Golfümün şanzımanından gelen uğultu sesi için şanzıman değişimi ?

thelakayit

Üye
İsim
Erhan
Arkadaşlar merhaba .2 ay önce almış olduğum golf 1.6 tdi aracımın 3, ve 4. Viteslerinde son 100 km ve üzeri giderken ugultu hani ince bir ıslık sesine benzer ama ıslık gibi de değil ....sesi geliyordu.Servisteki arkadaşlarıma dinlettim duydular ve son zamanşarda iyice arttı bana.İkame araç verdiler ve incelemek için şanzımanı açıp bakmamız lazım dediler şüpheler şu yönde 

Vites dişlileri değişmesi gerekebilir

şansımanda çapak vs olabilir 

bir kac tane daha ihtimal var ama açınca belli olur dediler.

sesi videoya çekmeye çalıştım ama tabi yagmur seside var  linki bu ses gaza az dokununca çıkıyor giderken

eğer şanzımanda baya bir sorun var ise çıkma bir şanzıman alıp taktırma yoluna gidebilirsin dediler samimi arkadaşlarım var orada .

Şimdi tecrübeli arkadaşlar cevaba göre en kötü ihtimal bu konuda nasıl bir adım izleyeyim bugün onay verdim acın bakım diye ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Mertcan33 bendeki  trim seslerini çözdüm a stünunun takıldığı yerlerdeki geçme  yerden geliyordu bez bant ucuna koyup taktım, sol taraftaki elektrik sigortalarına ulaşılan kapaktan zırıltı geliyordu onuda bez bant takıp bağlantı yerlerine taktım, son olarak  camlar boşluk yapıyor zamanla o da kapı içinde ses yapıyor söktürüp bi lastikle falan destekleyeceğim bakalım. 

Upvote 0

@Mertcan33 yani normal değil tabi garanti ya da iyi niyet devam ediyorsa yapabiliyorlar ama çok bi zararı yok şimdilik ama içerde parçalanorsa bilyalar şanzımana zarar veriyormus

Upvote 0
Merhabalar Benzer ses benim aracımda da mevcut sorunu çözdünüz mü yoksa bu bir sorun değil mi

Upvote 0
Şu an 118 bin km oldu araç seste cok az bir artma oldu 90 binlerde duymustum , sesi var 

Upvote 0
Arkadaşlar diferansiyel dişlileri ve grup dişlisinden oluyor şanzıman yağı değişmez ömür boyu diyor servis ama ankarada gezmediğim şanzımancı kalmadı çoğu  yağ özelliğini kaybediyor özellikle manuel wv lerde diyorlar % 70 o yüzden oluyor diyorlar bir de fabrika çıkışı 2015 e kadar varmış bu sorun 

Upvote 0
Arkadaşlar diferansiyel dişlileri ve grup dişlisinden oluyor şanzıman yağı değişmez ömür boyu diyor servis ama ankarada gezmediğim şanzımancı kalmadı çoğu  yağ özelliğini kaybediyor özellikle manuel wv lerde diyorlar % 70 o yüzden oluyor diyorlar bir de fabrika çıkışı 2015 e kadar varmış bu sorun 
peki nasıl bi çözüm öneriyorlar ne yapmalıyız 

Upvote 0
@kutluay006 şanzıman açılıp dişliler değişcek konunun önceki sayfalarında var 
Araç 118bin km 'de ve servis şanzıman yağı ömürlük değişmez diyor,

Sanayideki şanzımancılar ise ömürlük değil değişmesi gerekiyor diyor, ki doğru söylüyorlar aracın hiç bir sıvısı ömürlük değildir..!!

Yani araç 60-70bin km'deyken şanzıman yağı değişseydi bu sorun yaşanmayacaktı...??

Yazık şanzıman yağ kapasitesi 2 litre bişey., 200-300 liralık yağ değişimi şimdi oldu bi dünya masraf....

Upvote 0
benım 2013  dsg  arabamda da  uğultu vardı   80kmden sonra başlıyordu, şanzıman  rulmanları değişti geçti   

Upvote 0
@forzaGilles evet yağ özelliğini kaybediyor malesef sonucta aşınan ve hareketli bir bölüm yağ yanmıyor ama inan su gibi oluyor diyor şaşmazdaki ustalar ben de de var bakalım öyle devam ediyor ama şanzıman açılınca bazen oluyorki astarı bezini geçebiliyor tabi yinede kullanacaksanız aracı yaptırın derim ben de bakıcam duruma göre .

Upvote 0

@forzaGilles evet yağ özelliğini kaybediyor malesef sonucta aşınan ve hareketli bir bölüm yağ yanmıyor ama inan su gibi oluyor diyor şaşmazdaki ustalar ben de de var bakalım öyle devam ediyor ama şanzıman açılınca bazen oluyorki astarı bezini geçebiliyor tabi yinede kullanacaksanız aracı yaptırın derim ben de bakıcam duruma göre .
Benimkinde sıkıntı yok, sadece size geçmiş olsun diye yazmıştım

Upvote 0

Geri
Üst Alt