HGS Etiketini Nereye Yapıştırmalı?

@Orhan Okay hocamın dediği gibi böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu arkadaşlar? noktalı yere mi yapıştıralım noktasız yere mi? hatlar iyice karıştı şimdi  s=s20
Bende siyah yerin altında. 

5 kere kullandım.  Sıkıntı yaşamadım 

ilk mesajda da siyah bölgenin alt ya da üst sağ kısmına yapıştırılmalı denmiş, o bölgenin adı iletişim bölgesiyse, zaten içerdeki ya da camın altındaki bir şeyle iletişim ancak o bölge üstünde yapılabiliyor...

@magic hocam bildiğim kadarıyla eski aracınızdaki etiketi sökmelisiniz. Eğer otomatik ödeme varsa bankayı arayıp araç değiştireceğiniz için hgsyi değiştireceğinizi ya da iptal edeceğinizi söylemelisiniz. Eğer eski hgs'yi çıkarıp yeni hgs'yi taktıktan sonra aktarma yaparsanız hgs'nizdeki ücret yenisine aktarılır. İptal ettirip yeni hgs alırsanız eski hgs'niz içindeki para hesabınıza yatırılır 15-20 gün içinde.

evet hocam teşekkürler cevap için, ben de araştırdım, aracı satınca üzerinde yapışık etiketi sökmek, sonra PTT'ye gidip iptal ettirmek gerekiyor, 1 ay sonra gidip içindeki parayı nakit olarak alabiliyormuşuz, yeni araç içinse cama yapışan etiketden değil de plastik bir kabın içine konandan alınması tavsiye ediliyor, öyle olduğunda aracı satarken yerinden zarar vermeden söküp yeni aracın plakasına tanım yaptırıp kullanmaya devam edilebiliyormuş...

İstanbul'da çok daha sık kullanılıyordur tabii de, ben Kuşadası, Gümüldür ya da Çeşme'ye giderken torpidodan çıkarıp cama dayıyorum, hiç sıkıntı olmuyor. Plaka kaydı varsa cezası olmuyor, en uzun mesafe ücreti ödeniyor nasıl olsa diye cama yapıştırmak istemiyorum. Koruma kılıfı alıp onunla yapıştırabilirim cama, sökmesi de kolay olur diye düşünüyorum, çok gerekirse. Bir seçenek olabilir diye yazayım dedim.

Saygılar...

@fcsrneren hocam aracın etiketini söktüm bildiğiniz gibi aracımı sattım fakat araç hangi gişeden geçse mesaj alıyorum bir nevii gps gibi oldu ilk fırsatta postaneye gidip kapattırıcam  s=s20

Alıntıdır...

Aracımızın Atermik camlı olduğunu nasıl anlarız ?
Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları bazı araçlarda uygulanmaya başlanmıştır.
Atermik camlı araçlarda, atermik özelliği taşımayan yüzeyler bulunur.
Bu yüzeyler genellikle siyah ve nokta nokta olarak işaretlenmiş alanlardan oluşur.
Aracınızın ön camında bu yüzeyden bulunuyor ise aracınızın ön camı atermik özelliklidir.
________________________________________________________________________________________________________________________

Atermik camlarda neden atermik olmayan yüzeyler bulunur ?
Otomobillerin ön camlarındaki ışığı kırmaya yarayan atermik camlar, OGS'den gelen ışığı yansıtıp saptırdığı için, araç kaçak geçiş yapmış gibi görünür. 
Bu yüzden, OGS cihazını atermik camlı araçlarda farklı yere takmak gerekir.
Atermik camlı araçlarda genellikle dikiz aynasının sağında ve solunda atermik olmayan yüzeyler bulunur. (Siyah küçük noktalı yüzeyler)
OGS cihazınızı yada çipli sticker uygulamalarınızı bahsedilen bu atermik olmayan yüzeylere uyguladığınız taktirde sağlıklı geçişler yapabilirsiniz.

not: HGS etiketi atermik olmayan bu siyah noktalı alanda olmadığı halde sorunsuz geçiyorsanız, HGS kameraları plakanızdan sizi yakaladığı için olabilir. Güvenmeyin ve HGS etiketinizi olması gerektiği yere siyah noktalı alana yapıştırın. Plakanız çok kirli-karlı buzlu olduğunda veya gece loş ışıkta kameralar plakanızı okumazsa benim gibi cezalı duruma düşebilirsiniz. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar ben etiket değilde kart olanlardan aldım cama yapıştıranlarada saygı duyarım ancak bana görüntü kirliliği gibi geliyor ilk zamanlarda cama tutarak geçiyordum daha sonra ki yaklaşık 1 buçuk senedir ruhsatın arasından hiç çıkarmadım, geçişlerde cezalı yazıyor ancak yaklaşık 1-2 saat içinde telefonumdaki hgs uygulamasından kontrol ediyorum normal geçiş ücreti olarak hesabımdan düşüyor üstelik geçtiğim gişenin adı saati vs bilgileri de görülüyor.Bu güne kadar herhangibi sıkıntıda yaşamadım

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben de maaş hesabımın bulunduğu bankadan aldım etiket olarak. Farlar için İstanbul'a gittiğimde otoban ve köprü için kullandım. Sadece bu iş için kullanılacağından dolayı yapıştırmak istemedim. Geçişlerde elimle siyah nokta olmayan, dikiz aynasının tam alt hizasında tutarak geçtim ve 3 işlemimde de herhangi bir problem yaşamadım. Sorunsuz okudu. Belki fikir verebilir diye paylaşayım dedim.

Merhaba

Ben de noktasız alana yapıştırdım,  istisnasız her geçişim kaçak yazıp, sonradan plakadan düşüm yapıyor. Plexy muhafaza içine koyup çift taraflı şeffaf bant ile yapıştırdım. İnceleyip bakacağım, ama noktalı etiket yapıştırılacak bir alan görmedim,  sensör ve kameradan arta kalan alan yetersiz görünüyor.

Hep ogs kullanıyorum hiç sorun yaşamadım. Hgs bir çok yerde kuyruk oluyor ogs yerleri bom boş. Hangisi hızlı geçiş?

Hgs etiketi tam olarak bende de siyah noktalı alanda. Defalarca giriş çıkış yaptım hiç okumamazlık etmedi

Sık kullanmadığım için cama yapıştırmıyorum...Elimle cama tutup geçiyorum,sorun olmuyor...Bir dezavantajı yoktur herhalde...

HGS etiketini doğrudan cama yapıştırmayın!  6-7 TL'ye koruyucu aparatlar var, etiketi bunun içerisine yerleştiriyorsunuz. Daha sonra bu aparatı da kolayca söküp takabiliyorsunuz.

http://www.hepsiburada.com/csi-kompact-hgs-etiket-koruma-aparati-p-OTCSA20345?productId=otcsa20345&categoryId=20024893

tutacaklar mantıklı bana senede 1-2 kez lazım oluyor. şimdi alsam yola çıkmama yetişmeyecek o ürün.

hgs etiketini geçerken cama tutsam sorun olur mu ?

@Umut yapıştırmadan göstererek şansımı deneyeceğim bakalım. Zaten fazla geçiş yapmıyorum. Olmadı sonradan düşüyorlar zaten teşekkürler.

2 senedir elimle cama tutarak geçiyorum gişelerden, hiçbir sıkıntı yaşamadım.
elle tutarak ya da o aparatla kullanırken, yapışkanlı tarafı mı tutuyorsunuz cama, yoksa yapışkansız tarafı mı, ben de bugün aldım etiket ve altında yağlı kağıdı var, yapışkanlı tarafı tutuyorsanız o halde o yağlı kağıt okumada problem yapmıyor olmalı...

Yapışkanlı tarafı tutunux

@magic ben baya ön yüzünü tutuyorum cama, okumadığı olmadı.

Geri
Üst Alt