Arkadaslar bana fikir verin

@yusuf aynen dediğiniz gibi eski dizel focusla aynı güzergahta 7.5 litre yaktığım yerde şimdi 1.4 dsg golf aracımla 9 litre yakıyorum

Peki arkadaşlar 1.4 comf. Benzinli araci kaça satabilirim.

100 civarı gider. 1-2 milyar aşağı veya yukarı oynar.

Merhaba Hocam. 1.4 tsi comfort aracınızdan 1.6 dizel araca geçmek elbette hem ekonomik tasarruf hem model yukseltme hemde birkaç opsiyona sahip olmak adına çok iyi olacaktır. 

Dizel de sorun var mı ? derken neyi sormak istediniz tam olarak anlayamadım. Kendi aracınızı takas dan ziyade sizlerin satması daha karlı olabilir. iyi forumlar 

3000 km dir kullanıyorum 2018 1.6 tdi comfortline dsg, golf 6 dan sonra biraz konforsuz (sert) onun dışında dizel sesi yok kadar şehiriçi kastamonu 6.0-6.5lt şehir dışı 4-4.5 arası bence gayet makul 

@Ender  hocam dizel motorlarda şuna dikkat et genelde burası cok ariza yapar gibi uyarılarınız olur diye yazdım.

@Ender  hocam dizel motorlarda şuna dikkat et genelde burası cok ariza yapar gibi uyarılarınız olur diye yazdım.
golf uzmanı değilim ama dizel motorun dezavantajı;

ara ara çalışan dpf temizliği, eğer sürekli kısa mesafe kullanılıyorsa dpf tıkanması(bunun için 3-5 km yüksek devir gitmek yeterli)

kalitesiz yakıta hassas olması, egr emme manifoldu v.s. çok kurum bağlıyor.

1.6 mjet dizel araçtan tsi'ya geçmiş biri olarak tespitim şu; tsi sakin kullanımda gayet az yakıyor fakat sürekli gazlayayım dersen tüketim üst limiti yukarılara çıkıyor. dizelde ise bu sınırlı.

Cam tavanla birlikte dizel+dsg size en az 25 fark demektir ki bu parayı faize koysanız ayda yaklaşık 600 tl faiz geliri olur ki bu da benzinli araç 15 lt dizel araç 4 litre dahi yaksa benzinli daha uyguna geldiğini gosterir hem de 25 olan bankadaki ana para hiç azalmadan, yıl arttıkça 25 in 15 e düşeceğini de hesaplayın.

Bu arada bu ikinciel hesabıdır zaten yeni araçta iki araç arasında 55.000 tl fark olur ki bu da 1250 faiz geliri demek sizce dizel benzinliden yilda 100.000 km dahi yapsa daha ekonomik olabilir mi? yilda 15.000 faiz geliri varken.

[mention=208]Ender[/mention]  hocam dizel motorlarda şuna dikkat et genelde burası cok ariza yapar gibi uyarılarınız olur diye yazdım.
Anladım Hocam. Yeni nesil dizel Motorlar da kolay kolay eski tarz dizellerde yaşanan sorunlar yaşanmıyor. Lakin dizel araçların bakımı biraz daha fazla ücret tutabileceği gibi biraz daha nazlı olabilirler ilerleyen yaşlarında .

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar baktığım dizel araç istediğim gibi çıkmadı bende değiştirmekten vaz geçtim. Aracima ecufastan yazılım yaptırdım. Arac kendine geldi. Hem serilesti hemde ekonomik oldu. 

Ilginize teşekkür ederim

Geri
Üst Alt