Kış lastiği tavsiye

merhaba 

aracim icin hangi kis lastigi almaliyim, lastiklerin ebadı 17"

teşekkürler.

Bir İzmirli olarak şu kış lastiklerine ne kadar uzağız yaaa.. Allah kolaylık versin :)

@Murat Koca Aynı lastik ise üretim yılından daha önemli olan (zaten arada 1 yıl var) lastiklerin nasıl saklandığı. Lastik otelinin çatısında 55 derece güneşte yaz tatili yaptılarsa muhtemelen hamuru taş gibi olmuştur. Lastikleri bu anlamda inceleme şansınız var ise veya satan kişiden eminseniz 2016 bile alınır. Lastiklerin tavsiye edilen aktif kullanım ömrü (diş yüksekliğini hesaba katmadan) 5 yıl civarında yani 2017 üretimini 2022'ye kadar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz, sonrasında risk almaya başlarsınız. 

@mo_coco Aslında kış lastiğini "kar" lastiği gibi düşünmemek lazım. Lastik değişimleri için limit hava sıcaklığı 7 derece. Bu rakamın üzerinde veya altında, uygun olmayan lastiği uzun süre kullanırsanız yapısı bozulur dolyısı ile işlevini kaybeder. Aşağıda İzmir yıllık hava sıcaklık değerlerine bakarsanız yaklaşık 5 aylık kış sürecinde eksi derecelere indiğini görürsünüz.

Ağırlıklı olarak ilkbahar-yaz yaşanan yerlerdeki temel sorun bu, en azından hesaplı bir kış lastiği ile (kar değilde ıslak yol tutuşu iyi olan bir marka/model seçilebilir) yazlıkların ömrünü uzatırsınız. Yeni açıklanan fiyatlara bakınca lastiklerimize daha dikkatli bakmak gerektiğini düşünüyorum :)

image.png

Kış lastiğinin ömrü 10 yıl değildir arkadaşlar. İyi saklandığında 5 yıl ömrü var. Sonrasında aşırı performans kaybı oluyor, amacını yitiriyor. Türkiyede ki berbat saklama koşullarıyla daha bile kısadır. Yukardaki arkadasindedigi gibi ben kış lastiklerini damda ustuste yigan lastikci gördüm saklama hizmeti diye

İmkan varsa Nokian kış lastiği bu işin zirvesidir. Kışlar sert geçen bir yerde yaşıyorsanız özellikle tavsiye ederim

Geri
Üst Alt