Cam çatlağı

@ognemir 

Kasko priminin düşmesi sizin hasarsızlığınız ile alakalıdır. hasarsızlık indirimi olduğu gibi %60'a kadar hasar bindirimi de olabilmektedir. 

X firmasından kasko yaptırıp, cam hasarı ve hasarsızlk koruma uygulaması yaparsanız X sigorta şirketi ödediği meblağı sürprim uygulayarak "artan fiyatlara rağmen ekstra olarak" sizden çıkarmaya çalışacaktır "genel olarak fiyatlar artsa dahi bu yaklaşım her şirket için geçerlidir.".  Gidip Y sigorta şirketinden fiyat alırsanız hasarsızlık "İNDİRİMİNİZİ" alabilirsiniz. Buradaki husus hasarınızı ödeyen X firması nedeniyle oluşmaktadır. 

Yazdığım yazı başınıza/başımıza gelen, gelebilecek bir hususta bilgilendirme içermektedir. Bu olayı gündem ile bağdaştırmak ise çok uygun bir durum olmasa da yorumunuza istinaden aşağıdaki cevabı verebilirim;

Son 28 yıldır Türkiye'de yaşıyorum ve neyin ne olduğunu görebilecek, analitik yaklaşabilecek eğitim ve bilgiye sahibim. Bilgim olmasa bile grafikler ortada.  Tedarikçilerinizden fiyat alamamanıza istinaden söyleyeceğim husus; ülke ekonomisi bu haldeyken fiyat almayı geçtim ödemesini yapılan ürünü teslim aldığımıza şükredecek konumdayız.  Zira bir çok firma iflas bayrağını çekti, çekmeyen de küçülme yoluna gitmeyi ya da üretimini durdurmayı tercih ediyor. Ülkenin üretim toplumu olmak yerine tüketim toplumu haline dönüştürülmesi yaşadığımız bu durumun devam edeceğine işarettir. Mevcut durumun değişmesi için devletin üretimi desteklemesi gerekmektedir. Üretmediği arabadan, üreticiden daha fazla parayı kazanması hazırcı bir yaklaşım uygulaması demektir. Bu tutum devam ettiği sürece filler savaşacak, çimenler ezilecektir...

Ezcümle toparlarsak, İşin sosyo ekonomik boyutunu değerlendireceğimiz platform ve başlık burası değil. Asıl konuya dönecek olursak, Cam değişimi esnasında kullanılan, silikon kesmeye yarayan tel tavan döşemesine zarar vermekte. Benim de değişim yaptırırken en büyük çekincem buydu, yetkili serviste durumu izah ettiğimde, sağolsunlar özellikle dikkat etmişlerdi. Hasar yaşayan arkadaşımıza tekrardan geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@yekk 

Kaskomu 2016-2017 ve 2017-2018 arasında aynı firmaya yaptırdım.2016-2017 döneminde cam değişimi oldu.Ama sizin bahsettiğiniz durumla karşılaşmadım.Hasarsızlık indirimim 40 tan 50 ye çıktı ve ödediğim ücret te düştü.Ama bu 2017 yılındanydı. Bu yıl bir aksilik olmazsa %60 indirim uygulancak ama ben gelen teklifin 1593TL nin altında olacağını zannetmiyorum.Tam da sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı.

Adsız1.png

@ognemir 

Osman Hocam, 

2017-2018 dönemi için Anadolu sigorta ile çalıştım ve poliçeme ön cam değişimi hasarsızlık koruma klozunu özellikle eklettim. 2018 yılında ise ön cam, 1500 tl bedeli kaskodan karşılanmak kaydıyla yetkili serviste değiştirildi. Yine anadolu sigortadan 2018-2019 dönemi için poliçemi yenilemek istediğimde, hasarsızlık koruma klozum sayesinde %30 hasarsızlık indrimi hakkını kazandım fakat, sigortanın sürprim uygulaması nedeniyle genel kasko bedeli, 2017-2018 yılına göre yüksek çıktı. Bu durum sonucunda yaptığım araştırmada, sigorta şirketlerinin belirli meblağları aşan hasarlarda veya yıl içerisinde firmanın cebinden çkan parayı yerine koyabilmek için kendini korumak adına bu tür prim arttırma yoluna gittiğini öğrendim. Yani sen benden para istersen bende seni korumak için daha fazla parayı senden isterim mantığı oluşuyor.  Yaptırdığım veya herkesin yaptırdığı işlemler genel tramer sisteminde çıktığı için aldığınız fiyat ise otomatik olarak etkileniyor. Bunu unutmayınız. 

2018-2019 dönemi için farklı bir sigorta şirketinden fiyat aldığımda ise fiyatın 700 TL daha uygun olduğunu gördüm. Buradan çıkan sonuç ise şu oldu, 1500 TL'lik cam hasarını cebimden yaptırmak isteseydim, hasarsızlık bedelinin uygulanmış kasko fiyatı ile cam değişim bedelinin farkını aldığımda sadece  500 TL cıvarı bir parayı cepten ödemiş olacaktım. 

Edindiğim tecrübe sonucunda ise; büyük hasarlar olmadığı sürece kaskodan işlem yaptırmak çok verimli bir sonuç doğurmuyor. 

2018-2019 dönemi için ek olarak şunu söylemek istiyorum; tüm sigorta şirketleri primlerini arttırmış durumda. 2017-2018 döneminde yaşanan doğal afetlerin de bu artışlarda etkisi mevcut. Sigorta şirketi cebinden çıkan parayı tekrar yerine koymak için bunu kullanıcılarına yansıtıyor ve yansıtacaktır. Tanıdığımın aracı hasarsızlık oranı son kademede olmasına rağmen geçen seneye kıyasla yaptırdığı kaskonun fiyatı bir tık yüksek çıktı. Sizler de bunu ödediğiniz trafik sigortasında daha net görebileceksiniz. İstanbul'da yaşıyorsunuz, trafik sigortasında %6 ek bindirimimiz mevcut. Plakanızı aydın plakaya çevirip ikametinizi oraya alırsanız normal bedelden %6 indirimli, şu an ödediğiniz meblağa göre %12 daha az ödüyor olacaksınız.

Yeni kasko dönemi için kazanmış olduğunuz indirim oranı gerçekten etkili olur diye ümit ediyorum. Poliçenizdeki maddeleri iyi analiz etmenizde fayda var. Mali sorumluluk 250.000 TL ile bir tık az kalıyor. Allah korusun yaşadığınz bir kötü durumda suçlu olursanız, karşınızdaki araç ise güncel fiyatlar ile yüksek fiyatlı bir araba olur ve perte çıkarsa cebinizden para çıkma ihtimali var. Bu değeri sigorta şirketiniz müsaade ediyosa arttırmanızda fayda olacaktır. 

Saygılar,

Yekk.

hocam 2015 golf aracımın camını yeni değiştim cumartesi günü takıldı

serviste taktırdım 1581 tl ödeme yaptım aracımda cam hasarı olarak gözükür dedi sigorta şirketi

ödemeyi bayiye peşin yaptım fatura ile birlikte sigorta şirketine gidip müracaat ettikten sonra paramın tamamının 10 gün içerisinde hesabıma geçeceğini söylediler.

@yekk 

Dediğiniz gibi hocam mali sorumluluğu bu yıl güncellemeyi düşünüyorum, sigorta şirketinin bu konuda esnekliği var ..

Ön cam çatlakları ile ilgili 3 konu buldum ama bendeki ne benzer durumlar değiller. O yüzden yeni konu açıp yer de kaplamamak için buraya yazıyorum...

Ön camda tam göz hizamda çok küçük bir çatlak var (Çatlak da demeyelim; toplu iğne ucu girecek kadar en fazla 1mm çapında bir kırık/ezik/yıldız.. Yüzeye elle dokununca hissedilmiyor ama iğne ucu azıcık girecek kadar, minncacık yani :D) Camı temizlerken fark ettim. Reçine sandım ama sonra anlaşıldı. Ön yüzeyde var sadece yani içerden bir şey yok, sanki camın en üst tabakasında oluşmuş taş çarpması eziği gibi bir şey.. Ama tabi benim gibi takıntılı olunca bir de tam oturma pozisyonunda göz hizasına denk gelince insanı sinir eden bir hali var :)

Hamster yavrusu gibi; küçüklüğü, şirinliği ve duruşu  sinir bozucu   :)

Bu durumda ne yapmalıyım (?) Carglass diye bir cam onarım firması var, oraya götürsem bir şey yapılabilir mi  (?) Yoksa hiç dokunmasam öyle kalsa mı (?) Yani zamanla büyür mü aslında endişem bu (?)

(Fotoğrafta belli olmayacak kadar küçük bir ezik, dikkat edilmezse çamda reçine lekesi varmış gibi duruyo :/)

Bugün Carglass'a gittim sordum. Bu tür minicik bir şey için uygulama yapılamazmış.. Ama bir sorun da teşkil etmezmiş..

Diy kitlerden aldım bende de benzer bir durum vardı. Çatlak çok ufaksa tabi o sıvı tutunamayabilir ama yine de denemeye değer bence. Çatlağın görünürlüğünü %80-90 oranında azaltıyor. Tavsiye ederim. 

İşlem öncesi

IMG_20180905_144414.jpg

İşlem sonrası

IMG_20180905_192700.jpg

IMG_20180905_192656.jpg

@mustafacagri hocam bu işlemi kendiniz mi yaptınız? Eğer siz yaptıysanız hangi ürünü kullandınız? Teşekkürler şimdiden.

Gecen hafta değiştirdim ön camı kasimpasa uzayda . Kaskonun cam hakkini kullandim kullanmasam 2.600 tl para verecektim. Bence kaskodan degistirsin gitsin.

Gecen hafta değiştirdim ön camı kasimpasa uzayda . Kaskonun cam hakkini kullandim kullanmasam 2.600 tl para verecektim. Bence kaskodan degistirsin gitsin.
Nasil peki herhangi bi fark var mi cami degismemiz hali ile degisen hali arasinda ? Ve neden degistirdiniz ?

@Golf835 üç ay önce cam çatlamıştı yolda taş geldi kaskonun bitmesine 3 var diye bekledim bitmesine 15 gün kala değiştirdim. Araçtan sökülen camla takılan cam ayni marka değildi bende icerdeki sifir arabalara baktim hepsi benim arabaya takilan camla ayni marka demekki golfün orjinal iki marka cami varmış. Birde ben bakımlarımıda orada yaptırdım pisikolojikmi bilmem ama araba yol sesini içeri cok aliyor gibi geldi 🤔 bu benim takıntım da olanilir. İşçilik çok iyidi ama.

@serology55 işlemi kendim yaptım. Aliexpress ten aldığım cam tamir kiti diye geçen ürünle yaptım. Tavsiye ederim. 

@Golf835 aynen öyle bende de o şekildeydi. Mercimek kadar parça kopmuştu diyebilirim. Orayı doldurdu. 1 2 aydır hala yaptığım gibi. Cam değiştirmeden denemeye değer 

Merhabalar. Benzer konu varken yeni konu açmak istemediğim için buraya yazıyorum. Birkaç konu araştırdım ama istediğim cevabı bulamadım.

Aracımın camında 5 kuruş kadar büyüklükte yıldız şeklinde bir çatlak var. 2 ay kadar önce park ettiğim bir sokakta top oynayan çocukların işi olduğunu sanıyorum.

C618A7F6-DA6A-464E-85A2-AE3BE32B5992.jpeg

2FDF6CDE-1C38-47BE-94B6-999FD36207EB.jpeg

Cam değişimini gerektirecek bir çatlak olduğunu sanmıyorum. İçeriden dokunduğumda bir şey hissedilmiyor ancak dışarıdan tırnağa takılıyor. Mini onarımla kaskodan bedelsiz yaptırılıyormuş ancak güvenebileceğim bir yer bulamadım. Kaskoların çoğu AutoKing ile anlaşmalı diye biliyorum. Şubelerinin Google’daki yorumları hiç iç açıcı değil. Carglass firması, internet sitesinde yazdığına göre cepten yaptırmak istenirse 160 tlye yapıyorlarmış. Aracım tramersiz olduğu için sanırım böyle yaptıracağım.

Sizin bildiğiniz, bu işi iyi yaptığını düşündüğünüz bir yer var mıdır İstanbul’da?

Geri
Üst Alt