@cradlemelih hocam kesinlikle pişman olmazsınız içinize sinerek aracınıza binersiniz orj kesinlikle fark ediyor bazı yan sanayi camların uzun yolda gözü yorduğu gibi yorumlar okumuştum

Cam değişimi ne zamandir hasar kaydi olarak çıkıyor, diger aracımızda ön cam değişimi yaptırdık hasar kaydi olarak yansımadı

@forjust1day Tuna hocam tam ne zamandan beri geçerli olduğunu bilmiyorum ama daha yeni çıktı artık işleniyor dediler kasko şirketinden, bir sigortacıya danışmanızda fayda var, veyahut 5664 e mesaj atarak görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz.

Benim ön camımda hasar kaydı olarak gözükmüyor anca sigorta şirketine sorarsanız mini onarım diyebiliyor ayrıntısını bile tahmin ederek söylüyor sigortacı da galiba camı değişmiş abi diyor, serviste yapılmış ise servisten kayıtlarını görebiliyorsunuz ama. Yeni bişi ise bilmem fakat sormakta fayda var sigortacıya yada servise direkt.

hocam her zaman orjinale 3-5 kuruş kar edeceğiz yada maliyetleri düşüreceğiz diye sıkıntıya girmeyin,yan sanayi cam larda özellikle gece sürüşlerinde sıkıntı yaşamanız muhtemel,daha önceki aracımda bende aynı hataya düşüp yan sanayi taktırmıştım ve sonuc olarak 2 ay sonra orjinale dönmek zorunda kaldım ki buda zaten başlı başına bir maliyet,hesapta kaskoyu delmedim ,maliyeti düşürdüm :D   Kişisel fikrim araçlarımızın önemli organlarını asla yan sanayi ile değiştirmemek olduğunu kötü tecrübelerle sabitlemiş oldum. :D  

Merhaba ;

Orjinal Cam konusu biraz muamma  , camı arabaya taktırmadan önce muhakkak bakın öyle taktırın , genel olarak yetkili servisler Doraglass veya Olimpia takıyor bilginiz olsun, bilmiyorum servise sordunuz mu fakat bir sorun bakalım ne marka cam takacaksınız diye. Duyduklarınız sizi şaşırtabilir ama umarım ben yanılırım ve size orjinal cam takarlar.Dediğim gibi camınıza muhakkak bakın , orjinal camınızda E1 sertifikası olması lazım , aşağıda da ülkelere göre sertifika numaralarını görebilirisiniz.Genelde E sertifika numarası yuvarlak içinde belirtilir.

E1 Almanya 
E2 Fransa 
E3 İtalya 
E4 Hollanda 
E5 İsveç 
E6 Belçika 
E7 Macaristan 
E8 Çek Cumhuriyeti 
E9 İspanya 
E10 Sırbistan [Karadağ] 
E11 Birleşik Krallık 
E12 Avusturya 
E13 Lüksemburg 
E14 İsviçre 
E16 Norveç 
E17 Finlandiya 
E18 Danimarka 
E19 Romanya 
E20 Polonya 
E21 Portekiz 
E22 Rusya 
E23 Yunanistan 
E24 İrlanda 
E25 Hırvatistan 
E26 Slovenya 
E27 Slovakya 
E28 Belarus 
E29 Estonya 
E31 Bosna Hersek 
E32 Letonya 
E34 Bulgaristan 
E36 Litvanya 
E37 Türkiye 
E39 Azerbaycan 
Makedonya 
E42 Avrupa Topluluğu 
E40 Eski Yugoslav Cumhuriyeti 
E43 Japonya 
E45 Avustralya 
E46 Ukrayna 
E47 Güney Afrika 
E48 Yeni Zelanda 
E49 Kıbrıs Kore 
E50 Malta 
E51 Cumhuriyeti 
E52 Malezya 
E53 Tayland 

Bahsettiğiniz orijinal olmayan cam firmaları fazla hızlı ve özensiz uygulamalar yapabilir. Benim şirket aracımın ön camını 3 kere değiştirdim. Filo anlaşması gereğince de Doraglass'ı da Car Glass'ı da tecrübe etme şansım oldu. Çok hızlı işlem yapıyorlar,  3-4 saat gibi bir sürede aracı teslim ediyorlar, ancak araç içine alınan sesin artması ya da artmaması konusunda garantileri yok. Ayrıca temiz çalışma garantileri de yok.

Gelelim tramer kaydı konusuna. Eşimin Polo'sunda park halindeyken nasıl olduysa camını biri ya da birileri kırmıştı. Doğuş Otoya götürüp değişimini yaptık. Kasko %100 karşılıyordu hiç ekstra ödeme yapmadık. Araç 1 gün serviste kaldı. Fitil-macun vs. iyice kurumadan vermiyorlar. cam değişiminden 7-8 ay sonra aracı sattık. Tramer'de kaydı bulunmuyordu. Yalnız alan kişi sanıyorum tanıdığı bir acente aracılığı ile araştırma yapmış, sigortada hasar kaydı olarak değil, açılan "dosya" olarak görünüyor. Alıcı bunu sorduğunda da izah ettik ve aracı sonrasında aynı şahıs satın aldı. 

Dolayısı ile muafiyet ödemek zorunda da kalınsa ben kesinlikle yetkili serviste değişim öneririm. 

On cam degisimi icin servis mi sanayi mi gitgellerini baya yasadiktan sonra. Serviste yaptim. Canakkale Avek. Benim pimpirikli oldugumu anladiklari icin :)  once cami gosterdiler. Sanayide de cok guzel isler var ama, yetkili serviste takalim dedim. Cam pilkington degil saint gobain marka ve E8 kodlu, almanya uretimi degil. Goruntu mukemmel, iscilik kusursuz @canakkaleavek

CC63D627-7C7F-4665-9861-B0B44AE1EA60.jpeg

bu arada yan  camlar saint gobain, arka pilkington, degisen on pilkington E1’di.

@cradlemelih Hocam öncelikle ne olur su hasar kaydı takıntısını en azından mantık cercevesinde bir guruplayalım.

1. hasar kaydı araba şaselere kadar girmiş  serviste yapılırsa 30 bin dışarda yapılırsa 4 bin örnek amaclı yazıyorum

2. hasar hasar kaydı yok ama araba temizlik boyası keyfe keder boya neyin keyfiyse adı altında arabada koporta yorulmuş.

3. hasar bildiğiniz gibi arabanın bir farı bile 6 bin media calınsa bugün bir discovery serviste ne kadr inanın bilmiyorum ve ön cam değişmiş.

Ben olsam 

Gider serviste yaptırırım paşalar gibi muaffakiyetide öderim. Hele sunroof varsa hiç düşünmem sebebine gelince dışarıda servisteki ustalardan cok daha iyileri var bu artık bilinen bir gercek fakan dışarıda muhattap bulmak cok zor. 

Bir örnekle anlatayım serviste çok samimi arkadaşlarım abilerim var. ön camı şerit takip yapmak için değiştirdim. normalde 1 gün kalması gerek dediler sabahtan cam takıldı aynı gün aldım sağolsunlar yardımcı oldular serit takibin kablosunu takarken sunroof un tahliye hortumunu yerinden çıkartmışım. sonuç tavan lekelendi ben tabi önce nerden geldiğini bilemediğim için suyun direk servisteki muhattaplarımı aradım ve dedilerki ne olur şikayet etme ( en az 10 yıllık tanıdığım neden şikayet edeyim) gerekirse gel tavanı değiştiririz. Hata benden cıktı kendim gitmeden hatamı bulup hortumu yerine taktım. Sonuç olarak art niyetli olsam yüklenirdim ki gerek bile yoktu. Dışarıda bu durumu yaşasanız yapacakları en büyük hamle camı söküp düzeltir tavan ne oluçak.

Geri
Üst Alt