Golf klima

@ravendi Yalnız A/C kapalı olduğunda bile konfor tuketicilerinde yine de çok az doluluk oluyor.

Değerli Arkadaşlar,

Golf 2016, 1,6 TDI BMT, Highline aldım Doğuş Oto'dan. Basım 05.2016 olan Kullanım Kılavuzu'nda, sayfa 131 de 'Bağımsız Kalorifer ve Havalandırma' başlığıyla anlatılan sistemin otomobilde olup olmadığını; yoksa da nedenini anlamak, bir muamma! Elektronik cihaz tasarlayan bir fizikçi olarak böyle bir şeyi anlayamıyorum! Opsiyonlarda, 'Kış Paketi' adıyla anılan özellik kapsamında mı acaba? Öyleyse, bunu açık bir dille kılavuzda, "Opsiyonlar listesinde 'Kış Paketi' ne sahip modeller için geçerlidir" demek zor mudur?! Bence, otomobili alırken yapılan açıklamalar da, Opsiyonlar Listesi de, satış sonrası birlikte verilen kılavuz da, kullanıcıyı yeterince bilgilendirmekten çok uzak! Böyle yüksek teknolojileri içeren, büyük bedeller karşılığı satılan bir otomobil için böyle zaafları kabul edilemez görüyorum! Kullanıcıyı, adeta aptal yerine koyan bir yaklaşım bu! "Şu kadar bedel ödeyip aldığım bu otomobilde, şu, şu özellik var mı, yok mu?" gibi basit bir soruyu, basitçe yanıtlamak mümkün değil! Oysa, modelin, yılı, versiyonu (Trendline, Comfortline, Highline, vs) ve opsiyonlarına bir kaç dakika için göz attığımızda, bunu rahatlıkla bilmemiz gerekir! Alırken tüm özellikleri bilmek, sonrasında da bunları verilen dokümanlardan rahatlıkla bulmak gerekir! Araç Bilgi Etiketi' de ayrı bir bulmaca! Örneğin "0BA" nın karşılığı, 'STH Without rear stabilizer' ! Yani arka tekerleklerde stabilizatör yok mu? Neden yok?! "B3D" nin karşılığı da, "BLB Component parts set, complying with vehicle type for Turkey, various parts" ! Bu ise, tek başına bir bilmece! Bu madde ile, 'budanan' her şeyi, "Türkiye Versiyonu böyle" diyerek açıklamaları mümkün! Mesela, 'Trafik İşareti Algılama' özelliği, bir opsiyon olmadığına göre, bu kapsama mı giriyor? ...Ya da opsiyonlar listesinde, bir paketin içeriğinde mi bulunuyor?

Görüşleriniz nedir?

Saygılar,
Değerli Hocam

Öncelikle sorunuzun yanıtından başlayayım. 

Trafik sign Assist opsiyonel donanımdır ve Lane Assist donanımının bir özelliğidir. 

Bu donanım ön camdaki bir kamera ile yol ve trafik koşullarını izler ve bu bilgileri göstergelerin ortasındaki MFA ekranına aktarır. 

Asıl özelliği ise aracı şeritte tutmaktır.

Özellikleri burada detaylı olarak bulabilirsiniz. 

İkinci bahsini ettiğiniz konuya gelirsek.

Sizin okuduğunuz kış paketi değil programlanabilir harici ısıtıcıdır. 

Detaylar burada.

Teknoloji çok bilinmeyenli denklemler sunar. Bazı donanımlar başka bazı donanımlarla alınabilir veya alınamaz işte bunun gibi tuhaf durumlar var.

bunların bazılarını çözenler bilgilerini kaybolup gitmesin veya kendilerine saklamasinlar diye forumlarda paylaşırlar 

Golf tutkunu Dostlar arasına hoş geldiniz 

konu hortlamisken ben de bir soru sorayim: klima'daki "sync" tusu ne ise yariyor tam olarak?  bu tusu aktive edince, her iki tarafa ayni sicaklik mi geliyor? Bindigim her arabada vardi bir kere basmadim o dugmeye, simdi fotolarda gorunce aklima geldi sordum

konu hortlamisken ben de bir soru sorayim: klima'daki "sync" tusu ne ise yariyor tam olarak?  bu tusu aktive edince, her iki tarafa ayni sicaklik mi geliyor? Bindigim her arabada vardi bir kere basmadim o dugmeye, simdi fotolarda gorunce aklima geldi sordum
O tuş aslında iki yönlü ve birbirlerinden bağımsız iki klima veya iki ayrı hava kanalına sahip olduğu anlamına gelir.

Özellikle Farklı sıcaklık algıları sahip yolcu ve sürücü için hayat kurtarıcı bu özelliği iptal ederek sürücü tarafındaki ısıyı değiştirdiğinizde yolcu tarafını da değiştirmesi anlamına gelir. Senkronizasyon tuşu aktif olduğunda aracın içi homojen olarak ısınır veya soğur .

Küçük bir hatırlatmayı da yapmadan edemeyeceğim. 

Bizde " konu hortlatma" söz konusu değildir.  Çünkü; sohbet konuları hariç; konular popüler veya zamana özgü olarak açılmış değillerdir. Her isteyen istediği zaman kimseye sormadan sadece konuyu okuyarak bilgi edinir ve yine sessizce çekip gidebilir. Yani forum mantığını bir tık ileri götürdük. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ataskin Sync tusu sağ ve sol ayarı farklı iken basarsanız sol tarafa gore sağ tarafı senkronıze etmeyı ve ısıyı sag sol esıt arttırıp azaltmaya yarayan bır tuş.

Değerli Hocam

Öncelikle sorunuzun yanıtından başlayayım. 

Trafik sign Assist opsiyonel donanımdır ve Lane Assist donanımının bir özelliğidir. 

Bu donanım ön camdaki bir kamera ile yol ve trafik koşullarını izler ve bu bilgileri göstergelerin ortasındaki MFA ekranına aktarır. 

Asıl özelliği ise aracı şeritte tutmaktır.

Özellikleri burada detaylı olarak bulabilirsiniz. 
Sayın Murat Bey,

İlginize çok teşekkür ederim. Demek ki, "Trafik İşareti Algılama", "Line Assist Paketi" içindeki bir özellikmiş. Diğer yandan, "Bağımsız Kalorifer" de, "Kış Paketi" içinde değil, WW2 koduyla anılan bir başka paket içindeymiş. Oysa, opsiyonlar listesinde WW1 koduyla anılan "Kış Paketi" bulunuyor sadece. Bunu anlamak için, sizin gibi özel gayret sarfeden, yardımcı olan insanlara ihtiyaç var. Halbuki, bunları basitçe dokümante etmek, kullanıcıya sunmak zor değil. Bu tür formların amacı da, otomobillerdeki yeni teknolojileri tanıtmak, tartışmasını yapmak, kullanım pratiğini paylaşmak, vs olmalıdır. VW, Kullanım Kılavuzu'nda, otomobilin donanımını bir şematik diyagramla tanıtan, elemanların yerlerini belirten ayrı bir ek vermesi gerekir. Bu ek, kitapçığın en arkasında, A4 formunda ikiye katlı çizimlerden oluşabilir. Cam silecek suyunun deposunun kaç litre (modele göre, 3-5 l arası diyor, kılavuzda) olduğunu belirtmeyen bir kılavuz olur mu, örneğin?! Bir sitede, VW Golf'un orijinal 900 sayfa dolayındaki "Service Manual" kitabını buldum. Site, bu kılavuzların ticaretini yapıyor. 2016 yılı versiyonu 60 USD kadar. Bu kılavuzu alayım diye düşünüyorum.

Bunları bu forumda dile getirmemdeki diğer bir amaç, VW veya benzeri firmaların ve onların mamüllerini ülkemizde pazarlayanların, müşteriye olan yaklaşımlarının yanlışlarına değinmek. 113.000,- TL öde; Araçta 6,5 inç Composit Medya olduğu bil; Ama, App-Connect için Sesle Komut için 'Activation Code' peşine düş! Kaç para? 1.400,-TL imiş App-Connect için kodun fiatı! Bağlantı şemasını bulsam, bir çözüm bulacağım. Ama ne mümkün? Sistem CAN Bus ile mi konuşuyor, protokol ne, konnektörler nerede, vs gibi en temel şeyleri bilemeyince mümkün değil tabii. Composit Media denince, insan doğal olarak; bir OTG USB yeteneği ile Android ya da Apple IO tablet veya telefona bağlanmayı, fotoğraf, müzik, video, vs gibi dosyaları aracın ekranında görmeyi, dolayısıyla Mirror Link gibi, cihazın ekranını direkt araç ekranında izlemeyi düşünür. Bunlar için müşteriye ayrı para ödetmek pek etik değil.

Yeri gelmişken, "Volkswagen Golf 7 VII 2013 2014 2015 2016 2017 factory repair manual" pazarlayan site linkini vereyim. Belki başkaları için de yardımcı olur. Ancak PayPal ülkemizde faaliyetini bitirdiğinden, hangi marifetle satın alınır bilemedim...

https://www.factory-manuals.com/expand-volkswagen-golf-7-vii-2013-2014-2015-factory-repair-manual-379.html

Klima ile ilgili diğer bir konu da, klimanın ısıtma fonksiyonunun olmaması. Motor ısınmadan, klimanın ısıtmamasından bunun böyle olduğunu düşünüyorum. Isıtma, öteden beri bildiğimiz konvansiyonel biçimde motorun soğutma suyunun, iç mekandaki termostatlı bir radyatörden geçirerek sağlanıyor sanıyorum. Klimanın ters çalıştırılarak ısıtma fonksiyonundan yararlanmak; motorun, bu sırada klima tarafından harcanacak enerjiyi alternatörle sağlarken harcayacağı enerji ile karşılayacağı ve bu sırada motorun kendisinin zaten ısınacağı gerekçesiyle, ekonomik bulunmamış olabilir. Ancak, İç ve Doğu Anadolu gibi sert kış koşullarında, WW2 koduyla tanımlanan "Bağımsız Kalorifer", kendi dizel motoruyla iyi bir çözüm gibi duruyor.

Yeni konu acmayalim..

Havalandirmayi acar acmaz (klima acik kapali farketmeksizin) auto tusu isigi yanmaya basliyor.. Eskiden basmayana kadar yanmiyodu bu isik.. Gecen Cocuk kurcaladi, sanirim  ayari vs bozdu.. Ayarlari veya komple resetlemek mumkun mu acaba?

Yeni konu acmayalim..

Havalandirmayi acar acmaz (klima acik kapali farketmeksizin) auto tusu isigi yanmaya basliyor.. Eskiden basmayana kadar yanmiyodu bu isik.. Gecen Cocuk kurcaladi, sanirim  ayari vs bozdu.. Ayarlari veya komple resetlemek mumkun mu acaba?
Ayarı resetlemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Klimayı kapatmadan önce auto ışığı yanmazken fan ayarı ile sağa sola döndüğünüzde ışık söner. Kapatıp açınca tekrar yanmaz normal şartlarda. Bunun harici bir durum ise bilemeyeceğim.

Ayarı resetlemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Klimayı kapatmadan önce auto ışığı yanmazken fan ayarı ile sağa sola döndüğünüzde ışık söner. Kapatıp açınca tekrar yanmaz normal şartlarda. Bunun harici bir durum ise bilemeyeceğim.
Klima deyince farkli anlasildi sanirim. On duruma getirir getirmez auto isigi yakiyor.Fan hiziyla bagimsiz. her kosulda yakmakta isigini. Ac nin aktif olup olmamasi degistirmiyor. Sanki boyle degildi🤔

Geri
Üst Alt