Lastik basınç sensörü sorunu

Benim golf makyajsız kasa ancak herhangi bir lastiğin havası indiğinde Medya ekranında hangi lastik olduğunu belirterek gösteriyor. Misal;''Sağ arka lastik basınç uyarısı''

Arkadaşlar 2 tip lastik basınç sensörü sistemi var., bizim Golf'lerdeki 1. nesil Lastik Başınç Göstergesi diye geçen olanı ABS ve ESP sensörlerinden gelen verileri işleyerek çalışır lastiğin dönme çapında azalma olur ise ancak o zaman uyarı verir çok hassas çalışan bir sistem değildir., diğeri ise Passat, A4 gibi araçlarda daha gelişmiş 2. nesil diye geçen Lastik Basınç Kontrol Sistemi diye geçen bir sistem bulunur., bu sistemde her bir jantın içine sistemi kontrol edicek sensör/beyin monte edilmiştir., her bir jantın içindeki sensörler lastiklerdeki hava basınçlarını anlık ve olarak sürekli kontrol eder ve bir basınç kaybı varsa anında uyarı verir! Bu sistemde aynı zamanda sürücü de isterse kilometre saatinin ortasındaki MFA ekranıında veya Media ekranından 4 lastikteki basınç değerlerini anlık olarak görme imkanına sahiptir. Ancak bu sistem de her ne kadar gelişmiş olsa da bazı sıkıntıları vardır., Mesela lastik değişimi, kışlık lastiklere geçilmesi sırasında veya lastik tamiri sırasında dan-dun iş yapan jantı paatt diye sökeceği cihaza yerleştiren duyarsız lastikçiler tarafından eğer dikkat edilmez ise çabucak bozulabiliyor ve çok ucuz değildir., İlave olarak kış lastikleri başka bir jantta kullanılacak ise sensörlerin yazlık janttan sökülerek kışlık jantlara takılması sırasında da hasar veya kalibrasyonu bozulma ihtimali yüksektir.. bazı markalarda sökülme ihtimali de yoktur., ayrı bir kışlık jant ve lastik alacaksanız yeni set almak zorunda kalırsınız

Benim golf de hangi lastigin havasi azsa o lastik hangisiyse belirtiyor (2015 h.line)

Sanırım bu lastik basınç uyarısı meselesi de dikiz aynası gibi bir yenilik olmuş, makyajlıya geçmeden makyajsızın son üretimlerinde de hangi lastik olduğunu belirtici yazılım eklenmiş.

Anladığım kadarıyla en iyisi en kısa zamanda gidip bir sorun olup olmadığını serviste kontrol ettirmeliyim, kimsenin benim gibi bir sorun yaşamamış olmasından bu anlaşılıyor

2015 highline benimkide hangi lastik sonukse bildiriyor. Gecen nitrojen bastirdigimda sanayi cikisi vida batmisti. Ben uyariyi nitroya yormustum ama vida batmis.. Demek hepsinde ayni diil..

Geri
Üst Alt