start stop ve direksiyon sertliği hakkında

2013 benim aracım hızım 2 km/s ve altı olunca stop ediyor. Direksiyonun yumuşaklığına etki eden şeylerden birisi jant bu unsuru da göz önünde bulundurmak lazım. S/s sırasında direksiyonu göndermek istediğimde araç otomatik olarak çalışıyor ve direksiyon yumuşuyor. Manevra yapacağımı düşünerek çalışıyor bence.

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

2013 model sahibi arkadaşlarda bu direksiyon olayı oluyorsa demek ki olay yazılım ile alakalı servislerde farklı yazılım yüklüyorlar demek ki

Bizim araçların direksiyonları elektrikli yani elektrik pompalı diye biliyorum. s/s devreye girdiğinde bazı araçlarda pompa çalışmaya devam ediyor ( bu sebep ile direksiyon hareket ettirilebiliyor olabilir ) bazılarında da s/s devreye girdiğinde direksiyon pompası da duruyor/çalışmıyor olabilir. vagcom ile aracı kurcalarken böyle bir ayar gördüğümü sanıyorum ama emin değilim, müsait zamanda tekrar bakacağım.

@Ali Emre Karaca 2018 arac bana garip geldi. Araç durup stop ettiğinde zaten direksiyona ihtiyaç yok. Direksiyonun en ufak harekette tekrar motor çalışıyor.  2018  araçta motorun devreye girmesi için çeyrek tur çevirmek gerekiyor. Ondan bana 2018 garip geldi.

2014 1.2 tsi manuel kullanıyorum. Tam durmadan s.stop devreye girmiyor. Direksiyon tepkisiyle çalıştığına hiç denk gelmedim yoksa aa böyle birşey de varmış derdim sıkışık trafikte çok kullanıyorum. 50 bin km stop startı İstanbul trafiğinde hiç kapamadım sonra ne olduysa la bu ne gereksiz bişey dedim artık 3-5 aydır devre dışı bırakıyorum.

Start-stop aktive olma durumu: 2015 öncesi tamamen durunca!

2017 sonrası modeller hız 10 km ye düşünce direk devreye giriyor. 

Ne gerek var diyordum? Hareket devam ederken niye aracın fişi çekiliyor?

Anlık tüketim ekranına odaklandım 4-5 duruşta ve tam durmaya 5 kala !!

araç  boş viteste durma hazırlığındayım. tam durmaya yakın frenleme esnasında hız 15>10>5>şeklinde düşüşe geçerken anlık tüketim değeri anormal şekilde  boş viteste olmama rağmen 7,5>11>15 olmakta.bunu tabi start stop düğmeden off  iken gözlemlek durumundayım ki !!sebeb araç 2017 

Adamlar rölantide anlık 0,6 lt/saat tüketimi start stopla sıfırlamanın  yanında 10 dan sıfıra düşerken  pik yapan anlık tüketimi sıfırlamak adına 2017 modelden itibaren böyle bir şeye girmişler sanki

Moderatör tarafında düzenlendi:
Start-stop aktive olma durumu: 2015 öncesi tamamen durunca!
2017 sonrası modeller hız 10 km ye düşünce direk devreye giriyor. 
Ne gerek var diyordum? Hareket devam ederken niye aracın fişi çekiliyor?
Anlık tüketim ekranına odaklandım 4-5 duruşta ve tam durmaya 5 kala !!
araç  boş viteste durma hazırlığındayım. tam durmaya yakın frenleme esnasında hız 15>10>5>şeklinde düşüşe geçerken anlık tüketim değeri anormal şekilde  boş viteste olmama rağmen 7,5>11>15 olmakta.bunu tabi start stop düğmeden off  iken gözlemlek durumundayım ki !!sebeb araç 2017 
Adamlar rölantide anlık 0,6 lt/saat tüketimi start stopla çözmenin yanında 10 dan sıfıra düşerken  pik yapan anlık tüketimi sıfırlamak adına 2017 modelden itibaren böyle bir şeye girmişler

Hocam benim aracim 11 kasim 2016 uretim sanırım 2017 şase oluyor , dikiz aynası çerçevesiz tipten olan , start stop 10 km hizin altında devreye giriyor ama herhangi bir güvenlik sorunu yaratmıyor bazi arkadaşlar tedirginlik yaşamışlar ancak videosunuda paylaşmıştım panik yapip debriyaja basamadık direksiyona verdiğimiz tepkiyle araba anında marş yapıyor , bence güzel bir özellik seviyorum kendini kapatmasını

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@forjust1dayBu panik durumu 2 kere bendede oldu. Sadece hız kestim debriyajla çalışmadı araç 2 sindede. Yada ben saçmaladım çalıstiramadım diycem. Debriyaja bastım çalışmadı işte? İkinci basışta çalıştı.

Bu panik durumu 2 kere bendede oldu. Sadece hız kestim debriyajla çalışmadı araç 2 sindede. Yada ben saçmaladım çalıstiramadım diycem. Debriyaja bastım çalışmadı işte? İkinci basışta çalıştı.
Direksiyon hareketi yapin hocam çevirince anında çalışıyor s&s devredeyken deneme yapın , cidden mühendisler her detayı incelikle düşünmüşler, misal ss devredeyken frene sürekli basın çekin fren şişsin, şiştiği anda marş yapıyor (manuel araç için) vb..

+1 yazdım deftere. Acil durumda direksiyon sallanacak.

Durur vaziyette 3 kere frene ardarda bastığınızda da devre dışı kalıyor start stop. Tesadüfen müziğe ritim tutarken farkettim :) /emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">

Arkadaşımda 2014 B8 kasa Passat tdi dsg var. Start stop devrede iken direksiyonu çevirince araç çalışıyor. Aracı sıfır aldığında benimle paylaşmıştı 2014 Golf 1.4 tsi manuel aracımda denediğimde bu özellik çalışmıyordu. Start stop ve auto hold devrede iken tekrar frene basınca aracım çalışıyor. Bazen tam durmaya yakın start stopun devreye girdiği de oluyor.

10 km hız altı start stop devreye girmesi manuel araçlarda olabilir. Zaten ayak debriyaj basılı halde, durmaya meyilli sürüş algılanması stop devreye girmesi mantıklı.

Dsg araçlarda 2017 öncesi 10 km hız altında start stop dereye girme durumu yok.

Direksiyon elektrik destekli olduğu için start stop devrede iken malum aküyü düşüreceğinden sertleşiyor yani devre dışı kalıyor.  Nasıl ki klima enerji ihtiyacı duyunca motor çalışıyor, direksiyon çevirmek istediğinizde de enerji ihtiyacı olacağından motor çalışmakta. 

@ogzogz Ayrıntılı açıklamışsınız teşekkürler.

Geri
Üst Alt