GOLF 7 1.2 TSİ Yağ Tüketimi hk.

@forzaGilles Tamam da benim aracım dsg o yüzden servise götürmek istiyorum iyi niyet kapsamında işlem görsün diye şuana kadar bendeyken mekatronik ve kavraması değişti 1 sene içinde serviste bakım yaptırıyorum yağ eksiltme sorunu var diyorum moturun açılması lazım motur yapılmaya kadar gider diyor bana tutup bir de üstüne 0 30 shell koyuyor daha ince yağ koyuyor 1000 1500 arası eksiltiyor bu seferde çözüm yoluna gitmiyor ki servis 
Hangi servise götürüyorsunuz bilmiyorum ancak Doğuş Oto 'ya götürdüğünüzde Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30 yağ kullanıyorlar.,

Shell kullanan servisler sineğin yağını çıkarma derdindeler., ne kadar ucuz yağ kullanırsam o kadar fazla kâr ederim mantığındalar gözleri doymuyor., Hatta bir arkadaşımın aracına bırakın Shell Ultra yağ kullanmayı VW Mez servisinin Mobil Super 3000 yağ kullandığını bile şahit oldum., bu yağ o kadar ucuz bir yağ dır k.,i mobil 'in en alt seviye yağı., tam sentetik bile değildir., Yarı-sentetik ucuzun ucuzu yağ kullanıp pahalı yağ fiyatına insanlara faturaya yansıtıyorlar.,

Aracın ilk sahibimisiniz., aracı yüksek devir çeviriyormusunuz, araçta yazılım vs. daha önce yapılmış mı vs.. bilmiyorum ama normal şartlarda TSI motorun bu kadar yağ eksiltmesi normal değil., Sağlıklı bir TSI motorun 10-15.000 km 'de 500ml/1lt. arası eksiltmesi normal sayılır., ama sizinki gibi 1.500 km yağ eksiltmesi anormal bir durum., Çok yüksek bir ihtimal araç bir yerlerden yağ kaçırıyor.,

Karter tapasını iyi sıkmamış olabilirler., karter tapasını çok sıkıp karteri çatlakmış olabilirler., karter eski araçlardaki gibi döküm değildir., ince sac dan imal edildiğinden fazla sıkılırsa çatlamaya müsaittir., Yağ filtresini çok sıkıp filtrenin contalarına zarar vermiş olabilirler veya tam tersi kararında sıkmamış olabilirler., eski sahibi aracı hor kullanmış olabilir vs.. pek çok ihtimal olabilir..

Aracın doğru yağ kalınlığı 5w-30 'dur., aksini söyleyenler hiç bir şekilde itibar etmeyin., Araca koyulacak yağ hangi yağ markası olursa olsun (TSI motor için) VW504.00 veya VW502.00 onaylarından birine sahip olmalı ve 5w-30 yağ olmalıdır., Diğer hiç bir tavsiyeye kesinlikle itibar etmeyiniz.,

Kaliteli yağlardan bazıları;

-Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30 (servislerde satılan)

-Castrol Edge LL 5w-30 (perakende sürümü)

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30

-Motul 8100 X-clean+ 5w-30

-Mobil 1 ESP Formula 5w-30 (pek çok insan mobil 1 esp yağı aynı yağ zanndiyor., ancak ESP yağ ile ESP Formula olan yağ aynı yağ değildir..!! Kullanılması gereken doğru yağ ESP Formula 'dır.)

-Motul Specific VW504.00/507.00 5w-30

Bu saydığım yağların dışına çıkmayınız., hepsi aracınıza %100 uyumludur., bütçenize göre istediğinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Aracın doğru yağ kalınlığı 5w-30 'dur., aksini söyleyenler hiç bir şekilde itibar etmeyin., Araca koyulacak yağ hangi yağ markası olursa olsun (TSI motor için) VW504.00 veya VW502.00 onaylarından birine sahip olmalı ve 5w-30 yağ olmalıdır., Diğer hiç bir tavsiyeye kesinlikle itibar etmeyiniz.,
Hocam söylediklerin katılmakla beraber, sanırım 502.00 yanlış yazdın, 507.00 olacaktı galiba.

Hocam ben Başaranda(Isparta-Antalya-Alanya benim bildiğim) yaptırıyorum servis bakımını hatta ayın 8 in de randevum var daha önce Castrol kullanıyorlardı bıraktık Shell geçtik dedi

servis müdürü niye diye sordum yağ eksiltmesinden kurtulamadık ondan markayı değiştirdik dedi. Aracı servis den başka yere götürmüyorum sizce ne yapmam gerekiyor bu durumda ...

Hocam söylediklerin katılmakla beraber, sanırım 502.00 yanlış yazdın, 507.00 olacaktı galiba.
Benzinli için 504.00 veya 502.00

Dizel için 507.00

Ancak benim aracım benzinli olsaydı., ben 504.00 kulllanırdım., Çünkü TSI motor yağ eksiltmesiyle ünlü bir motor bunun için LongLife tip 504.00 onaylı yağ kullanılması daha doğru olacaktır., 502.00 LongLife tip yağ değildir ama uygundur.

Hocam ben Başaranda(Isparta-Antalya-Alanya benim bildiğim) yaptırıyorum servis bakımını hatta ayın 8 in de randevum var daha önce Castrol kullanıyorlardı bıraktık Shell geçtik dedi

servis müdürü niye diye sordum yağ eksiltmesinden kurtulamadık ondan markayı değiştirdik dedi. Aracı servis den başka yere götürmüyorum sizce ne yapmam gerekiyor bu durumda ...
Isparta, Alanya veya Antalya'da ki diğer servisler ile konuşup ne marka yağ kullandıklarını öğrenebilirsiniz., ona göre aracı başka bir servise götürebilirsiniz.., Aslında durum servis müdürünün söylediğinin tam tersi şekilde., VW Almanya her servisin kafasına göre yağ markası kullandığını fark edince., Mk6 ile başlayan bu olaya dur diyip avrupa genelindeki tüm servislerin Castrol kullanması gerektiğini yazılı olarak bildirmişti., VW Almanya sitesine girdiğiniz de Golf R, Golf GTI, Touareg 3.0 V6 TDI (buna Audi 'de dahil) Castrol Edge kullanıldığını görürsünüz

Antalya, Isparta, ve Alanya da ki hatta Antalya Alvin de Başaran a ait ve hepsi de Shell kullanıyor sordum. dahası dışarıdan getireceğin yağı da kabul etmiyorlar. sıkıntı .   

İşin saçma tarafı bu shell av-l yi internettede bulamadım shell istasyonlarında da rastlamadım olası bir yağ eksiltme durumunda mecburen servise gitmek gerekiyor ee gittik diyelim servislerin kimi shell kullanıyor kimi castrol , ben aracımı yetkili servise götürdüm shell kullanıldı , diyelim başka bir ile gittim oradaki servis castrol kullanıyor dışarıdan da temin edemiyoruz o zaman ne olacak

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@erkanwrc benim araç bakımdan sonra hemen yağ eksiltti servise götürdüm eklediler gönderdiler yine eksiltti yine götürdüm yine eksilmiş dediler falan koydurmadım çıktım kendim dışarıdan aynı yağdan alıp ekliyorum sıkıntı olmaz yani kendiniz koyabilirsiniz servis kendisi söyledi

@ibrahim15 hocam ben iki yağıda kullandım shell 0 30 koydukları için olabilir belki daha fazla eksiltti benim motorda 

Hangi servise götürüyorsunuz bilmiyorum ancak Doğuş Oto 'ya götürdüğünüzde Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30 yağ kullanıyorlar.,

Shell kullanan servisler sineğin yağını çıkarma derdindeler., ne kadar ucuz yağ kullanırsam o kadar fazla kâr ederim mantığındalar gözleri doymuyor., Hatta bir arkadaşımın aracına bırakın Shell Ultra yağ kullanmayı VW Mez servisinin Mobil Super 3000 yağ kullandığını bile şahit oldum., bu yağ o kadar ucuz bir yağ dır k.,i mobil 'in en alt seviye yağı., tam sentetik bile değildir., Yarı-sentetik ucuzun ucuzu yağ kullanıp pahalı yağ fiyatına insanlara faturaya yansıtıyorlar.,

Aracın ilk sahibimisiniz., aracı yüksek devir çeviriyormusunuz, araçta yazılım vs. daha önce yapılmış mı vs.. bilmiyorum ama normal şartlarda TSI motorun bu kadar yağ eksiltmesi normal değil., Sağlıklı bir TSI motorun 10-15.000 km 'de 500ml/1lt. arası eksiltmesi normal sayılır., ama sizinki gibi 1.500 km yağ eksiltmesi anormal bir durum., Çok yüksek bir ihtimal araç bir yerlerden yağ kaçırıyor.,

Karter tapasını iyi sıkmamış olabilirler., karter tapasını çok sıkıp karteri çatlakmış olabilirler., karter eski araçlardaki gibi döküm değildir., ince sac dan imal edildiğinden fazla sıkılırsa çatlamaya müsaittir., Yağ filtresini çok sıkıp filtrenin contalarına zarar vermiş olabilirler veya tam tersi kararında sıkmamış olabilirler., eski sahibi aracı hor kullanmış olabilir vs.. pek çok ihtimal olabilir..

Kaliteli yağlardan bazıları;

-Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30 (servislerde satılan)

-Castrol Edge LL 5w-30 (perakende sürümü)

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30

-Motul 8100 X-clean+ 5w-30

-Mobil 1 ESP Formula 5w-30 (pek çok insan mobil 1 esp yağı aynı yağ zanndiyor., ancak ESP yağ ile ESP Formula olan yağ aynı yağ değildir..!! Kullanılması gereken doğru yağ ESP Formula 'dır.)

-Motul Specific VW504.00/507.00 5w-30

Bu saydığım yağların dışına çıkmayınız., hepsi aracınıza %100 uyumludur., bütçenize göre istediğinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
hocam castrol yağ da dediğinizden 5 30 kullandım dediğim gibi 4000 km civarında eksiltti lamba yandı 1 lt tamamladık shell koydurduk 0 30 1000-1500 km ye düştü eksiltme oranı ilk sahibi değilim 14 aydır bende araç 18.000 km oldu her gün garaja çekerim bir damla yağ akıttığını görmedim serviste kaç kere kontrol ettiler onda sıkıntı yok ben sakin kullanıyorum genel anlamda çok nadir dip gaz yaparım araçta yazılım yok niyetim vardı yazılımcıya da anlattım bu sorunları o zaman onları hallet öyle yapalım dedi yazılım attırınca da eksiltme olabiliyormuş çünkü kaldı öyle siz ne önerirsiniz castrol veya shell kullanmayacağım artık sıkıntı yarattı 5 40 mı koymalıyım bir usta da öyle bir öneri sundu sıkıntı olmaz eksiltme biter dedi

@gkndgn can sıkıcı bir sorun. öncelikle uzman olmadığımı belirteyim, araç yağ eksilttiğinde içinde hangi yağ varsa onu kullanarak tamamlamanız gerekiyor, yanlış anlamadıysam 5w30 castrol varken eksiltme yapmış ve 1 litre shell 0w30 eklemişsiniz, bu zorunlu haller dışında yapılmaması gereken bir şey.

bence yağ vizkositesini değiştirmeden önce marka değiştirme yoluna gidin. 5w40 motorunuzun biraz daha gürültülü-titreşimli çalışmasına ve yakıt tüketiminin artmasına sebep olabilir, bu fark belki de fark edilmeyecek kadar azdır, ama teorik olarak böyle.

Mobil 1 ESP 5w30 veya Liqui Moly TopTec 4600 veya 4605 serisi yağlardan birini kullanabilirsiniz. Liqui Moly'nin almanya dışında üretimi yok, direk oradan ithal olduğu için bana daha güvenilir geliyor.

@gkndgn can sıkıcı bir sorun. öncelikle uzman olmadığımı belirteyim, araç yağ eksilttiğinde içinde hangi yağ varsa onu kullanarak tamamlamanız gerekiyor, yanlış anlamadıysam 5w30 castrol varken eksiltme yapmış ve 1 litre shell 0w30 eklemişsiniz, bu zorunlu haller dışında yapılmaması gereken bir şey.

bence yağ vizkositesini değiştirmeden önce marka değiştirme yoluna gidin. 5w40 motorunuzun biraz daha gürültülü-titreşimli çalışmasına ve yakıt tüketiminin artmasına sebep olabilir, bu fark belki de fark edilmeyecek kadar azdır, ama teorik olarak böyle.

Mobil 1 ESP 5w30 veya Liqui Moly TopTec 4600 veya 4605 serisi yağlardan birini kullanabilirsiniz. Liqui Moly'nin almanya dışında üretimi yok, direk oradan ithal olduğu için bana daha güvenilir geliyor.
yok hocam aracı aldığımda benden önceki arkadaş castrol koydum demişti 2000-3000 kullandım lamba yandı bende bu sefer dışarıda komple castrol 5 30 ll koydurdum 4000-4500 km civarı yaktı bu sefer de lambayı sonra servise bakıma götürünce bakımda onlar shell 0 30 koydular yoksa tamamlarken başka yağ koymadım şimdi tamamlama gidiyorum aynı shell yağından anladım bunlardan birisini deneyeceğim o zaman yakın zamanda çok teşekkür ederim.

@gkndgn dediğim gibi öncelikle yağ markasını değiştirmeyi deneyin. olmazsa bazı yağ katkıları var, eksiltmeyi azalttıklarını iddia ediyorlar, onları araştırmak lazım. 

Aynı sorunu bende yaşadım yağ karteri değişti bakalım umarım bidaha böyle şeylerle karşılaşmam

Arkadaşlar merhaba 2013 Golf 7 1.2 tsi dsg şansıman aracım yaklaşık 2 yıldır yağ eksiltme problemi yaşıyordu. Adana Aykan Teknik Servisle tartıştım yağ ekleyip başından savmaya çalıştılar başka bir servise gittim, onlar da yağ koyup bir sonraki bakımda kontrol altına alalım deyince direk tamirci yakınımın yanında buldum kendimi. Durumu anlatınca arabamı lifte kaldırıp baktı ve ne görelim. Karter tapası diş atmış yağ sızdırıyor. Aklımıza tabi hemen Adana Aykan Teknik geldi; çünkü aracımı aldım alalı bakıma oradan başka hiçbir yere gitmemiştim.  Ve ben yağ uyarısı aldığım her sefer oraya gittiğimde aracı kaldırıpta altına bakmadan yağ ekleyip beni gönderdiler. Hatta bir keresinde benden yağ parası bile istediler. Neyse konumuza dönelim. Akrabam olan yakınım hemen tornacı arkadaşını arayıp çağırdı ve biz servis dışında el sürülmemiş oğluma torna yapıp bir diş karter yuvasını genişlettik ve başka bir karter tapası kullandık. Neyse sorunu güzel bir şekilde gözlerimin önünde hallettikten sonra kendi ellerimle aldığım Castrol Edge LL 5w-30 yağı koyduk. Orjinal filtreler kullandık. Bakımını temizliği yaptıktan sonra yaklaşık bir 10 bin km sorunsuz kullandım ve gel gelelim araç yine uyarı vermeye başladı. Gerçek anlamda çıldırmak üzereyim. Hayır bu sefer her şey gözlerimin önünde yapıldı.Yetkili servise bıraktığımdaki gibi karter tapası laşka olmuştu hadi bu olayı işi bilmeyen genç arkadaşlara öğrensinler diye servisteki ustalar anlatarak yaptırdığını bile düşünmeye başladım. hadi o zaman  öyle oldu peki ya bu sefer böyle  olmamasına rağmen yine yağ eksiltti. Gerçekten artık napacağımı bilmiyorum. Şimdi yine 1 lt kadar yağ eklettim. Bakalım daha bakıma 5 bin km var ne yapmam gerek açıkcası bilmiyorum. Güzel fikirlerinizle Yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca yetkili servisler hatta özel servisler olsun lütfen aracınızı gözünüzün önünde bakımını yaptırın. Bu karter kapağı mı tapası mı her neyse düşmanı sıkar gibi sıkıyorlar ve sonucunda da durduk yere canınızı sıkabilirler. Benim artık nedense hiç kimseye güvenim kalmadı. 

Geri
Üst Alt