Güncel Bakım Masrafları

@thelordof OEM midir bu yağ? Tavsiyeniz mi? Fren hidrolik yağ kapasitesi nedir aracımın bi fikrim yok daha önce kendim almamıştım.

Yeterli olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Katkıyı aslında bakım amaçlı olması & performansta arttırması amacıyla kullanmak istedim. Oktan arttırıcı ürün aklımda yakıtı sürekli OPET ya da SHELL tercih eden birisiyim. Kırmızı ile belirttiğim malzemeler

Ekli dosyayı görüntüle 30027
Benzinin içinde zaten yeterli katkı maddeleri ve temizleyiciler mevcut., benzin katkısına ihtiyacınız yok ben önermiyorum., ihtiyacınız olan oktan artırıcı., 

Cera tec ben kullanmadığım için yorum yapmam yanlış olur.,

Fakat engine flush kullanacaksanız., 2 bidon (2x 4 litre) motor yağına ve 2 adet yağ filtresine ihtiyacınız olacak.!

Ayrıca genelde engine flush kullanan insanlar temizlikte kullanacağı yağı fiyatı ucuz müdail bir yağ ile yaparlar., ben bunu tavsiye etmem., araçta hangi yağı kullacaksanız, temizlik için kullanılacak yağında aynısı olması taraftarıyım., 

Son olarak engine flush denilen ürün sadece yağ markasını değiştireceğiniz zaman kullanılıyor., her yağ değişiminde kullanılması iyi bişey değil..

@forzaGilles Flush ı kullanmak şart o halde. Yalnız kullanım kısmında farklı belirtmişler. Olayın hiç o şekilde olacağını düşünmedim

image.png

@Franquaz meguiars ın ürünü sunroof için oldukça agresif kaçar., agresif ve ağır bir temizleyici., 

Amway Loc veya Valet Pro apc tarzı bir temizleyici alsanız size ızun yıllar yeter., konsantre olduğundan temizleyeceğiniz bölgenin kir durumuna ve malzemenin hassasiyetine göre 1:5 1:20 arası sulandırarak pek çok yeri temizlemenize olanak sağlar..

@thelordof OEM midir bu yağ? Tavsiyeniz mi? Fren hidrolik yağ kapasitesi nedir aracımın bi fikrim yok daha önce kendim almamıştım.

Yeterli olur mu?
1 Litre diye biliyorum araç fren hidrolik depoları. @forzaGilles hocam depo kapasitesini daha net bilebilir. 

Site ADLIĞ Otomotiv'e ait. Büyük distribütör firmalarından diye biliyorum. Orjinal ATE hidrolik yağı. Motul'un dot 4 veya dot 5.1 de bakabilirsiniz. 

Ben de bir kaç hafta sonra değişecem. Değişecem özel servis yetkili servis makina ile değişim yapıyormuş. Makinalarında da yetkili servisten alınma vw'nin kendi hidrolik yağı var, bidonu göstermişti banada. Yoksa size attığımı almayı düşünüyordum. Makinaya başka hidrolik koyamıyor, karışır diye.

Yeterli olur mu?
Fren hidroliğini söylemeyi unutmuşum., 

Aracın fren hidrolik kapasitesi kullanıma bağlı olarak 1,1-1,5 litre arası değişkenlik gösterir. 

Servise verilecek olan 150-200 lira  f.hidrolik ücretinin sonuna kadar hakketiğini düşünüyorum., 

Bunun bazı sebebleri var; 

-Serviste değişim otomatik hidrolik değişim makinesi ile yapılır., bu cihazın artısı; kirli hidroliği cihaz vakum ile çeker., diğer taraftan temiz yağı doldurur., dışarda sanayide bu cihaz pek bulunmaz eski usül frene bas-çek bas-çek pompala şeklinde yaparlar., Fren hidroliği denilen sıvı çok illet bişey dir., fren pedalına bas-çek pompala yaparken dikkat edilmez ise boyaya sıçradığı anda boyanın içine eder., Eski usül değişimde sisteme hava yaptırmamak gerekir, vs.. Çok afedersiniz sanayide öküz gibi fren pedalına bas-çek yapıyorlar bu nedenle fren merkezini bozanı çok duydum.,

Bitti mi bitmedi, Ate veya Liqui Moly çok iyi hidrolik lafım yok fakat, yukarda dediğim gibi fren hidroliği çok kararsız bir sıvıdır., ne kadar uğraşsanızda sistemin içinde bir miktar sıvı kalacaktır ve burası önemli her ne kadar aynı özetlikte olsalarda 2 farklı marka sıvının sistemde olması önerilmemektedir.!! özellikle fren hidroliği gibi en ufak şeyden etkilenen bir madde olması sebebiyle önerilmez., 

Zaten dışardan alacağınız 1 litre teneke yetmicek., 500ml. daha alsanız, ve ustaya ödeyeceğiniz hidrolik değişim ücretini de hesaba katın astarı yüzünden pahalıya gelir., artan hidrolik zaten çöp olacak, fren hidroliği ısıdan etkilenir, soğuktan etkilenir, sıcaktan etkilenir, rutubetten etkilenir, illet bir sıvı motor yağı gibi kalanı dolaba koyup sonra kullanırım gibi bir mantık bu sıvı için geçerli bir durum değil.,

Ayrıca bizim araçlar için uygun olan hidroliklerde VW501.14 onaylı olması gerekir., Dışarda satılan hidrolikler VW501.14 onaylı değildir., 

Not; fren hidroliği bir yağ değildir., hidrolik sıvısı diye geçer.!! :)  

Not 2: yanlış anlaşılmasın Ate marka fren hidroliği çok kalitelidir asla lafım yok., yukarda açıkladım siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın sistemde fabrikanın koyduğu hidrolikten bir miktar kalacaktır kaçınılmaz bir durum ve bunun neticesinde sistemde 2 farklı sıvı olması kaçınılmaz, bu sakıncalı ve tavsiye edilmiyor., bu berbat sıvılar ateş ile barut gibi birbirini pek sevmiyen yapıları var..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Flush ı kullanmak şart o halde. Yalnız kullanım kısmında farklı belirtmişler. Olayın hiç o şekilde olacağını düşünmedim

Ekli dosyayı görüntüle 30028
Engine flush yağ değimi öncesi motora koyulur, motor 15dk. rolantide çalıştıktan sonra yağ karterden boşaltılır ve yağ filtresi değiştirilir., kalan artıkların tam olarak temizlenmesi için yeni yağ koyulur, motor bir süre çalıştırılır., 

Son aşamada yağ boşaltılır, ve yağ filtresi de değiştirildikten sonra., motor yağı koyulup işlem tamamlanır., yani 2 kez yağ ve 2 yağ filtresi değişimi yapmış oluyorsunuz..

Geri
Üst Alt