hiç yaşanmasaydı dediğiniz anlar...

Geçmiş Olsun diyor Emeklerinizden dolayi Teşekkür Ediyorum. Herkes için çok değerli bilgiler paylaşmışsınız Hocam.[emoji106]

4 saat önce, mersamut yazdı:

Çok geçmiş olsun, Rabbim tekrarını yaşatmasın , hiç kimse yaşamasın... paylaşımlar için emeğine sağlık hocam bizim için hiç biryerde bulamayacağımız tecrübe dolu bilgiler

bi ekleme yapmak istiyorum.

kaza sonrası tutanağın sonucunu öğrenmek için https://www.sbm.org.tr diye bir sayfadan sorgulayarak öğrenebiliyorsunuz.(mak. 5 iş gününde sonuçlanıyor)

sistem şu şekilde işliyor. tutulan tutanağı sigorta ve kasko firmalarına ulaştırıyorsunuz.(bunu benim için servis yaptı) aynı şekilde karşı tarafta kendi sigorta firmalarına ulaştırıyor..(yasal süre var.)

sonra sigorta firmaları eksper atıyor.. bu eksperler tutanak ve fotolara göre kendi yorumuna göre size kususr oranı veriyor..

5 seçenek var. yüzde olarak %0 -%25 - %50 - %75 - %100

örneğin benim kaskom ve trafik sigortam vardı..ikiside bni % 0 kusurlu buldu..

karşı tarafın sadece trafik sigortası vardı. onlarda % 50 kusurlu buldu..

ancak bu oranlar sistemde gözükmüyor. ben bunu eksper firmasından öğrendim.

bn sadece anlaşmazlık diye uyarı gördüm..

anlaşmazlık olunca trafik komisyonuna gidiyor. orada bilir kişi durumu inceleyip durumu karara bağlıyor..

çıkan orana göre sizin kaskonuzdan ya sigortanızda para alınabiliyor..

ben %0 kusurlu bulunduğum için tüm masraflar karşı tarafın rücu edildi..

çok önemli bir hususu eklemeyi unuttum..

kasko poliçesinde araç rayiç bedeli nasıl hesaplanır diye bir bölüm vardır.

burayı sindirerek okuyun..en çok canınızı sıkacak kısım burasıdır. ucu çok açık ve inisiyatif alınan dolaysıyla anlaşamayacağınız bölüm burası olur..

1 yaşını doldurmamış sıfır araçlar için bu kısım net..bayi sıfır satış fiyatı.. yani üzerindeki fabrika çıkış donanımlarla beraber ödendiği günkü fiyat..

ama 1 yaşından büyük araçlar için bu kısım çok sıkıntı.. 

ama burada donanımsız araç için yine sıkıntı yok..örneğin düz highline aracın var.

bunun rayiç bedeli belli.. hemen türkiye sigortalar birliğinin web sayfasına bakıp söyleyebilirim..her ay açıkladığı kasko değer listesinde fiyat bellidir.

https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631

2016 model 1.6 tdi highline 110 hp dsg 112.300 TL 

bunun altında olmaması lazım.

ama donanımlarla bu fiyat daha da yükselmesi gerekir..ancak sıkıntı bu donanımın aracın değerini nekadar etkilediği kısmı..

yani cam tavan var araçta..yaklaşık 3.500 tl para verip aldınız..

ikinci eldeki fiyatını nasıl hesaplanacak.. muamma burada..

şöyle anlatım. benim aracıma 112.500 tl rayiç bedel biçtiler(20.000 km)

yani u led fara ve cam tavana 200 tl fiyat biçti eksper..adam kafasına göre takılıyor kısacası..

itiraz edebilirsiniz..ama sonuç yine aynı olabiliyor..

eksper dayanak olarak sahibinden.com dan aldığı fiyatları öne sürüyor..

bende tabi oradan aldığım başka fiyatlarıda göstermeme rağmen kabul etmediler..

trafik komisyonuna gidip dava açıp..hatta işini dürüstçe yapmıyor diye adamın ehliyetini bile geçici süre almanız mümkün..

ama 1 dava açmak için masraf var..kaybederseniz bide üzerine karşı tarafın masarafı da biner..

kısaca 2-3 bin alacağım diye riske girmedim ben..

burası çok önemli tüm forumdaki arkadaşlara sesleniyorum..  s=s16

hep derdim ya adam arabasını gitmiş sıfırı 100 bin olan aracı.. 105 bine satmaya çalışıyor, neyin kafası diye..

olay aslında çoğunda aracın rayiç bedelini artırmak için yada piyasa oluşturmak için yapılan taktiklermiş..

plakası silik araçlar genelde bu tür amaca hizmet ediyor..galericiler yapıyor genelde..

yani siz siz olun. aracınızın piyasası 80 binse 3-5 üzerine koyun(tabi mantıklı abartmadan)

sonra saten 80 ne anlaşır satarsınız. ama bizim gibi moğdur durumdaki insanların işini görürsünüz..

eksper kaynak olarak bu sitedeki benzer araçların fiyatını alarak çıkartıyor çünkü..

saygılarımla,

mersamut..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gecmis olsun ,uzgun bir durum cidden. Benimde eski aracim geldi aklima sizin yazinizi okuyunca ... Keske olmasaydi ama saglik olsun bize birseyler olmasin kimseye olmasin daha dogrusu , Golflerimiz son gorevlerini yapip bizi korudular :)  Tekrar gecmis olsun...

IMG_8780.JPG

Geri
Üst Alt