start stop ve direksiyon sertliği hakkında

Hocam merhaba, benim de 2014 model 1.4 tsi golfum var. Aracın direksiyonu bana çok sert geliyor. Lstik basıncında 32-33-34-35 denedim hiç biri istediğim gibi değil ayrıca aküyü lastikleri de değiştim hiç biri çözüm olmadı. Siz çözdünüz mü sıkıntınızı bana önerisi olan çıkar mı? Vallahi bu konu yüzünden arabamı satasım var. 

@kagansvn94  Merhaba. Golf 7 de direksiyonun döndürülmesi için rack & pinion gövdesine bağlı bir elektrik motoru var (mavi renk ile gösterilen). Bu elektrik motoru direksiyonu sürücü döndürünce devreye girerek rot kollarını hareket ettiriyor. aracın kontrol ünitesi araç hızı düşükse eğer manevrayı kolaylaştırabilmek için elektrik motorunun gücünden maksimumda yararlanıyor. Ancak araç hızı arttıkça direksiyonun istemsiz olarak dönmesini engellemek için bu elektrik motorunun direksiyon döndürme için verdiği destek azalıyor. Yani araç hızı arttıkça direksiyon giderek sertleşiyor.

Sürüş modu seçimi olan araçlarda bu elektrik motorunun sertliği de ayrıca ayarlanabiliyor (spor, konfor vb.). Bu bakımdan eğer size yavaş hızlarda da direksiyon sert geliyorsa retrofit yaptırarak sürüş modu uygulamasını ekletebilirsiniz. Böylece kendiniz direksiyon sertliğini ayarlayabilirsiniz.

Daha önceki ve ilk aracım 2001 model ford focus ghia 2.0 idi. Direksiyonu bana normal gelirdi ancak mercedes kullanan bir tanıdığım focus'a binince "bu ne sanki kamyon direksiyonu gibi" demişti. Sonra ben Golf 7 alınca bana çok yumuşak gelmişti. Şu an ise normal gibi geliyor. 

Demek istediğim direksiyon sertliği konusu subjektif bir konu. Eğer sistem komponentlerinde bir sorun yoksa (elektrik motoru, rack & pinion, mil ve rulmanlar vb.) araçların direksiyon eforlarının aynı olması lazım.

Bu nedenle varsa sürüş modu ayarı aynı ayarda olan (bir araç sport , diğeri comfort vb ise olmaz) bir kaç araçta ve kendi aracınızda direksiyon sertliğini hem park manevrasında hem de 50 km civarında test edin. Ayrıca 3-4 kişiden test etmesini isteyin.

2013_volkswagen_golf_92_1920x1080.jpg

@sezerc 

Elektro servo direksiyon :Evet artık tüm direksiyon sistemleri bu elektro servo motoru kullanıyor

90 ların ortalarına kadar HİDROLİK direksiyon 

Ondan öncede sadece kol/kas kuvvetiyle döndürülen direksiyonlar 

Maalesef bu durum herkeste aynı, kodlama ile s-s nin 10km olayı 0 a indirilir mi bilmiyorum ama 3 seçeneğiniz var;

1-Aracı çalıştırdığınızda düğmeye basıp star stopu kapatmak( Ben bu şekilde kullanıyorum)

2-Aliexpresten ara hafıza kablosu alıp bağlamak ( bu s-s yi en son nasıl bıraktıysanız öyle kalmasını sağlıyor)

3- Kodlama ile tamamen kapatmak.

Geri
Üst Alt