GOLF 7 1.2 TSİ Yağ Tüketimi hk.

Arkadaşlar merhaba 2013 Golf 7 1.2 tsi dsg şansıman aracım yaklaşık 2 yıldır yağ eksiltme problemi yaşıyordu. Adana Aykan Teknik Servisle tartıştım yağ ekleyip başından savmaya çalıştılar başka bir servise gittim, onlar da yağ koyup bir sonraki bakımda kontrol altına alalım deyince direk tamirci yakınımın yanında buldum kendimi. Durumu anlatınca arabamı lifte kaldırıp baktı ve ne görelim. Karter tapası diş atmış yağ sızdırıyor. Aklımıza tabi hemen Adana Aykan Teknik geldi; çünkü aracımı aldım alalı bakıma oradan başka hiçbir yere gitmemiştim.  Ve ben yağ uyarısı aldığım her sefer oraya gittiğimde aracı kaldırıpta altına bakmadan yağ ekleyip beni gönderdiler. Hatta bir keresinde benden yağ parası bile istediler. Neyse konumuza dönelim. Akrabam olan yakınım hemen tornacı arkadaşını arayıp çağırdı ve biz servis dışında el sürülmemiş oğluma torna yapıp bir diş karter yuvasını genişlettik ve başka bir karter tapası kullandık. Neyse sorunu güzel bir şekilde gözlerimin önünde hallettikten sonra kendi ellerimle aldığım Castrol Edge LL 5w-30 yağı koyduk. Orjinal filtreler kullandık. Bakımını temizliği yaptıktan sonra yaklaşık bir 10 bin km sorunsuz kullandım ve gel gelelim araç yine uyarı vermeye başladı. Gerçek anlamda çıldırmak üzereyim. Hayır bu sefer her şey gözlerimin önünde yapıldı.Yetkili servise bıraktığımdaki gibi karter tapası laşka olmuştu hadi bu olayı işi bilmeyen genç arkadaşlara öğrensinler diye servisteki ustalar anlatarak yaptırdığını bile düşünmeye başladım. hadi o zaman  öyle oldu peki ya bu sefer böyle  olmamasına rağmen yine yağ eksiltti. Gerçekten artık napacağımı bilmiyorum. Şimdi yine 1 lt kadar yağ eklettim. Bakalım daha bakıma 5 bin km var ne yapmam gerek açıkcası bilmiyorum. Güzel fikirlerinizle Yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca yetkili servisler hatta özel servisler olsun lütfen aracınızı gözünüzün önünde bakımını yaptırın. Bu karter kapağı mı tapası mı her neyse düşmanı sıkar gibi sıkıyorlar ve sonucunda da durduk yere canınızı sıkabilirler. Benim artık nedense hiç kimseye güvenim kalmadı. 
Yağ karteri değişmesi lazım ve tapa sıkıllırken her zaman tork anahtarı ile uygun torx değerinde sıkılmalı.,

Aynı şey karter haznesi değişirken de geçerli., Yağ karterini değiştirdik sorun biter diye düşünmeyin., O sorunun ortadan kalkması için karter haznesinin tüm vidaları fabrikanın belirlediği “vida sırasına” göre tork anahtarı ile uygun tork değerinde sıkılacak., Bunu özellikle tekrar söylemek istiyorum; vidaları sıkarken 1-2-3-4-5  diye sırasıyla sıkılmamalı/sıkılmaz., bu işlem fabrikanın belirlediği sıralamaya göre (vida sıralamasına) göre sıkılması gerekir., Yağ sensöründe olası bir sıkıntı var mı kontrol edilecek.. 

Karter çok hassas eskiden çelik/demir karışımından yapılırdı şimdi ince saç tan yapıyorlar., fazla sıkmaya gelmiyor.. 

Ayrıca Adana gibi yazın aşırı sıcak ve nemli bir şehirde yaşamanın da verdiği olumsuz etkilerini yaşıyorsunuz.. Malesef o meşhur Adana sıcağında bir de performanslı sürüşte yüksek devir çeviren motor ile birleştiğinde 5w-30 yağın sudan pek farkı kalmıyor., Bu sebebten 5w-30 LL yerine daha yüksek ortam sıcaklıklarına dayanabilen Edge 5w-40 denenebilir., Edge 5w-40 aracınızın motoru için gerekli onayları karşılıyor., veya başka X bir markanın (VW 502.00) onayını karşılıyan yağını da deneyebilirsiniz., Yağ markası değiştirilecekse Liqui Moly öneririm., 

Ayrıca yağ filtresi değişirken yeni yağ filtresinin contası bir parmak motor yağı ile hafiften yağlanmalı sonrasında takılmalı.,  ve devamında yine uygun sıkma değerinde tork anahtarı ile sıkılmalıdır.,  

Filtrenin contası bir parmak motor yağı ile yağlanır ki conta tam anlamında görevini yapıp sızdırmazlık sağlayabilsin.. yağlanmamış kuru olan conta ve fazla sıkılan filtre contayı daha fazla stres altında bırakır ve bir süre sonra conta da çatlamalar oluşur., ve yağ pompasının yarattığı yüksel basınç a dayanamayarak sızdırma yapabilir/yapar..

arkadaşlar selamlar bakım yaptıralı 4000 km oldu yağ seviyseini kontrol edin diye uyarı verdi araç ve alalı bir sene olmadı bakımını vsvs yaptık ustası baktı motor iyi dedi yani uzun yola çıkacaz bu sorun anladığım kadarı ile çok kişide var bunu çözen arkadaşlar varsa tecrübe ve çözümlerini paylaşırlarsa seviniriz

Geri
Üst Alt