Rot Balans Ayarı

ugr_05

Üye
İsim
UĞUR SABRİ ÖZBAŞ
Arkadaşlar Merhaba

geçen hafta lastiğime çivi girmesinden kaynaklı sağ ön lastiğimi değiştirmek zorunda kaldım 

fabrika çıkışlı jant ın içinde bulanan kurşun mu oluyor adını tam bilmiyorum  rot balans ayarı bozulduğu için eskisini söküp yenisi yapmışlar 

eskisinin izleri janta zarar vermeden ve çizmeden  nasıl çıkarabiliriz yapan şahsiyet silmemiş 

Abi sorunla ilgisiz ama, Amasya'da ki michelin bayisini biliyorsun Dumlu Petrol'ün orada. 

Orayı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ne işini düzgün yapıyor, ne yaptığı ayarlar tutuyor ne de müşteri odaklı çalışıyor. 

Diğer aracı bakıma bırakacağımız için onda ki kışlıkları Golf'e geçirttirmiştik 3 hafta önce samsuna gideceğimiz için. Kışlıklarla Samsun'a gittim geldim bir sorun yok. Sonrasında kışlıkları tekrar diğer araca aldırdık. Golf'ü bu sabah ilk defa uzun yolda kullanma imkanım oldu, 120km/h hızda başlayıp 140km/h hızda artık şu masajlı koltukları aratmayan bir titreme mevcuttu. Amasya'ya gelince gittim oraya, anlattım adama durumu. Bana diyor ki, " Balans bozuksa sadece direksiyon titrer, sen arabaya bir baktır." Yahu arka tekerlerin balansı bozuksa direksiyonla ne ilgisi var. Adama kabul ettiremedim sadece önlere baktı makine de tekrar. Denedim geldim yine aynı, dedim "Şu arkalara da bak." Söylene söylene baktı, hangisi bilmiyorum ama birinde bariz bozukluk vardı. Yine denedim, o titreme geçmişti ama 150km/h gibi başlayan daha az belirgin bir titreme vardı. Lanet olsun deyip gittim. Jantların da içine etti tabi bu arada. Her tarafı çizik. Velhasıl, işin düşerse gitme oraya. :)  

Babam ben isteyken yaptirmis Pirelli'de yaptirmis hafta sonu kendim deniycem bakalim nasil cikartacam gozume
Gözüme batıyor siyah siyah

Amasya da isini dört elle sarılıp düzgün yapan yok sokup takmaya lastiğe değiştirmeye 40 tl para almış
birde kara yollarinin karsisinda da lastikci var orada da bir is yaptirdim o da rot balans yapmadan degisim yapti ben anlamiyorum paranla rezil oluyorsun

Babam ben isteyken yaptirmis Pirelli'de yaptirmis hafta sonu kendim deniycem bakalim nasil cikartacam gozume
Gözüme batıyor siyah siyah
Haftasonu deneriz beraber, bizim aracın da yıkanmaya ihtiyacı var. :D  

Amasya da isini dört elle sarılıp düzgün yapan yok sokup takmaya lastiğe değiştirmeye 40 tl para almış
birde kara yollarinin karsisinda da lastikci var orada da bir is yaptirdim o da rot balans yapmadan degisim yapti ben anlamiyorum paranla rezil oluyorsun
Kesinlikle öyle, Sivas'ta Continental bayisi var bu konu da çok iyiler. 

@fcsrn deneriz tabiki bende sonax tan havlu felan aldım araç icin sabirsizlikla bekliyordum ki babam bugun sadece ve sadece 1 tl ile çamurlu Arabayı yıkayıp gelişi güzel bir bezle silmiş inşallah çizmemiştir

Aksam eve gelince gordum bugun clio ile gitmiştim işe neyse Cani sağolsun hafta sonu düzgün yıkarız beraber

@fcsrn deneriz tabiki bende sonax tan havlu felan aldım araç icin sabirsizlikla bekliyordum ki babam bugun sadece ve sadece 1 tl ile çamurlu Arabayı yıkayıp gelişi güzel bir bezle silmiş inşallah çizmemiştir :)
Aksam eve gelince gordum bugun clio ile gitmiştim işe neyse Cani sağolsun hafta sonu düzgün yıkarız beraber
Tabi ki. :)  Dün kirden artık görünmeyen Focus'u temizlemem 3 saatimi aldı. :D  

Abi sorunla ilgisiz ama, Amasya'da ki michelin bayisini biliyorsun Dumlu Petrol'ün orada. 

Orayı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ne işini düzgün yapıyor, ne yaptığı ayarlar tutuyor ne de müşteri odaklı çalışıyor. 

Diğer aracı bakıma bırakacağımız için onda ki kışlıkları Golf'e geçirttirmiştik 3 hafta önce samsuna gideceğimiz için. Kışlıklarla Samsun'a gittim geldim bir sorun yok. Sonrasında kışlıkları tekrar diğer araca aldırdık. Golf'ü bu sabah ilk defa uzun yolda kullanma imkanım oldu, 120km/h hızda başlayıp 140km/h hızda artık şu masajlı koltukları aratmayan bir titreme mevcuttu. Amasya'ya gelince gittim oraya, anlattım adama durumu. Bana diyor ki, " Balans bozuksa sadece direksiyon titrer, sen arabaya bir baktır." Yahu arka tekerlerin balansı bozuksa direksiyonla ne ilgisi var. Adama kabul ettiremedim sadece önlere baktı makine de tekrar. Denedim geldim yine aynı, dedim "Şu arkalara da bak." Söylene söylene baktı, hangisi bilmiyorum ama birinde bariz bozukluk vardı. Yine denedim, o titreme geçmişti ama 150km/h gibi başlayan daha az belirgin bir titreme vardı. Lanet olsun deyip gittim. Jantların da içine etti tabi bu arada. Her tarafı çizik. Velhasıl, işin düşerse gitme oraya. :)  
Hocam ince ayar yapan buzdolabının yan yatmış şeklinde ince ayar yapan balans cihazları var., önce normal balans yapıldıktan sonra lastik araca takılıp bir de bu ince ayar cihazıyla balans yapılıyor bu sıkıntınızı çözmesi gerekir ama her yerde pek bulunmaz yada 0 hatasız lazer ile kurşunun yapıştırılması gereken noktayı lazer belirliyen ultra hassas alman mali hunter marka balans cihazı var ama kaç yerde vardır muamma., Ortalama fiyatlı normal balans cihazları genelde minumum +5/-5gram maksimum +10gr. -10gr. arası hata payıyla daha doğrusu bu kadar küçük ağırlıkları yanılgı payı ile yapabiliyorlar.., tıpki manavlardaki terazi ile kuyumcu terazi gibi bir durum ...

Selamlar.

Yeni konu açmayayım buradan sorayım dedim.

Çıkma lastik ve jant beraber alındığında takılmadan evvel önceki sahibi yaptırmış olsa bile balans ayarı yapılması gerekir mi?

Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar.

Yeni konu açmayayım buradan sorayım dedim.

Çıkma lastik ve jant beraber alındığında takılmadan evvel önceki sahibi yaptırmış olsa bile balans ayarı yapılması gerekir mi?

Teşekkürler.

Forumdan gokhan abiden dijon aldim, direk taktim. En ufak sorun yasamadim. Balans janta yapildigindan arabadan sokunce bozulmaz. Sizde takin eger sorun yasarsaniz balans yaptirirsiniz

Forumdan gokhan abiden dijon aldim, direk taktim. En ufak sorun yasamadim. Balans janta yapildigindan arabadan sokunce bozulmaz. Sizde takin eger sorun yasarsaniz balans yaptirirsiniz
Tamam öyle yapayım.

Teşekkür ederim.

Merhaba Arkadaşlar,

İstanbul Anadolu yakasında tavsiye edebileceğinizin rot/balans firması var mı? Yaz/Kış lastiklerimi değiştirdiğim firmayı başarılı bulmadığım için arayışa girdim. Direksiyonu düz tuttuğumda çok tatlı sağa çekme yapması nedeni ile kendimi tam olarak yola veremiyorum :(  adam gibi işini yapacak usta tavsiyesine şiddetle ihtiyacım var.

saygılarımla

Merhaba Arkadaşlar,

İstanbul Anadolu yakasında tavsiye edebileceğinizin rot/balans firması var mı? Yaz/Kış lastiklerimi değiştirdiğim firmayı başarılı bulmadığım için arayışa girdim. Direksiyonu düz tuttuğumda çok tatlı sağa çekme yapması nedeni ile kendimi tam olarak yola veremiyorum :(  adam gibi işini yapacak usta tavsiyesine şiddetle ihtiyacım var.

saygılarımla
Günaydın... Bu işin Anadolu Yakasındaki en iyi yerlerden biri bostancı oto sanayide bulunan Kuzey Rot Balans'tır. O kadar pürüzsüz bir ayar yapıyorlar ki pamuk gibi oluyor araba. Dün oradaydım daha, hem rot ayarına hemde balansına baktırdım golf'ün.

@Mert Y. Bilgi için teşekkür ederim Mert Bey, ücret hakkında bilgi verebilir misiniz?  Rot+Balans .

saygılarımla

Geri
Üst Alt