca 50L yakıt koyduramazsın.

Ek, Yeni 1.5 eTSI lerin deposu
Kullanıcı kitabı 51,5L yazar
Fabrika üretimi 57,23L bilir.

Son düzenleme:
@yunusaktas91
Bende de tecrübe ile sabit 55L den az kesinlikle değil.
Golf 7 1.4 TSI DSG ile antepten gelirken Osmaniyenin öbür tarafında benzin lambası yandı
devam ettim 94Km geldim. Adana T.Özaldaki Total seyhandan(O vakit bu istasyon TOTAL OİL A.Ş. ye aitti hile olacağını düşünmüyorum.) Kapağa kadar fullediler 53,xxL yakıt aldı. Petrolde durduğumda da araba depodaki ile 16Km menzil veriyordu.
Deponun net hacmi 55 litre olsa, içinde damla yakıt olmayan bir deponun pompa ucuna kadar 57 litre alması gerekir.

Tüm forumu huzura kavuşturmak isteyen bir babayiğit varsa lütfen bunu gerçekleştirebilir mi? :D

Bir de hayalet ekranda sağdaki kadranda erişim mesafesi bölümünün üst çevresinde 10 kademeli bir yakıt göstergesi var. Her iki çubuk arası 5 litre yakıta denk geliyor.

673EFC15-E2F6-4D0A-BF36-13892B02317D.jpeg
(Fotoğraf forumdan alıntıdır.)

Tüm forumu huzura kavuşturmak isteyen bir babayiğit varsa lütfen bunu gerçekleştirebilir mi?
Babayiğite gerek yok.
Tamirhane ile içli dışlı olan biri yakıtı az iken deponun altındaki tapayı açıp boşaltıp yakıtı ölçüp tekrar koyup yakındaki bir istasyondan fulleyebilir.

Tekrar ediyorum hiç bir üretici depo mitarını tam yazmaz, %10 eksik söyler.
Radyatördeki genleşme kabı gibi depoda da genleşme alanı ve deponun altında su, tortu, vs birikmesi için.

Bir kaç mesaj önce attığım uygulamada aldığım yakıt miktarlarına bakınız geneli 50L üzeri.
Kaldı ki daha 90-100Km gideri vardır o alımlarda.
Bu nedenledir Golf 7 1.4 tsi nin depo en az 55L fazlası bile olabilir.

Arkadaşlar deponun 52-55 lt. veya 57 lt. yakıt almasına aldanmayınız., aracın deposu üretici tarafından 50 lt. olarak belirlenmiştir.,

Peki 55 lt. yakıt alabiliyorken üretici depo kapasitesine neden 50 lt. diyor..?

Sebebi çok basit; iklimsel sıcaklık değişiklikleri, havanın sıcak-soğuk farkından dolayı yakıtın genleşmesi sebebiyle sistemin içeride oluşan basınçta hesaba katılarak tehlikeli bir durum oluşmaması için ilave 4-5 lt. ‘lik güvenlik amaçlı “genleşme payı” bırakılır.

Depoyu hiç bir zaman gırtlağına kadar doldurmayınız., bu durum çok ciddi güvenlik tehlikesi oluşturur.!

2.ci tehlike ise;
depo plastik malzemeden imal edildiği için malzemenin yapısal bütünlüğüne kalıcı olarak zarar verirsiniz. Zarar gören (şekil değiştiren) plastik malzeme neticesinde de —-> yakıt pompasına da zarar vermiş olursunuz. Bu durumda da yüksek maliyetli onarım masrafları ile karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

Özetle önemsiz gibi gözüken bir olay domino etkisi yaratıp zincirleme şekilde sonuçları beraberinde getirmektedir.

Babayiğite gerek yok.
Tamirhane ile içli dışlı olan biri yakıtı az iken deponun altındaki tapayı açıp boşaltıp yakıtı ölçüp tekrar koyup yakındaki bir istasyondan fulleyebilir.
Hocam bundan büyük babayiğitlik mi var? Bunu yapanın da ellerinden öperim ben. :) Benim 1.4 TSI da koysak belki 6 litre motor yağı alacak ama servis 4 litre diyor, tamam diyoruz.

Bu tartışmalar neden yapılıyor? Fabrika verisinin doğruluğunu birbirimize ispatlamak için olduğunu sanmıyorum. İstasyonlarda eksik yakıt mı dolduruluyor, hava mı basılıyor vs. tahminini güçlendirmek için tartışıldığını umuyorum. X istasyonda bu durumu 4-5 litre ile tespit etmek çok zor. Tespit edilse bile Türkiye gerçeklerinden dolayı çok bir şey değişmeyecek. O yüzden ona göre 50 litre olsun, şuna göre de 55 litre olsun varsın. Memlekette 10 gün boyunca akaryakıta indirim yapılmadı, halen geçmiş verilere göre olması gerekenin çok üzerinde fiyat ödüyoruz ve kimsenin gıkı çıkmıyor, yer yerinden oynamıyor. Daha faydalı şeyler konuşmak lazım. Saygılar…

50 mi 55 mi bana görede hic önemli değilde

Menzil 0 dan sonra kaç km gider ?
Bilmek isterdim

Burada yakıtı bitirmek lazım evet

Bu senaryoda Primer kötü etki nedir ?

Motora pislik tortu kil kum gelmesimi derseniz ?

Yooo bence hiçde degil

Tdi icin mazot filtresinin haznesini 2 kere 30k ve 60k da 2 kere bizzat kemdim değistirdim

Depodan gelebilecek zararlı partiküller

En iyi kalite kabul ettigimiz MANN filtreden zaten gecemiyorki ? Filtre zaten bu yüzden var. Xxx birimden büyük partiküller / tortular filtre yüzeyine çarpıp hazne havuzuna düşüyorlar orada hapis kalıyolar
Xxx birimden küçükler filtre yüzeyine yapışıp orada takılıyorlar.

Yani filtreden kaçak geçiş yoksa filtre dandik degilse ömrü billah motora pis mazot gitmez.

Benim primer endisem yakıt bitip sistemin HAVA yapması! Ugraş dur ondan sonra ?

En fazla 13 km gittim sıfır menzilden sonra ?? Fazlası merak konusu hep

Golf Tsi da aynı senaryo gecerli mi ?
Arka koltuk altındaki yakıt pompasına entegre filtreden benzin gectikten o yakıt hooop motora gidiyor.başka bariyer yok.

Tsi da yakıt biterse durum bu

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt