Pasta,Cila,Boya Koruma,Araç İç temizliği Hakkındaki Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz.

Hocam seramikten önce ipa ile sildiniz mi aracı ? Eğer sildiyseniz markasını bilmiyorum ama güzel bir ürünse uzun bir süre koruma sağlayacaktır . Seramik üzerine hiç bir wax iyi tutunamaz ondan soft99 yerine arada c2v3 öneririm . Soft 99 fusso kullanmanızda da herhangi bir sakınca yoktur fakat seramiğin üzerinde ömrü beyan edilen sürelerden çok daha kısa olacaktır .Eğer uygulamaya karar verirseniz uygulamadan önce ipa ile silmeniz sadece seramiğin ömrünü kısaltacaktır. Bundan dolayı ipa ile silmeden direk uygulamanızı tavsiye ederim .

@mahmut0382 Hocam parlamış direksiyonlar için ne önerirsin?

Youtube'ta Noyan'ın kanalında E250 ye Nanolex'in interior cleaner diye bir ürününü uyguladı. Sonuç fena değildi. Ama bir bilene danışmak lazım geldiği için size sorayım dedim.

@Matematikçi Kadir hocam nanolex oto bakım ve koruma ürünleri arasında en kaliteli ürünlerden . Gyeon , gtechniq , nanolex gibi ürünlerin hepsinde sonuçlar başarılıdır bu 3 markanın önce deri temizleyicisini sonra deri koruma ürününü güvenle kullanabilirsiniz. Fakat şu var deri aksamlarda daha başarılı sonuçlar için deri parlamadan önce belirli periyotlarda deri bakım ve koruma ürünlerini kullanmamız daha doğru . Bu üç marka haricinde valet pronun da deri temizleyicisi ve koruyucusunu kullanabilirsiniz. Bahsettiğim ürünlerden hangisine daha kolay ulaşıyorsanız alıp güvenle kullanabilirsiniz. Bir diğer tavsiyem deri ve iç trim temizliğinde her yıkamada auto finesse spritz kullanırsanız deri ve iç trimleri güneşin uv ışınlarından koruyabilirsiniz .

@mahmut0382 @Matematikçi deri için valetpro bakım ve sonrasında korucusunu kullanabilirsiniz valetpro marka olarak oldukça olarak kaliteli bir üründür kendi aracımda pek çok ürünü kullanmakytayım., diğer seçenek ise biraz butik bir ürün olsada swisswax 'ın deri temizliyeci ve koruyucsu lüx araçlarda tercih edilen bir ürün ama çok iyidir., burda önemli olan ph natural (ph7) yada kullanılacak malzemeye göre ph dengeli ürün kullanılmasıdır., ayrıca mahmut arkadşın dediği gibi iç trim temizliği ve gündelik korumada auto finesse spritz kullanan herkezin memnun kaltığı başarılı bir üründür..,

@mahmut0382 @Matematikçi deri için valetpro bakım ve sonrasında korucusunu kullanabilirsiniz valetpro marka olarak oldukça olarak kaliteli bir üründür kendi aracımda pek çok ürünü kullanmakytayım., diğer seçenek ise biraz butik bir ürün olsada swisswax 'ın deri temizliyeci ve koruyucsu lüx araçlarda tercih edilen bir ürün ama çok iyidir., burda önemli olan ph natural (ph7) yada kullanılacak malzemeye göre ph dengeli ürün kullanılmasıdır., ayrıca mahmut arkadşın dediği gibi iç trim temizliği ve gündelik korumada auto finesse spritz kullanan herkezin memnun kaltığı başarılı bir üründür..,
@forzaGillesAli hocam aynen dediklerinize katılıyorum . Deri aksamlarda Valet pronunda önce deri temizleyicisi ve sonra koruyucusu kullanılabilir. Ben valet pronun bugüne kadar kullandığım tüm ürünlerinden memnun kaldım . Bu markayı herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim . Bu markaya tek eleştirim demir tozu sökücüsünün yoğunluğuna olur . O kadar yoğun bir ürün ki 1/1 sulandırıldığında bile çoğu sprey şişede sıkıntı çıkarıyor. Fakat bununda şu avantajı var yoğunluktan dolayı araç üzerinden hemen akıp gitmediğinden demir tozunu temizlemede bazı markalara göre daha avantajlı oluyor . Benim demir tozu sökücü olarak tercihim ise auto finesse iron out .  

@forzaGillesAli hocam aynen dediklerinize katılıyorum . Deri aksamlarda Valet pronunda önce deri temizleyicisi ve sonra koruyucusu kullanılabilir. Ben valet pronun bugüne kadar kullandığım tüm ürünlerinden memnun kaldım . Bu markayı herkese gönül rahatlığı ile tavsiye ederim . Bu markaya tek eleştirim demir tozu sökücüsünün yoğunluğuna olur . O kadar yoğun bir ürün ki 1/1 sulandırıldığında bile çoğu sprey şişede sıkıntı çıkarıyor. Fakat bununda şu avantajı var yoğunluktan dolayı araç üzerinden hemen akıp gitmediğinden demir tozunu temizlemede bazı markalara göre daha avantajlı oluyor . Benim demir tozu sökücü olarak tercihim ise auto finesse iron out .  
Mahmut hocam valetpro bu işte amiral gemilerinden bir tanesi genelde "ülkemizde" pek çok insan ismini ya pek bilmez yada hiç duymamıştır gerçekten çok iyi ürünleri var ve bir markanın ürünlerinin kaliteli alması kadar ondan daha önemli olan nokta ise ürünün uygulanacak bölgeye göre ph natural (ph7) olması yada "ph balanced" olması gerekliliğidir., Yani iyi temizleme özelliğinden daha önemli olan nokta uzun yada kısa dönemde ürünün kullanılan malzemeye zarar verip vermiyeceğidir., İşte bu noktada Valetpro diğer markadaların önüne geçerek neredeyse her ürünü ya ph natural yada ph balanced olması ile diğerlerinden farkını ortaya koyuyor., Hocam valetpro nun demir tozu temizliyicisi evet çok yoğun bir ürün spray şişe seçen bir ürün bu konuda size amway 'ın 6-7 liraya satılan spray şişesini öneririm.., hem görevini yerine getiriyor hemde uzun ömürlü kolay kolay bozulmuyor..

@forzaGilles @mahmut0382 hocalarım normalde aracımı 2TL verip pompacılara yıkatan bir insan olarak böyle detailing vs hiç ilgi alanım değildir. Ama şu direksiyon beni benden aldı. Bu yağlanmaya asıl sebep olan şey de yıkamacılar parlatıcı sürüyorya, uyarmayı unuttuğumda 2 kere sürmüşler. Bu sıra neredeyse yağçöz kullanacak raddeye geldim ve şu anda sizin sayenizde valet pronun deri temizleyicisini ve krem renk koltuk döşemeleri için valet pronun carpet li bişey olan ürününü aldım. Yanına 2 mikrofiber bez ekledim. Bu 100kusür içime oturdu yalnız. Şu an çok pişmanım.  :)  

Şaka bi yana 1 haftaya gelir benim uygulamam da 1 hafta sürer. (Arabanın içine oturup birşeyler yapmaya utanıyorum :)  Bu yüzden dağa falan çıkarım ).

Velhasıl hocalarım çok saolun beni gaza getirdiniz aldık şunları. Yoksa şikayet eder dururdum ama o parayı o ürünlere verecek cesareti bulamazdım.

@forzaGilles @mahmut0382 hocalarım normalde aracımı 2TL verip pompacılara yıkatan bir insan olarak böyle detailing vs hiç ilgi alanım değildir. Ama şu direksiyon beni benden aldı. Bu yağlanmaya asıl sebep olan şey de yıkamacılar parlatıcı sürüyorya, uyarmayı unuttuğumda 2 kere sürmüşler. Bu sıra neredeyse yağçöz kullanacak raddeye geldim ve şu anda sizin sayenizde valet pronun deri temizleyicisini ve krem renk koltuk döşemeleri için valet pronun carpet li bişey olan ürününü aldım. Yanına 2 mikrofiber bez ekledim. Bu 100kusür içime oturdu yalnız. Şu an çok pişmanım.  :)  

Şaka bi yana 1 haftaya gelir benim uygulamam da 1 hafta sürer. (Arabanın içine oturup birşeyler yapmaya utanıyorum :)  Bu yüzden dağa falan çıkarım ).

Velhasıl hocalarım çok saolun beni gaza getirdiniz aldık şunları. Yoksa şikayet eder dururdum ama o parayı o ürünlere verecek cesareti bulamazdım.
Kadir hocam rica ederim . Virüsü kaptınız geçmiş olsun umarım 100 küsür lira ile kurtulursunuz . :)  

Petrol köpükleri maalesef araçlara en zarar veren köpüklerden kullanmanızı tavsiye etmem . Özellikle güneş altında kullanıp araç üzerinde kurumasına sebep olunursa önce farlarda sararma daha sonra boyada yanmaya kadar varan zararlara yol açabiliyorlar. Yıkamacıların içeride kullandıkları silikon içerikli ürünler ise iç trimlerin uzun vadede çatlamasına , deride erken parlamalara ve daha bir çok zarara yol açıyorlar . Tavsiyem dışarısı için sonax turuncu şampuan içerisi için ise auto finesse spritz alıp aracınızı kendi aldığınız ürünlerle yıkatmanız .

@mahmut0382Hocam bende sizin kadar olmasada detailing işine biraz meraklıyım m100 var şuan elimde ama 0 hare görünümünü alamıyorum 4 6 ay arasında atarım üzerine soft99 üzerine her yıkamadan sonra bsd parlaklık mükemmel lakin bazı hareleri gideremiyorum var mıdır bir öneriniz m100 ün yanında m205 kullan sert ped kullan gibi yönlendirme yapabilir misiniz ? seramiğe karşıyım çünkü tutunmuyor ve zamanla cizilme yapılyor kendi kanmanın ben cizik istemiyorum ayna misali olacak beyaz araç ne kadar parlaya bilir derlerdi gören hayret ediyor ama led ışık ile kontrol yapınca işin rengi değişiyor :(

Hocam neden siz aracı temizlerken size bakan bakışlardan utanıyorsunuz o insanlar kirli döşemelerinden vs.. canı sıkılırken siz mis gibi tertemiz aracınızın keyfini süreceksiniz ben mesela aracın içine tabiri caizse "araba katili" yıkamacıları bırakın temizlerken yıkama alanına götürmek için bile sokmuyorum kendim temizliyorum., Aldığınız ürünler pahalı ürünler olabilir ama unutmayın ki bu ürünler "konsantre" ürünlerdir., örnek vermem gerekirse aldığınız valet pro classic carpet cleaner duruma göre 1.10 ile 1.80 oranında değişen seyreltme oranıyla müthiş bir sulandırma oranına sahiptir ki bu aldığınız ürünün uzun süre size yetecek cebinden çıkan ücreti hakkını verecektir., Önemli not: aldığınız ürünleri kullanırken mutlaka önce küçük bir yüzeyde deneme yaparak önce hem bir fikir edininiz hemde hatalı bir uygulama yapmamanız için mutlaka doğru seyretme oranı (ne çok fazla ne de çok az) ile nasıl bir uygulama yapılması gerektiği ile ilgili kullanan kişilerden yada netten ön bilgi alırsanız mükemmel sonuçlar alırsınız., Örnek veriyim deri direksiyonu temizlerken deri temizliyecisini direkt olarak direksiyona spray lemek yerine önce bir mikrofiber beze sıkıp sonra silmek ön kolsol vb. bölgelere sıçramasını önlemiş olursunuz tabi ürün seyretilmesi gerekiyorsa (kutusunun arkasında yazar) seyretmeden kullanmayın ve temizlenecek deri yüzey eğer biraz fazla kirli bir yüzeyse önce yumuşak bir fırça ile hafif hafif baskı uygulamadan nazikçe fırçalayarak temizliyebilirsiniz golf un direksiyonunun derisi yumuşak bir yapıda olduğundan yumuşak uçlu bir fırça ve nazik nazik uygulama yapmak deriye zarar vermenizi önler.. :)

@mahmut0382 üstad ön tamponlarda aşırı taş izleri var ve bi kaç derin olmayan ciziklerim var birde malesef sağ on tampon altını kaldirima hafif surttum sadece avuç içi kadar boya kalkti bu işi hobi olarak mı yapıyorsunuz bilmiyorum ama eger iş yeriniz varsa yakınlar da ise ziyaret etmek isterim yoksa bile sizi yine ziyaret edip yardım almak isterim

@mahmut0382Hocam bende sizin kadar olmasada detailing işine biraz meraklıyım m100 var şuan elimde ama 0 hare görünümünü alamıyorum 4 6 ay arasında atarım üzerine soft99 üzerine her yıkamadan sonra bsd parlaklık mükemmel lakin bazı hareleri gideremiyorum var mıdır bir öneriniz m100 ün yanında m205 kullan sert ped kullan gibi yönlendirme yapabilir misiniz ? seramiğe karşıyım çünkü tutunmuyor ve zamanla cizilme yapılyor kendi kanmanın ben cizik istemiyorum ayna misali olacak beyaz araç ne kadar parlaya bilir derlerdi gören hayret ediyor ama led ışık ile kontrol yapınca işin rengi değişiyor :(
@VAG07 Mustafa hocam bu merakın azı veya çoğu yok bulaştınız mı geçmiş olsun  :)  
Öncelikle ben pastada meguiars tavsiye etmiyorum sebebi dolgu özelliği oluşu siz muhtemelen m100 ve m205 uyguladıktan sonra aracı ipa ile sildiğinizden aldığınız bütün çizikler geri geliyordur . Benim tavsiyem menzerna 400 ve 2500 veya scholl consept s3 ve s30 ikilisi (Alman araçlarında menzerna daha başarılıdır ) bu iki markanın bahsettiğim pastaları su bazlıdır çizikleri kalıcı olarak yok eder. Fakat şu da var eğer bu işte amatörseniz ilk uygulamada %100 çizik almaya çalışmayın boyayı boşuna kazımış olursunuz .İlk uygulamalar için %60 çizik alma bile başarılıdır. Bir diğer tavsiyem eğer orbital makine temin etme imkanınız varsa uygulamayı orbital makine ile yapmanız . Orbital makinede hologram bırakma olayı sıradan rotary makinelere göre çok daha azdır hatta yoktur ve bu makinelerde eğer biraz dikkat ederseniz neredeyse çiziksiz bir yüzey elde edebilirsiniz . Diğer bir konu bu pastaları meg gibi 6 ayda bir uygulamakta yanlıştır çünkü bu pastalar her uygulamada boyanızı 3-5 mikron aşındıracaktır zaten bu pastaları kullanırsanız ve aracınıza dikkat ederseniz uzunca bir süre aracınızda çizik olmayacaktır . Ped konusunda aracı görmeden tavsiyede bulunmak yanlış ama genelde önce cutting ped sonrasında polishing ped kullanılır . Marka olarak lc nin pedleri güzeldir hem çizik alma konusunda başarılıdır hem uzun ömürlüdür . 

Polisaj konusunda cutting işleminde ilk önce en düşük devirde pastayı yayıp daha sonra 1000-1200 devirde çalışıp 1800 devirlerde pastayı yedirmelisiniz . Polishing te ise yine en düşük devirde pastayı yayıp 1000-1200 devirde yedirip 1800 devire kadar çıkabilirsiniz daha sonra tekrar 1000 devirlere inip parlatma işlemi yaparsanız en iyi sonucu alabilirsiniz . Eğer araç yumaşak boyaya sahip japon veya fransız bir araçsa maksimum 1500 devir yeterlidir . Herşeyden önce tecrübeniz yoksa hurda panelde çalışmanızı tavsiye ederim .

@forzaGilles Ali hocam yardımınız için teşekkürler . Boş zamanlarınızda devamını da rica ediyorum . 

@mahmut0382 üstad ön tamponlarda aşırı taş izleri var ve bi kaç derin olmayan ciziklerim var birde malesef sağ on tampon altını kaldirima hafif surttum sadece avuç içi kadar boya kalkti bu işi hobi olarak mı yapıyorsunuz bilmiyorum ama eger iş yeriniz varsa yakınlar da ise ziyaret etmek isterim yoksa bile sizi yine ziyaret edip yardım almak isterim
Hocam şimdilik iş yerim yok . Tamponda boya istemeyen yerler için boş bir zamanımızda buluşursak elimden geleni yaparım fakat boya isteyen yer için maalesef ekipmanım yok .  

Bu arada hocam ben Adana'dayım siz galiba Kastamonu'da eğer yolunuz düşerse dediğim gibi haber verin yardımcı olurum .

@forzaGilles @mahmut0382 Hocalarım ürünler gelip uygulamadan önce mutlaka size bu konudan ya da özelden ulaşırım yoksa perişan ederim ortalığı :)  

Sizde müsait olursanız bana tek tek ayrıntılı olarak anlatır mısınız?

Tekrar saolun Allah sizi de iyi insanlarla kalrşılaştırsın.

Geri
Üst Alt