1100 tl lik bakımdan nasıl kurtulabilirim

@mbonat  bende deniycem bir dahaki bakıma

zahmetine göre !

en kolay yakıt filtresi (4 vidalı)

sonra hava filtresi (8 vidalı)

Polen filtresi (Torpido altı kanırtmalı işlem)

Bunların hepsini eli kalem tutan düz T.C vatandaşı bir pazar sabahı eşofmanlarını giyip  şarjlı tornavidayla 15-20 dakikada halledebilir. 

Yağ değişimini nasıl hallediyorsunuz peki ? aracı kaldırmadan eski yağın tahliyesi zor değil mi ? Yukarıdakilerin hepsi tornavidayla oluyor ama yağ filtresi için lokma takımı lazım ayrıca değil mi ? (Ayrıca bir tek onun işçiliğini çözemedim usta aracın altından dalıp elini soktuğu için. 

Bi de triger değiştirdik mi başımız göğe erer artık  :sofor:

Yorumlar için teşekkür ederim malesef sanayi işlerindem hiç anlamıyorum ustam tanıdığımda yok o nedenle servise götürmek benim için mantıklı asıl mantıksız olan bu denli yüksek model araçlara binmemiz bi hata yaptım bu konuda ama ülkede makul fiyatlarda kaliteyi yakalamak her alanda imkansoz olduğundan bir bakıma mecburiyette aslında... 

Az önce servisten geldim. 45 bin bakım artı olarak hidrolik yağı değişti. Burçlardan gelen sesler vardı onlar yağlandı. Araç 2016 1.2 tsi manuel. Fiyat indirimler dahil 1150 ödedim

@mbonat  bende deniycem bir dahaki bakıma

zahmetine göre !

en kolay yakıt filtresi (4 vidalı)

sonra hava filtresi (8 vidalı)

Polen filtresi (Torpido altı kanırtmalı işlem)

Bunların hepsini eli kalem tutan düz T.C vatandaşı bir pazar sabahı eşofmanlarını giyip  şarjlı tornavidayla 15-20 dakikada halledebilir. 

Yağ değişimini nasıl hallediyorsunuz peki ? aracı kaldırmadan eski yağın tahliyesi zor değil mi ? Yukarıdakilerin hepsi tornavidayla oluyor ama yağ filtresi için lokma takımı lazım ayrıca değil mi ? (Ayrıca bir tek onun işçiliğini çözemedim usta aracın altından dalıp elini soktuğu için. 

Bi de triger değiştirdik mi başımız göğe erer artık  :sofor:

Hocam dediğiniz gibi polen ve hava filtresini değiştirmek çok kolay herkes yapabilir .  Yağ değişimi için aracı kaldırmak lazım kaldırmadan çok zor olur ben diğer işlemler içinde kullanırım diye kriko ve sehpa aldım ,  çok gerekli mi değil ama  işimi kolaylaştırıyor, güvenli ve ömürlük bi yatırım . Yağ değişimi için aracı kaldırdıktan sonra alt koruma plastiğini söküyoruz , yağ boşaltmak için karterin orda tapa var bazı arabalarda lokma tipli bazılarında alyen tipli oluyor açıyoruz ve yağı boşaltıyoruz . Yağ filtresi benim aracımda (1.0 tsi )alt tarafta ve dışı metal olan tipten eğer önceden takan ustamız uygun bir şekilde sıktıysa elinizle sökülebilirsiniz ama malasef  ustalarımız aşırı bir şekilde sıkıyor bunun içinde elle açılamıyor .  Yağ filtre sökücüler var evde kendinizde yapabilirsiniz onu kullanarak söküyoruz ve yenisini takıyoruz . Ve kitapçıkta yazan  değere göre yağımızı ekliyoruz . Gözle kontrol edip kaçak vb yoksa aracımızı topluyoruz.

Aslında çok zor bir işlem değil, yağ ve yağ filtresi değişimi lifti olan bir usta için maksimum 10 dksını alır , bu işleme verilicek parada benim gözümde maksimum 50 tldir .(Shellde ücretsiz yağ değişimi var)  Evde kendim değiştirmeye başlamamda ki asıl sebeb parayla rezil olmaktı hem para veriyorsun hemde yapılan işlemden memnun kalmıyorsun. Kriko ve sehpayı aldım ilerde balata ve soğutma suyunu değişim vakti gelince onlarıda kendim değiştiririm. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar herkese merhaba;

Kısmetse yarın için doğuş oto kartaldan randevu aldım ve aracımın 15.000 bakımını yaptırıcam, geçen hafta doğuştan fiyat aldım bakım masrafı 1170 tl fiyat verdiler ancak bunun 530 tl si yağ ücreti. İnternetten araştırdım castrol edge 5-30 yağı 260 tl ye bostancı otasanayii den aldım bu durumda kafadan 270 tl karaa geçtim. Servisi arayıp yağımı kendim getirmek istiyorum dedim kabul de ettiler.

Sormak istediğim şu, bakım için internetten araştırma yaparken 2007 ocak ayında yürürlüğe girmiş bi yasa sayesinde”blok muafiyet yasası” aracımızın düzenli bakımlarını, yetkili servis dışında iso1047 belgesi olan herhangi bir serviste yaptırsak dahi garantiden çıkmayacağından bahsediliyor.

Malumunuz ithalatcılar ya da distribütörler senelerce bizi yetkili servisler dışında düzenli bakımlar özel servislerde yapılırsa aracınız garanti kapsamı dışında kalır şeklinde tehdit ettiler.

Bu yasa ışığında, garantili olan aracımı, doğuşotonun dışında belgeye sahip özel bi serviste mi yaptırsam diye düşünmeye başladım açıkçası.

Bir diğer alternatif te, doğuş otoda yalnızca yağ değişimi yapıp, diğer filtreleri kendimin değiştirmesi seçeneği.

Konu ile ilgili görüşlerinizi rica ediyorum sizlerden.

Herkese iyi forumlar....

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaşlar herkese merhaba;

Kısmetse yarın için doğuş oto kartaldan randevu aldım ve aracımın 15.000 bakımını yaptırıcam, geçen hafta doğuştan fiyat aldım bakım masrafı 1170 tl fiyat verdiler ancak bunun 530 tl si yağ ücreti. İnternetten araştırdım castrol edge 5-30 yağı 260 tl ye bostancı otasanayii den aldım bu durumda kafadan 270 tl karaa geçtim. Servisi arayıp yağımı kendim getirmek istiyorum dedim kabul de ettiler.

Sormak istediğim şu, bakım için internetten araştırma yaparken 2007 ocak ayında yürürlüğe girmiş bi yasa sayesinde”blok muafiyet yasası” aracımızın düzenli bakımlarını, yetkili servis dışında iso1047 belgesi olan herhangi bir serviste yaptırsak dahi garantiden çıkmayacağından bahsediliyor.

Malumunuz ithalatcılar ya da distribütörler senelerce bizi yetkili servisler dışında düzenli bakımlar özel servislerde yapılırsa aracınız garanti kapsamı dışında kalır şeklinde tehdit ettiler.

Bu yasa ışığında, garantili olan aracımı, doğuşotonun dışında belgeye sahip özel bi serviste mi yaptırsam diye düşünmeye başladım açıkçası.

Bir diğer alternatif te, doğuş otoda yalnızca yağ değişimi yapıp, diğer filtreleri kendimin değiştirmesi seçeneği.

Konu ile ilgili görüşlerinizi rica ediyorum sizlerden.

Herkese iyi forumlar....

Evet öyle bir yasa var ama araçta pahalı bir arıza meydana gelse mahkemelerle 2 sene uğraşırsınız..

Yağı kendiniz götürdüğünüzde motorla ilgili bir sorunda  garantiniz devre dışı kalır.

Bosch Car servisleri var garantiden çıkmaz aracınız fiyatlarida servis mesela 1100se sanayide normal yağ bakımı 300 350 dediğim servislerde 500 600 arası tutar.

Yağı kendiniz götürdüğünüzde motorla ilgili bir sorunda  garantiniz devre dışı kalır.
Sertan bey bugün bakımı 585 tl ye yaptırdım ve yağıda 230 tl ye bostancı sanayiiden aldığım yapı kullandılar. Faturasıyla birlikte götürdüğünüz durumda yağı, aracınız garanti kapsamına çıkmıyor.

Bosch Car servisleri var garantiden çıkmaz aracınız fiyatlarida servis mesela 1100se sanayide normal yağ bakımı 300 350 dediğim servislerde 500 600 arası tutar.
Sayın han78, servisin verdiği 1100 tl nin içinde yağ da var, yağ ile birlikte sanayiide bu bakımı nasıl 300-350 yapıyorlar onu anlıyamadım açıkçası, yok işçilikten bahsediosanız servis aracın 15.000 bakımı için 249 tl işçilik alıo zaten. Aynı işi gidip sanayii de 300-350 ye yaptırmakta budurmda saçma olur.

Geçen sene çok arada kalmıştım, 60.000 bakımı vw serviste mi yoksa artık dışarda mı yaptırsam diye, dsg olduğundan ve 7 yılı henüz dolmadığından (2013 model) vw servise karar vermiştim.

İyi ki servis demişim. Çünkü 36.000 km de 2. vitese geçişte titreme olduğundan iyi niyet çerçevesinde kavrama %100 işçilik %30 doğuştan karşılanarak değişmişti.

Şimdi de 70.000 km civarı kalkışlarda titreme başladı. Servis bakımlı olması nedeniyle doğuşoto ikinci kez kavrama %100 işçilik %30 destek oldu ve kavrama tekrar değişti. İyi ki servisten çıkarmamışım diyorum. Servis yetkilisinin dediğine göre 7 yıldan sonra bile servis bakımı devam ediyorsa doğuş parça ve işçilikte aynı oranda olmasa bile destek olmaya devam ediyormuş. 

Not: 2019 seri kavramalar iyileştirilmiş seriymiş, illaki bir süre sonra malum İstanbul trafiğinde yine titreme başlayacaktır ama bu süre daha geç olur diye ümit ediyorum. 

Sertan bey bugün bakımı 585 tl ye yaptırdım ve yağıda 230 tl ye bostancı sanayiiden aldığım yapı kullandılar. Faturasıyla birlikte götürdüğünüz durumda yağı, aracınız garanti kapsamına çıkmıyor.

Forumda okuduğum için 1 ay önce aydın lena yetkili servis danışmanına sordum.

Yağı kendiniz getirebilirsiniz, ancak

Motordan arıza durumunda garanti uygulanmaz . Dedi.

@Mmt0634  Hocam biraz geç farkettim mesajınızı. Sorunun yağ filtresinden kaynaklandığı anlaşıldı. 

Bosch marka taktırmıştım, motorun çalışmasında titreşim hasıl olmuştu ve bu sorunla da karşılaşınca 1 aylık olmasına rağmen söküp attım, hengst marka olanla değiştirilince motor kendine geldi.

Yağ filtresinin kalitesinden ve orjinalliğinden emin olun. 

Geri
Üst Alt