Bakan Varank'tan yerli otomobil paylaşımı

Konu ile alakalı bir ilave yapayım...

Basında yer alan haberlere göre yerli otomobilin 27 Aralık'taki tanıtım etkinliğinde iki farklı elektrikli SUV model vitrine çıkacak. Bunların yanı sıra bir de sürpriz model tanıtılacak. 

Türkiye'de tüketiciler Avrupa'nın aksine en çok sedan modelini tercih ettiği için sürpriz modelin hatchback yerine sedan olması bekleniyor.

Her üç modelin de elektrikle çalıştığı belirtilirken, prototip modellerin Türkiye'nin gözü önünde küçük bir tur atacağı belirtiliyor. 

Gebze'de bulunan Bilişim Vadisi'ndeki yerli otomobil sunumunu Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Mehmet Gürkan Karakaş yapacak.

Dünyada 22 ülke kendi otomobilini üretiyor imiş.

Eğer güzel ülkem 27 Aralık'ta tanıtımını yapılan araçları üretime sokarsa (ki amaç o) bu alandaki 23. ülke olacağız inşallah, çok geç kalınmış olsa da. Hayırlısı olur inşallah

Japonya: 13 marka -> Acura, Daihatsu, Datsun, Honda, Infiniti, Isuzu, Lexus, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Suzuki, Toyota

ABD: 12 marka -> Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Dodge, Ford, GMC, Jeep, Lordstown Motors, Lincoln, RAM, Tesla

Birleşik Krallık: 10 marka -> Aston-Martin, Bentley, Jaguar, Land-Rover, Lotus, McLaren, MG, Mini, Rolls-Royce, Vauxhall

Çin: 8 marka -> Brillianca, Chang'an Motors, Chery, Dongfeng, FAW, Geely, Hafei, Heng Chi

Almanya: 7 marka -> Audi, BMW, Mercedes-Benz, Opel, Porche, Smart, Volkswagen

Fransa: 6 marka -> Alpine, Bugatti, Citroen, DS Automobiles, Peugeot, Renault

İtalya: 6 marka -> Alfa Romeo, Ferrari, Fiat, Lamborghini, Lancia, Maserati

Güney Kore: 5 marka -> Genesis, Hyundai, Kia, Samsung, SsangYong

Hindistan: 4 marka -> Hindustan Motors, Mahindra, Maruti, Tata

Rusya: 4 marka -> Derways, GAZ, Lada, UAZ

İran: 3 marka -> Iran Khodro, Pars Khodro, Saipa

İspanya: 2 marka -> Cupra, Seat

İsveç: 2 marka -> Koenigsegg, Volvo (Saab'ın üretimi 2016'da durduruldu)

Malezya: 2 marka -> ChPeroduaery, Proton

Brezilya: 1 marka -> Lobini

Madagaskar: 1 marka -> Karenjy

Meksika: 1 marka -> Mastretta

Romanya: 1 marka -> Dacia

Tayvan: 1 marka -> Luxgen

Çekya: 1 marka -> Skoda

Tunus: 1 marka -> Wallyscar

Ukrayna: 1 marka -> ZAZ

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: SCC

motoru biz mi üretmişiz ? vestel venüs gibi toplama birşey çıkmasın.

Şu konudaki yorumları yetkililerden biri okusa yemin ederim kendini tokatlayıp " Hobaa biz ne yapıyoruz ya kalk kalk" der. Millet o kadar dolmuş ki..... Haklılarda :(

Şu konudaki yorumları yetkililerden biri okusa yemin ederim kendini tokatlayıp " Hobaa biz ne yapıyoruz ya kalk kalk" der. Millet o kadar dolmuş ki..... Haklılarda :(
Bizi anlaman için burada yaşaman gerekir. Sayacak o kadar çok şey var ki...…

Tesla bile elektrikli pikap konusunda yeni yeni kendine piyasa oluştururken, bu kulvarda yer mi bakıyoruz?. Komik. Bakalım kaç km menzilden bahsedecekler.

Tesla bile elektrikli pikap konusunda yeni yeni kendine piyasa oluştururken, bu kulvarda yer mi bakıyoruz?. Komik. Bakalım kaç km menzilden bahsedecekler.
"Bizi anlaman için burada yaşaman gerekir." böyle demeyeydin iyidi :) buraya geleli 6 yıl oldu hocam, gayet iyi anlıyorum. Anlamasam yorum yazmam zaten :)

@yavuzbattal Sizce hangi kulvarda yer bakmalıyız?

Sayın hocam burada kendini tokatlayacak,aynaya bakınca utanacak yönetici maalesef yok.

Venus Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Millet mi mi doldu yoksa milleti mi doldurdular.Artik bir yerlere yorum yaparken bile çekinir olduk oldum diyelim...Bu sayfa ya bile yorum yazıyorum acaba ne kadar güvenilir diye düşünüyorum.Ulke oyle bir hale geldiki her şey din ve siyaset uzerinden yorumlaniyor.Teklonoji ve bilimden o kadar uzaklastik ki teknoloji adina bir şey (yerli araba) duyulduğunda millet hadi canim sende oluyor.Yani eskiden millet politikadan uzakti gülüp eğlenilir di sadece oy kullanılıp gecilirdi.Simdi hersey reklam.Daha fazla yazilmasi çizilmesi o kadar çok sey varki.Sozun özü daha çok okumamiz daha çok okul yapmamiz daha çok bilime teknolojiye yatirim yapmaliyiz.O zaman yerli araba yerli teknolojiyi duyunca sasirmayiz.Umarim yerli otomobil güzel olur çünkü rekabet her zaman iyidir...

hem fikiriz lakin haziran 2023 de seçim var ilk yerli araç haziran 2022 de piyasaya sürülecek zaten yapılacak tüm güzel şeyler 2022 de olacak ben bu dan siyaset algılıyorum

@yavuzbattal Sizce hangi kulvarda yer bakmalıyız?
Servisler konusunda atmosferik motorlar en avantajlısıyken elektrikli bir araca yönelim bence çok büyük bir hata. Satış sonrası durumları bir düşünün, aracınız arızalandı ve servis ihtiyacınız var. Kim bu işten ne kadar anlıyor. Bırakın motor teknolojisini şahsen ilk lansmana çıkan hiç bir aracı almak istemem, 1-2 yıl sonra hat hataları minimuma indikten sonra almak en doğrusu. Elektrik dünyada yeni bir teknolojiyken rakipler çok büyükken siz burada nerede yer alacaksınız? 

Araçlardan önce insana yatırım yaparak eğitimdeki kulvarımızı değiştirmenin zamanı gelmedi mi? 

"Bizi anlaman için burada yaşaman gerekir." böyle demeyeydin iyidi :) buraya geleli 6 yıl oldu hocam, gayet iyi anlıyorum. Anlamasam yorum yazmam zaten :)
Aramıza hoş geldin. :) 40 yıldır bu ülkedeyim, her geçen yıl sanki daha kötüye gidiyoruz. Vergiler, fiyatlar geçim sıkıntısı, elimizdekini koruma çabası. Yaşamak zor....

Aramıza hoş geldin. :) 40 yıldır bu ülkedeyim, her geçen yıl sanki daha kötüye gidiyoruz. Vergiler, fiyatlar geçim sıkıntısı, elimizdekini koruma çabası. Yaşamak zor....
Buraya geleli derken almanya ya geleli anladım ama çok da farketmez yurtdışına çıkınca özellikle rota avrupaysa bir hafta yeter aradaki 1001 farkı görmeye

Buraya geleli derken almanya ya geleli anladım ama çok da farketmez yurtdışına çıkınca özellikle rota avrupaysa bir hafta yeter aradaki 1001 farkı görmeye
Burası derken,( Berlin' e gideli 6 yıl )pardon ben yanlış anladım o zaman ..... :) Pardoooon….

Ülkemiz için hayırlı olur inşallah.biz istersek çalışırsak güzel şeyler başarabilecek insanlara sahip bir ülkeyiz.almak isterim bu araçtan bakalım nasıl olacak.lamborghini ilk olarak traktor üretti.şimdi dünyanın en iyi spor araç üreticilerinden biri.bizde basarabiliriz

Servisler konusunda atmosferik motorlar en avantajlısıyken elektrikli bir araca yönelim bence çok büyük bir hata. Satış sonrası durumları bir düşünün, aracınız arızalandı ve servis ihtiyacınız var. Kim bu işten ne kadar anlıyor. Bırakın motor teknolojisini şahsen ilk lansmana çıkan hiç bir aracı almak istemem, 1-2 yıl sonra hat hataları minimuma indikten sonra almak en doğrusu. Elektrik dünyada yeni bir teknolojiyken rakipler çok büyükken siz burada nerede yer alacaksınız? 

Araçlardan önce insana yatırım yaparak eğitimdeki kulvarımızı değiştirmenin zamanı gelmedi mi? 
@yavuzbattal  Bu fikrinize kesinlikle katılmıyorum, tam tersini düşünüyorum. Atmosferik dediğinize göre sizin oyunuz; çok yakan,  verimsiz arabalar üretmekten yana. Bir de fabrikasyon tüplü versiyonlarını üretelim de otomotiv sektöründe söz sahibi olalım diyorsunuz herhalde. Bu hiç de iddialı bir hamle olmaz bence.
Dünyanın artık yüzüne bakmadığı eski teknolojileri ben ülkeme yakıştıramam.
Adamlar bir asırdan uzun bir süredir içten yanmalı motorlu araçlar üretiyorlar zaten, bu kulvarda onlarla rekabet etmeye çalışmak boşa efor sarf etmek olur bence.
Elektrikli araçlar ile tüm dünyanın -akaryakıtlı araçlara kıyasla- yeni yeni tanıştığı bir dönemde elektrikli otomobil üretmek için kaybedecek bir günümüz bile olmamalı bence.
Ülkemizdeki ustaları, tasarımcıları, teknisyenleri, teknikerleri, mühendisleri hafife almayın; Türk milleti eğer isterse, önüne taş koyan olmadığı sürece her şeyi yapar.

Geri
Üst Alt