Jump to content

Sigorta ve Kaskonuzu Nerede, Ne Kadara Yaptırdınız?

AhmetCakmak
 Paylaş

Recommended Posts

3 saat önce, Culture33 yazdı:

Kusursuz sürücüye sigorta cezası

ŞİMDİ 8 BİN ÖDÜYOR

Komisyonda İcra ve İflas Kanun teklifine eklenen maddeyle, trafik kazalarında kusuru olmayan araç sahiplerine ödenecek ‘değer kaybı tazminatı' hesabına ‘kullanılmışlık düzeyi' ifadesi monte edildi. Mevcut sistemde aracınıza arkadan başka bir araç çarptığında, siz kusursuz olduğunuz için karşı tarafın zorunlu trafik sigortası tamir masraflarınızı karşıladığı gibi bir de aracınızın kaza yüzünden uğradığı değer kaybını ödüyor. Bu değer kaybı mevcut düzenlemede aracınızın ikinci el değerindeki düşüşe göre hesaplanıyor. Örneğin kaza öncesinde piyasa değeri 100 bin lira olan bir araç, kaza sonrası boya veya değişen parçalar nedeniyle 92 bin liralık değere düşmüşse 8 bin liralık kaybın tamamı araç sahibine ödeniyor. Aracın eski ya da yeni olduğuna bakılmıyor.

YENİ YASA İLE 2 BİN TL

Ancak ‘kullanılmışlık düzeyi' ifadesi eklendiğinde aracın yaşı ve kilometresi de hesaba dahil olacak ve bu sefer kusuru olmayan araç sahibi 8 bin liralık kayba uğradığı halde örneğin 2 bin lira tazminat alabilecek. Kilometresi 165 bini aşan yüksek kilometreli araç sahiplerine ise bir kuruş bile ödenmeyebilecek. Anayasa Mahkemesi, vatandaşın mağduriyeti nedeniyle bu hesabı iptal etmişti.

(Gazeteden alıntıdır)

Bu da demek oluyor ki,

zorunlu trafik sigortası yanında kaskonuzu da zorunlu olarak yaptırmanın, hatta imm teminat limitini geniş tutmanın zorunlu bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Ne olur ne kalır bilinmez.. trafik sigortası hasar ödeme limitleri ortada. Bu sebeple hem hasar hem de değer kaybına limit yetmeyebilir..

Culture33 ve AhmetCakmak bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@ogzogz Kesinlikle şu an en basit araç 250-300 bin bandında, ya daha büyükleri var, bir suv araç bile 1.000.000 tl' nin altında değil. bir 7 serisi bmw veya s kasa mercedes dünyanın parası. Benzilikteki bir yakıt pompası nereden bakarsanız 3-4 milyon. ve iş kaybını da düşünmek lazım. ben bu düşünceyle limitsiz yaptırmıştım. 

ogzogz ve Trk75 bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@EsXi hocam bu sene imm limitini 1 mio TL den aşağı yapmamanız daha sağlıklı olacaktır. Mümkünse sınırsız yapın. Aksigorta ve Anadolu da sınırsız vardı belki diğer firmalarda yapmaya başlamıstır sınırsız.

Bu arada 2018 model highline aracımın 2016 yılından hasarsızlığı devam ediyor Aksigorta da 390tl den yeniledim. Aksigorta şuan trafik sigorta poliçelerine avantajlı fiyatlar veriyor..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, KaiZeN yazdı:

@EsXi hocam bu sene imm limitini 1 mio TL den aşağı yapmamanız daha sağlıklı olacaktır. Mümkünse sınırsız yapın. Aksigorta ve Anadolu da sınırsız vardı belki diğer firmalarda yapmaya başlamıstır sınırsız.

Bu arada 2018 model highline aracımın 2016 yılından hasarsızlığı devam ediyor Aksigorta da 390tl den yeniledim. Aksigorta şuan trafik sigorta poliçelerine avantajlı fiyatlar veriyor..

İMM'yi yükselteceğim Sompo sigorta artık VW ile marka kasko yapmıyormuş bu yüzden Allianz'dan yaptırabilirim diye düşünüyorum. Trafik poliçem neova sigortada geçen sene sorduğumda sigortacım en ucuza neresi yapıyorsa oradan yapalım demişti. Bu sene ilk kez hasarsızlık indirimi alacağım bakalım fiyat ne olacak.

KaiZeN ve Salih Sayın bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra...
Bir saat önce, krym yazdı:

@Terms Hocam ak-sigorta konusu daha önce tartisildi, ak-sigorta vw servis iscilik fiyati konusunda sorun cikartiyor, isciligi tam ödemiyor, özel servise yönlendiriyor veya farki cebinizden ödüyorsunuz

O zaman kaza yaparsak ? Sırf aksigortaya gıcıklık olsun diye şansına bi lamborghini aventodora kafadan  dalıp pert etmek lazım

Aksigorta blzim yetkili servis işcillgini düşünecegine 7 milyonluk aventadorun parasını düşünsün

İmm: sınırsız

krym ve Terms bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İmm diye birşey var aventador için bunu yüksek tutmak gerekli.Benim ya 250 yada 500 bindi galiba.
Benim sigorta axa.serviste yapılma.sigortaci şöyle demişti.
Serviste yaptirirsan sigorta tamamını karşılar, dışarda yaptirirsan ,%30eksik karşılar masrafı.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

4 saat önce, krym yazdı:

@Terms Hocam ak-sigorta konusu daha önce tartisildi, ak-sigorta vw servis iscilik fiyati konusunda sorun cikartiyor, isciligi tam ödemiyor, özel servise yönlendiriyor veya farki cebinizden ödüyorsunuz

Hakan hocam,

Özellikle sordum ben istediğim yere istediği servise götürmek isterim sorun olurmu diye.

Hayır Genişletilmiş Muafiyetsiz yapıyoruz istediğin yere götürmekte serbestsin. Eksper ne çıkarırsa kuruşu kuruşuna ödenenecek denildi. Ve poliçe detaylarında da yazıyor bu dediklerim. Böylelikle yaptırdım.

mufayu, Trk75 ve krym bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hasar danışmanlarına çok fazla kanmamak gerekir.1-2yıl önce doğuş’un yaptığı işçilik rakamlarının güncellenmesi sonrası şirketlerle ters düşmüştü ve bu sorun uzun zamandır kalktı.Bence imm’nin herkes yüksek olmasından yana ama asıl önemli olan başka aracınız yoksa onarım süresi boyunca ikame araç eklemeniz iyi olacaktır.Servisler inanılmaz yoğun ve dosyaların açılması bazen 1-2 haftayı bulabiliyor.Aksigorta’da şuan tek düşünmesi gereken,bmw marka araç sahipleridir.Koskoca İstanbul’da bmw anlaşmalı yetkili servis sorunu var

Terms bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Salih Sayın yazdı:

@krym sözleşmede servis seçimi serbest ise neye dayanarak ödemeyecek işçiliği? Bu da ilginç yani. Serbest servis varsa ak sigorta sıkıysa ödemesin. 

Ben sadece alinan cevaplari aktardim, iscilik konusunda sorun cikartiyorlar, bu yüzden allianz'dan yaptirdim kaskomu, ama yüksek "IMM" allianz'da olmasaydi gene sinrisiz IMM icin ak-sigortadan yaptirirdim, IMM benim icin daha önemli.

Iscilik ödemesini yapmadigini bana aktaran VDF yetkilisi

Parca tamir-degisim anlasmazligi

https://www.sikayetvar.com/aksigorta/aksigorta-volkswagen-anlasmazligi

Baska servisde onarim istemis ak-sigorta

https://www.sikayetvar.com/aksigorta/aksigorta-dogus-oto-arasindaki-anlasmazlik-yuzunden-araca-islem-yapilmadi

Parcayi degistirtmiyor, vw cikma parca kabul etmiyor

https://www.sikayetvar.com/aksigorta/aksigorta-kasko-parca-degisimini-yapmiyor

Sinirsiz IMM icin tercih edilir ama bu sorunlarida göze almak gerekir

Allianz sigortada 2.5 milyon IMM var.

Güncel durumu ögrenmek icin VDF aranip-bilgi alinmali, belki aradaki anlasmazlik giderilmistir

tarihinde krym tarafından düzenlendi
Salih Sayın bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@krym Hakan hocam son yazınıza istinaden aksigortayı aradım ve paylaştığınız şikayet var linkini de göndererek konuştum.

Dar Kapsamlı Kasgo
Standart Kapsamlı Kasgo
Genişletilmiş(Muafiyetsiz) Kasgo

Diye 3 çeşitmiş. Genişletilmiş olmayanlarda o sorunlar olabiliyormuş.

tarihinde Terms tarafından düzenlendi
Trk75 ve krym bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@krym Hocam zaten dediğiniz gerçekten doğrudur. Sigorta şirketleri bunları bu ülkede yapmaya kalkabilir.Kalkıyorlarda.  Ama sözleşme maddelerini bilmek çok önemli. 

Örneğin sizin araçtaki parça orjinal değil adam kaza yapar servise çeker. Orjinal ile değişim ister. Sonra şirket izin vermez. Bizim insanımızda bu şirket şöyle yapıyor der.

Adam dar kasko yada parça kısıtlı kasko alıyor ne aldığını bilmiyor. Sonra çekiyor servise sorun yaşıyor. Bu şirket böyle yapıyor diyor. Bizim insanımız da bazen böyle.

Trafik sigortasının ne olduğunu bilmiyor insanımız. Geçen yıl tartıştık bu konuda. Adama diyorum

Kaskon var mı ? Yok . Trafik var diyor  Karşı tarafı ödesin bizim araç önemli değil diyor. 

Ben diyorum ki gittin BMW 5.20 son model çarptın . Aracı pert ettin. Ne yapacaksın ? 

Cevap trafik öder.

Trafiğin 40. 000 tl ödeyeceğinden haberi yok. Ve bu kaza başına gelse trafik zararı karşılamıyor diye başlık açıyor.

Maalesef kasko da ımm kaskodan da önemli bence. Altımızda 200 300 lük araç milyonluk aracı pert etsek ortada kalacağız . 

Terms ve krym bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şikayet sitelerine çoğu zaman güvenmemeyi tercih ediyorum.Bir ürün alırken okumayan araştırmayan insanlarla dolu.

Sırf ucuz diye Sigortayı internetten,mobilden vs vs yapmak yerine varolan sigortacınıza güvenip kendilerine danışıp almayı tercih edin.Garanti mesaj atıyor kaskonuz garanti sitesinde vs pat giriyor araç bilgilerini aa bir bakıyor kasko 600lira pat yapıştırıyor ödemeyi,sonra sigortacıya dönüp diyor ki bak sen bana 1200verdin ama ben 600e yaptım.Sonuç? En küçük hasarda bile çoğu kez fiyasko.Hasar yapmadığı sürece sigortacısı onun gözünde pahalı verip onu kandıran biri konumunda.

Doğuş’un bu tutumunu daha önceki sayfalarda ya da buna benzer bir konuda anlatmıştım,birçok şirket tarafından tepki alınınca doğuş geri adım attı ve uzun zamandır böyle bir sorun yok.

Ayrıca kasko fiyatlarında artık yeni döneme giriliyor trafikte kaydedilen ceza puanları da kasko fiyatlarınızı etkileyecek birkaç şirket başladı ve buna neredeyse her ay yeni bir şirket ekleniyor.Sistem iyi sürücü kötü sürücü ayrımına büyük bir makas koymak istiyor.

Her telden biraz aktarmaya çalıştım.En güzeli kendi sigortacınıza size neyin gerekli olduğunu iyi anlatın o da size uygun ürünü satmaya çalışsın.

HONEY, ahmet306, tiesay ve 1 diğer bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

On 01.09.2021 at 6:14 PM, Terms yazdı:

1338594259_EkranAlnts.PNG.96793ee61d8032e171b6a9ead7346c21.PNG

Kimseden ses çıkmadı yaptırdım

Hocam hayırlı olsun. 

Geçmiş yıllarda bu Aksigorta nın wv anlaşması olmadığını forumda yazmıştım. Daha doğrusu doğuş anlaşması olmadığını, diğer vw servislerde sorunsuz çalıştığını. Sigorta konusunda 3-5 e takılmayan birisiyim, içeriğini kısmadan geniş kapsamlı yaptırmama rağmen bu şekildeydi. 

O günden bu güne çok zaman geçti tabi, artık enflasyon da sağ olsun doğuş un işçilik fiyatları normal geliyor olabilir. 

Sigortayı yaptırmışsınız artık ancka belki alttaki maddeleri ekleyebilirsiniz ufak fiyat farklarıyla:

1) Araç onarım süresi esnasında 30 gün ikame araç.

2) Araç pert olması durumunda dosya sonuçlanana kadar ikame araç. (Arkadaşımın başına geldi, aracı pert oldu ancak dosya 1 ay sürdü ve kasko firması ile tutarda uzlaşamadılar. Kaskosunda 1 haftalık ikame araç olduğundan 3 hafta cebinden araç kiraladı, süreç uzadıkça cepten ödedi.) 

3) C sınıfı ikame araç. 

mufayu ve Terms bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
 Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...