Bisiklet Askısı

Merhaba 

Elimden geldiğince bilgi vermeye çalışayım.

Araç üstü bar için 3 tip bağlantı var. 

1- Arkadaşımızın aktardığı gibi tavana kaporta üzerinden metal plakalarla çektirme yaparak bağlantı. Bağlantı plakaları ve ayak altındaki takozlar aracın marka ve modeline özeldir. Thule 754 ayak takımına monte edilirler. Araç değişikliğinde bar üzerindeki ayakların mesafesi ve aracınıza özel plaka/ takoz araç kitini değiştşrerek kullanırsınız. Plakaların dışı yumuşak bir kaplamadır aracınıza zarar vermez ben senelerce hiç çıkarmadım. İkinci el alacaksanız Kiti ayrıca almanız gerekir yaklaşık 30-40€ gibi bir maliyeti var. * Şeffaf stickerlar bağlantı noktaları için doğrudur.

2- Direkt tavandaki montaj yerlerine monte edilir. Kodunu hatırlamıyorum yine 7xx li bir taşıyıcı ayak olması lazım. Megane 2 lerde tavan kanalları üzerinde monte edilecek yerlerin kapaklarını görebilirsiniz. Golf te ne yazık ki bulunmuyor.

3- Tavan raylarına monte edilir. Bunun için de farklı kodda bir taşıyıcı ayak var.

Barlar da standart alu ve wing bar olarak 3 çeşit. Standart dışındakiler raylı sistemdir. Aparat takıp çıkarması kolaydır ben wingbar tercih ederim.  Uzunlukları farklıdır, uyum sorunu yaşamazsınız ama uzun olursa biraz daha dışarı taşan bir görüntü verir.

Bisiklet taşıyıvıları da free pro ve race kategorisinde. Pronun yeni serisini öneririm,  çok kullanışlı ve güvenlidir. Race hem pahalı hem de ön tekeri söküp bagaja atmanız gerekiyor. 

Hem port bagaj hem bisiklet taşıyacaksanız tavanın kaldırabileceği yükü kontrol edin derim,  bir sorun olabilir.

* Aluminyum ve Wing bar ile oluşturacağınız sistemlerin montaj, de-montajı için hiçbir el aletine ihtiyaç duymazsınız. Güvenlik için kilitleri dışında araçta ek bir ekipman taşımanıza gerek yok söküp takmak için. 

* Typolar için kusura bakmayın cepten yazmak durumunda kaldım.

Selamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@frhtmst Merhaba hocam, seti nereden aldınız? Portbagaj hariç satmayı düşünür müsünüz :)  

052ea42d109d7dbfd99f32a731f78ce2.jpg

2614bb06b4dee84210c397422cd1cdf1.jpg

Tavan barı olarak kesinlikle Thule öneririm. Bütçe dahilinde wingbar alamasam da bu barları da öneririm. Tek dezavantajı biraz fazla ses yapması.

P90917-103402.jpg

Tavan üstü taşıyıcıların ikinci eli dahi alıp başını gittiği için uzun bir süre araç arkası taşıyıcı araştırdım.

Geçtiğimiz hafta 1200 kilometre test etme fırsatım oldu. Ilk defa kullandığım için genelde 110 ile gittim. 

Bozuk, virajlı, inişli çıkışlı köy yollarına da girdim; ışıklarda artistlik yapan bir kekomançiye bisikletleri unutup 160 ile cevap da verdim. Trabzon'un tünellerinin birinde aniden önüme kıran barzo yüzünden ani fren de yaptım. Aparatta zerre kadar titreme, kayma vs görmedim. Yolda arabanın esnediğ kadar araçla beraber yaylanma oluyor  (özellikle viyadük ve köprü giriş çıkışlarındaki yerlerde); bunun da gayet doğal olduğunu düşünüyorum.

Kısacası testi başarıyla geçti ve o kadar güven verdi ki bir süre sonra bisikletlerin arkada olduğunu unutturdu.

Bisikletlerden biri 29" jantlı olduğu için arka kenardan lastik 15 cm kadar dışarı çıkıyor. Bu da önde aynanın çıktığı kadar olduğu için güvenliği, aerodinamiği veya yakıtı aman aman etkilemiyor. 

Kesinlikle tavsiye ederim.

Marka model: Thule Clip on 9103 (Golf 6'ya uyumlu olması için 9115 kodlu uzatma aparatı da gerekiyor)

Mont Blanc Supra tavan taşıyıcı modelini kullanan var mı? Sıfır fiyatı 90 Euro. Thule'ye göre baya ucuz. Kalite olarak acaba nasıl?

Geri
Üst Alt