Halojen far için led xenon

@forzaGilles hocam.Benim aracımda onceki kullanıcısı şu an hiç memnun olmadığım bir halojen ampule geçmiş.Markasını bilmiyorum ama bana çok zayıf geldi.Ben de değiştirmeyi düşünüyorum.

1-Osram nightbreaker mı philips xtremevision mu daha iyi aydınlatır?Hangisi daha iyidir? (bütçe arka planda)

2-Bunları serviste takarlar mı?Takmazlarsa bunlar yuzünden garanti durumu etkileniyor mu? Malum Dsg paranoyası.

3-Farı temin edip mi gitmeli yoksa yetkili ya da özel serviste bulunur mu?

Başkasının konusu altına yazdım ama benzer konu olduğu icin başka arkadaşlara da yardımcı olur belki cevaplar.

Arkadaşlar arabamda halojen far mevcut bilindiği üzere ampül tipi h7 ve h15 ben muaynedende geçtiği söylenen led xenon yapmak istiyorum ampülleri. Tabi bunu yaparken sellektörde şimşek etkisi olsun istiyorum bunun için hangi ampülleri değiştirmeliyim. Birde h15 sök tak şeklinde ama h7 de işlem yapmam gerekiyormuş aracım 6 aylık ve garanti kapsamında...
Hocam yapmayın, etmeyin :)

@forzaGilles hocam.Benim aracımda onceki kullanıcısı şu an hiç memnun olmadığım bir halojen ampule geçmiş.Markasını bilmiyorum ama bana çok zayıf geldi.Ben de değiştirmeyi düşünüyorum.

1-Osram nightbreaker mı philips xtremevision mu daha iyi aydınlatır?Hangisi daha iyidir? (bütçe arka planda)

2-Bunları serviste takarlar mı?Takmazlarsa bunlar yuzünden garanti durumu etkileniyor mu? Malum Dsg paranoyası.

3-Farı temin edip mi gitmeli yoksa yetkili ya da özel serviste bulunur mu?

Başkasının konusu altına yazdım ama benzer konu olduğu icin başka arkadaşlara da yardımcı olur belki cevaplar.
Hocam cevaplamaya sırasıyla çalışayım;

1- Osram da Philips 'te her ikiside kaliteli markalardır., her iki markanında ana branşları aydınlatma çözümleri üzerine ve bu konu üzerine yoğunlaşmışlardır., Şöyle söyliyeyim ben ev aydınlatması ve D3S xenon ampüllerde tercihim Osram dır., Sebebini de açıklıyayım nedense bana ev aydınlatmasında ve Golf 'ün mercekli bi-xenonları için ampülün renk sıcaklığı osram'ın daha doğal gelmekte., Fakat konumuz H7 halojen ampüller olduğundan bu zamana 1 defa opel corsa d aracımızın ampülü patladığında corsa d'nin ampülleri ön tampon ve hava filtresi sökülmeden değiştirilemediğinden yetkili servise yolum düşmüştü orda farları değiştirdikten (osram taktılar) sonra aracı bana gösterdiklerinde farların yaydığı "doğal beyaz" ışığı hemen fark etmiştim., Doğal beyaz derken şunu belirteyim klasik sarı ampüllere nazaran daha beyaz yanıyorlar ama apaçi işi mavi-mor gibi de asla değiller., Xenon ampüllerin verdiği beyaz ışığa yakın doğal bir beyaz renkteler., Zaten o apaçi işi takan kişilerin ampülleri kesinlikle h7 değildir., bunun yerine xenon kiti ve dönüştürücü adaptör ile takılan ve aynı zamanda muhayeneden de geçmeyen sistemlerdir.., Neyse ertesi gece aracı kullandığımda farların daha iyi bir aydınlatma ve daha iyi bir görüş sunduğu fark ediliyordu., Fakat serviste takılan ampüllerin kutusunu attığımdan osram'ın hangi serisini taktılar bilmiyorum., Osram tercih ederseniz nightbreaker serisinin unlimited olanı (aşağıda açıkladım) daha uygun olur.. Zaten Golf 'un oem ampülleri de holojen yada xenon fark etmeksizin genellikle osram dır.. Neden Osram yerine Philips link leri verdiğimi sorarsanız nedense osramın sitesinde ve indirdiğim pdf kataloğunda kelvin değerleri yazmadığından (kelvin değeri renk sıcaklığını belirtir).., bu sebebten Philips 'ın sitesinden link verdim., osram sitesinde h7 ampülleri hakkında biraz zaman geçirmezseniz çok açıklayıcı bilgi vermemiş., Dediğim gibi her iki markada çok kaliteli ürünleri bulunmakta iş sadece marka seçimine kalıyor..

2- Hocam garantinin etkilenmesi gibi bir durum söz konusu olamaz mesela siz aracın lastiklerini değiştirdiğinizde nasıl başka marka tercih ettiğinizde garantinin etkilenmesi gibi bir durum söz konusu değilse., bunda da aynı durum geçerlidir., Zaten siz sadece ampülün markasını değiştiriyorsunuz., daha doğrusu sadece biraz daha kaliteli "teknolojisi geliştirilmiş" olanını takmış olmaktan başka bişey yapmamış oluyorsunuz., yoksa yine ampülün watt değeri aynı kalacak ve ampül tipi yine H7 yani yine aynı olacak., Bahsettiğiniz garanti dışı kalma durumları yukarda da bahsettiğim gibi bazı kişiler gidip araçlarına xenon kiti alıp adaptör yardımıyla takıyorlar ve ancak bu durumda garantinin etkilemesi olası bir durum olur.. Zaten bu takılan xenon kitlerinin kullanılması hem yasa gereği yasaktır., hem muhayeneden geçmez., hem de cezası vardır..

3- Bence servisten değilde kendiniz Osram yada Philips birini tercih edip satın alın benim servisten satın alıp taktırmam yukarıda bahsettiğim gibi özel sebebten ötürüydü., zaten serviste daha pahalıdır., sonrasında eğer ana far kapağının nerede ve nasıl açıldığını ve az biraz eliniz yatkınsa siz bile değiştirebilirsiniz.., aynı zamanda ampül değişimi hakkında daha açıklayıcı bilgi aracın kullanım klavuzunda da yazmaktadır.., Fakat her türlü ampülleri değiştirdikten sonra far ayarı gerekeceğinden servise yada sanayide far ayarı yapan yerlere işiniz düşecek ama aracınızın garantisi devam ediyorsa far ayarı için servisler ücret almazlar almamaları gerekir.. Aracın garantisi devam ediyorsa servise gidin far ayarım bozuk ayar yapın dediğinizde ücret almadan yapacaklardır., Far ayarı demişken hemen şunu belirtiyim far değişimi sonrasında far ayarı yapılmadan önce far açma-kapama anahtarı konumunun hemen yanındaki far yükseklik ayarı anahtarının kademesini far ayarı yapılmadan önce mutlaka kontağı ve farları açarak ve devamında far yükseklik ayarı anahtarı konumunu 0 konumuna alınmalıdır yoksa yapılan ayar yanlış olur..

Tekrar belirtiyim bahsettiğimiz bu H7 ampüllerin hepsi fabrikanın taktığı ampüllerle birebir aynılardır., Farkı ise gelişen teknoloji gereği daha iyi aydınlatma sağlamasıdır., Neden fabrika bu ampülleri tercih etmiyor derseniz; sebebi fabrikanın bu ampülleri tercih etmesi maliyeti ve masraflarını yükselticeğinden daha ekonomik serileri tercih etmekteler.. Bir diğer konu ise piyasada çok fazla çakma/sahte osram ve philips ampüller dolaşmakta internetten değilde mutlaka yetkili satıcılardan görerek almanızı tavsiye ederim..

-Osram tercih ederseniz nightbreaker serisinin unlimited olanı laser olanına göre anladığım kadarıyla daha doğal sırıtmayan bir beyaz renk sıcaklığı var., Nightbreaker Unlimited kanımca daha doğal diğeri Nightbreaker Laser olan daha beyaz ışık vaad etmekte ama renk sıcaklığı biraz fazla yüksek olduğundan doğal durmayan sırıtma yapay durma durumu söz konusu..,

-Philips tercih ederseniz de X-tremeVision serisi yine incelediğim kadarıyla osramın Nightbreaker Unlimited serisine karşılık geliyor., Diğeri yani WhiteVision serisinde yine kelvin değeri biraz fazla yüksek yani daha beyaz ışık elde ediyim derken doğal durmuyan daha yapay bir renk sıcaklığı elde etme durumu söz konusu.,

Ayrıca siz yada başkası yada servis personeli kim ampülleri değiştirecekse kesinlikle yeni ampüllerin cam yüzeylerine ve uç kısmındaki kep denilen kısma eli yada parmağı değmeden değişimini sağlayın yada başkası değiştirecekse de bunu baştan tembih edin.., ampülde cam yüzeyinde parmak izi oluşması aydınlatma performansını düşürür., uç kısmındaki "kep" kısmına dokunulması da ampülün ömrünü daha kullanmadan kısalmasına., hatta ilk çalıştırmada ısı ile teması sırasında elim uzerindeki yağın bulaştığı kısmın aşırı ısınarak patlamasına bile sebebiyet verebilir..!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles hocam.Emek vererek uzun uzun yazmışsınız.Çok teşekkür ederim.Dediklerinizin hepsine dikkat ederek uygulayacağım.Yorumlarımı paylaşırım.

@forzaGilles

Kıymetli Ali Üstadım. 

Daha önceki mesajlarınızda kılı kırk yaran detaycılığın ve dolu dolu bilgi sunan temsilcileri arasında olduğunuzu bildiğimden size "üstadım" demeye başlamıştım. 

Bu da size yakışan bir mesaj olmuş.  Bu konuda hiç bir bilgisi olmayan ben bile artık ampul konusunda fikir sahibiyim. Teşekkür ederim üstadım

Hocam X-tremeVision serisi doğal bir beyaz renk verir., WhiteVision ise daha beyazdır ama yine şahinlerde ki gibi asla değil., onlar için farın renk sıcaklığı 4500-5000kelvin arasında ise mor vari renk olur keko işi.. Sarı yanmıyan doğal bir beyaz arıyorsanız X-tremeVision serisi cuk olur., zaten dikkat ettiyseniz X-tremeVision serisi 3500kelvin renk sıcaklığıda, WhiteVision ise 3700kelvin renk sıcaklığına sahiptir ki siz istesenizde mor a yakın beyazlıkta bir renkte olmazz., Genelde insanlar şahin de yada apaçi işi araçlarda o mor--mavi yanan farları görüp bu farlarlar o farları karıştırıyorlar., Şöyle örnek veriyim genelde doğal beyaz yanan H7 leri japon araçlarında daha fazla görürülür çünkü o araçlarda xenon hala çok lüks bir opsiyondur., bi-xenon ise japon araçlarında ancak yüksek mebla ödeyerek yada jeep tipi araçlarında ancak bulunur., hatta dikkat ettiyseniz pek çok japon aracında hala sadece sürücü tarafının camı "auto tek tuş özellikli" dir.., hatta geçen gördüğüm yeni kasa Corolla 'da tüm camları "auto tek tuş özellikli yaptık" diye cam kumandası kontrol paneline "All Auto" yazmış üretici firma., bu bahsettiğim gibi benzer sebebler yüzünden japon araç üreticileri çok fazla tepki çekmemek adına ve hala xenon farları kullanmayı çok gördüklerinden Philips in X-tremeVision serisi gibi doğal beyaz yanan tipte ampülleri araçlarında kullanırlar., Anlıyacağınız bu ampüller anti-apaçi serisi ampüller dir :)
Hocam açıklamaların için çok teşekkür ederim. Bilgilendirici ve detaylı bir açıklama olmuş.

@forzaGilles hocam  osramın sitesinde değil fakat hepsiburda satılan ürünün açıklama kısmında yazmışlardı osramın kelvin değeri için hepimize referans olabilir.Şahsen bende osramcıyım.Yıllardır osram kullanırım.Heleki ticari araçlarda çok farkediyordu

55 WATT ışık gücü 
NIGHT BREAKER UNLIMITED 4000 Kelvin Işık rengi 
Standart fabrika çıkışı ampule göre % 110 daha fazla ışık 
Yağmurlu havalarda çok rastlanılan ışığın kaybolma sorunu en aza indiren tasarım 
Karşıdan gelen sürücüyü rahatsız etmez 

4000 Kelvin Nedir? 
4300-6000-8000-10000 vb kelvin değerleri ışık rengini belirtmektedir. 

4000 kelvin > Güneşli Gün Işığı Rengi - 
@forzaGilles hocam farın sizin hoşunuza gidip gözünüze batmamasının sebebi gün ışığı rengi olması yanı aşırı beyazdan mavi-mor a dönüp apaçileştirmemesi. Birde gezinirken OSRAM Night Breaker Laser  diye bir ürününe rastladım ondada %130 daha etkin görüş diye yazıyordu hatta karşılaştırmasıda burada var.

https://www.powerbulbs.com/blog/2016/09/osram-night-breaker-unlimited-osram-night-breaker-laser

@forzaGilles

Kıymetli Ali Üstadım. 

Daha önceki mesajlarınızda kılı kırk yaran detaycılığın ve dolu dolu bilgi sunan temsilcileri arasında olduğunuzu bildiğimden size "üstadım" demeye başlamıştım. 

Bu da size yakışan bir mesaj olmuş.  Bu konuda hiç bir bilgisi olmayan ben bile artık ampul konusunda fikir sahibiyim. Teşekkür ederim üstadım
Değerli Üstadım yeni fark ettim kusuruma bakmayın., Ne demek sayın hocam rica ederim elimden geldiğince., güzel sözleriniz ayrıca teşekkür ederim... s=bigstar

Geri
Üst Alt