Geri Görüş Kamerası Montajı

@fcsrn ÜSTAD ELİNE SAĞLIK BU ÇEVİRİCİ KABLOYU NERDEN BULABİLİRİM

d83zqp.png

Sonunda ben de dün geri görüş kamerası ve park sensörü montajını tamamladım. 

Tamponu kendim söktüm,

Stopları sökmek kolaydı.

Tamponun altındaki vidalar da kolay sayılırdı. Ancak çamurluğu ve tamponu tutan içteki vidayı sökmek çok zor oldu. L şeklinde torx anahtarı lazımmış onun için. Ama yine de bir şekilde sökmeyi başardım. 

Park sensörünün montaj noktaları tampon içinde işaretli. Teker teker ufak delik açtım tersten. Tamponun dışına kağıt yapıştırıp sensörler ile gelen panç ile dıştan delme işlemini dikkatli bir şekilde yaptım, kağıt bantlar işe yaradı boyada çatlama kırılma olmadı. 

Sensörleri yapıştırırken temizleyip saç kurutma makinesi ile ısıttım çift taraflı bant ile yapıştırılıyor çünkü iyi tutsun diye. 

Kamera zaten plaka lambası yerine takıldığı için ekstra efor sarfetmeme gerek kalmadı. 

Herşey bitip kablolamaya sıra gelince enerjim kalmadı, 

1. Kabloları geçireceğim noktayı bulamadım.

2. Geri vites lambası bagaj kapağında olduğu için oradan kabloyu çekmek imkansız geldi. 

Montaj için tamponu arabanın içine koyup sanayiye gittim tanıdık bir yerden rica ettim işin geri kalanını 50 tl karşılığı yaptılar. Yardım da ettim gerçi birçok şey için. 

1. Kabloları orta solda plastik bir kapak görünüyor fotoğraflarda oradan geçirdiler. Bu konudaki İlk mesajdaki bagaj içi plastik aksamı söktüler. 

2. Geri vites Elektriğini bagajın sol arka tarafındaki kabloları deneyerek buldular ve oradan aldılar. 

Kamera görüntü kablosunu kapı eşiği plastiği altından direksiyonun oradan media nın arkasına çekildi.

Yapılamayacak kadar zor değil ancak bu işleri seven iki kişi olsa daha kolay biter işler. 

Park sensörüm aynı orjinali gibi oldu ancak sadece sesli uyarılı kamerayı görünce park sensörü çok da gerekli değilmiş dedim ama görüntüsü bile hoş oldu. 

Kayseriden bu işlemleri yapmak isteyen arkadaşlara vaktim olduğunca yardım edebilirim bu konuda. Benim vaktim yok malzemeleri alırım sanayide yaptırırım derseniz de 100 150 lira civarında işçilik le yaptırılabilir. 

Malzemeleri aliexpress ten almıştım bu arada. Kamerada ekstra bir kutu daha var o da önemli geciktirici delay box idi sanırım. Geri vitesten çıkınca kameranın 5 10 sn daha çalışması için çünkü. Kutu olmazsa sistem kontak açıp kapatıncaya kadar bir daha çalışmıyor. kablo montajını fotoğraflamayı unuttum. 

20190501_164100.jpg

20190501_125811.jpg

20190501_131722.jpg

20190501_173127.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kablosuz geri kameraları için power delayer kullanmaya  gerek var mı 

Ekli dosyayı görüntüle 16351
Eğer aracın media ekranına görüntü aktaracaksanız Power delayer kullanmaya ihtiyacınız var. 

Sebebi araç geri vitesten çıkarıldığında sistem hemen kapanırsa media ekranı hata verir 5 10 sn daha çalışması gerekiyor.

Yok ama o resimdeki harici monitör ile kullanacaksanız delayer a ihtiyacınız kalmaz. 

Arkadaşlar, teybin arkasına gelen sarı uçlu kamera kablosunun yanındaki kırmızı kabloyu nereye bağlamalıyım. Sigortadan 12v.  kablo mu çekmeliyim.
Evet o kabloya 12 v bağlanması gerekiyor. Teybin arkasına giren kablolarda var elektirik onlara paralel atılabilir. 

Siz gerçi yapmışsınızdır bunu ama sorunuz cevapsız kalmasın, başka yapmak isteyenlere bilgi olsun diye yazıyorum. 

@Kysr038 hocam ben cihazı yeni aldım kamera desteği var deniyor. sizdeki cihazın aynısı. 5F - Information Electr. - byte 19 da bit 4'ün kutucuğunu tik koyuyorum. teybi resetliyorum.

aracı kapatıp açıyorum geri vitese taktığımda hiçbir şey gelmiyor ekrana hiç fark yok. normalde siyah ekran çıkıp sinyal yok gibi bir hata verip kameranın olmadığını belirtmesi gerekiyordu.

kodlamada sıkıntı yok. siz nasıl kodladınız? bu işlemden başka bir kodlama yapmam gerekiyor mu?

Tamponu kendim söktüm,
Stopları sökmek kolaydı.
Tamponun altındaki vidalar da kolay sayılırdı. Ancak çamurluğu ve tamponu tutan içteki vidayı sökmek çok zor oldu. L şeklinde torx anahtarı lazımmış onun için. Ama yine de bir şekilde sökmeyi başardım. 
Park sensörünün montaj noktaları tampon içinde işaretli. Teker teker ufak delik açtım tersten. Tamponun dışına kağıt yapıştırıp sensörler ile gelen panç ile dıştan delme işlemini dikkatli bir şekilde yaptım, kağıt bantlar işe yaradı boyada çatlama kırılma olmadı. 
Sensörleri yapıştırırken temizleyip saç kurutma makinesi ile ısıttım çift taraflı bant ile yapıştırılıyor çünkü iyi tutsun diye. 
Kamera zaten plaka lambası yerine takıldığı için ekstra efor sarfetmeme gerek kalmadı. 
2. Geri vites lambası bagaj kapağında olduğu için oradan kabloyu çekmek imkansız geldi. 
Montaj için tamponu arabanın içine koyup sanayiye gittim tanıdık bir yerden rica ettim işin geri kalanını 50 tl karşılığı yaptılar. Yardım da ettim gerçi birçok şey için. 
1. Kabloları orta solda plastik bir kapak görünüyor fotoğraflarda oradan geçirdiler. Bu konudaki İlk mesajdaki bagaj içi plastik aksamı söktüler. 
2. Geri vites Elektriğini bagajın sol arka tarafındaki kabloları deneyerek buldular ve oradan aldılar. 
Kamera görüntü kablosunu kapı eşiği plastiği altından direksiyonun oradan media nın arkasına çekildi.
Yapılamayacak kadar zor değil ancak bu işleri seven iki kişi olsa daha kolay biter işler. 
Park sensörüm aynı orjinali gibi oldu ancak sadece sesli uyarılı kamerayı görünce park sensörü çok da gerekli değilmiş dedim ama görüntüsü bile hoş oldu. 
Kayseriden bu işlemleri yapmak isteyen arkadaşlara vaktim olduğunca yardım edebilirim bu konuda. Benim vaktim yok malzemeleri alırım sanayide yaptırırım derseniz de 100 150 lira civarında işçilik le yaptırılabilir. 
Malzemeleri aliexpress ten almıştım bu arada. Kamerada ekstra bir kutu daha var o da önemli geciktirici delay box idi sanırım. Geri vitesten çıkınca kameranın 5 10 sn daha çalışması için çünkü. Kutu olmazsa sistem kontak açıp kapatıncaya kadar bir daha çalışmıyor. kablo montajını fotoğraflamayı unuttum. 
/monthly_2019_05/20190501_164047.thumb.jpg.783374dabca70e8067e51294e2792b9b.jpg
/monthly_2019_05/20190501_164100.thumb.jpg.f38d241ced0bb4fa9da04fa57e613770.jpg
/monthly_2019_05/20190501_125811.thumb.jpg.8a70da340900c0ce7cd35bea561cc52d.jpg
/monthly_2019_05/20190501_125818.thumb.jpg.dd706ecb8deb0a4ba3940c153f28219b.jpg
/monthly_2019_05/20190501_131722.thumb.jpg.64236162b129ba2a50ecf07f0f64e055.jpg
/monthly_2019_05/20190501_173127.thumb.jpg.198221c35c389018a79ca767bfd62f23.jpg
Park sensörünün linkini atar mısınız ?

@Kysr038 hocam ben cihazı yeni aldım kamera desteği var deniyor. sizdeki cihazın aynısı. 5F - Information Electr. - byte 19 da bit 4'ün kutucuğunu tik koyuyorum. teybi resetliyorum.

aracı kapatıp açıyorum geri vitese taktığımda hiçbir şey gelmiyor ekrana hiç fark yok. normalde siyah ekran çıkıp sinyal yok gibi bir hata verip kameranın olmadığını belirtmesi gerekiyordu.

kodlamada sıkıntı yok. siz nasıl kodladınız? bu işlemden başka bir kodlama yapmam gerekiyor mu?
kodlamadan hiç anlamıyorum kablom yok çünkü, ücret karşılığında İstanbul'da birisine Türkçe menü video oynatma gibi özelliklerle birlikte geri kamerayı da açtırmıştım.

Park sensörünün linkini atar mısınız ?
https://www.aliexpress.com/item/Car-Parking-Sensors-Parktronics-4-Black-Silver-White-13mm-Flat-Sensors-Reverse-Backup-Radar-Sound-Buzzer/32676994350.html

kendi aldığım ürünü bulamadım. Ama bunu aynısı idi.rengi silver seçtim.aracın rengine uyumlu geldi.

yukardaki link çalışmıyor bunu deneyin

https://tr.aliexpress.com/item/-/32676994350.html

@Kysr038 hocam kamerayı takmadan geri vitese takmayı denediniz mi hiç. geri vitese takınca ekranda kamer yok gibi bir hata veriyorsa ben kodlamayı yanlış yapmışımdır. eğer hata vermiyor ve kamerayı takınca geriye taktığımızda ekrana geliyorsa kamerayı görünce açılıyor demektir. sizin deneme fırsatınız oldu mu hiç?

Hocam merhabalar bugün teybi ve kamerayı monte ettirdim. Benim de aynı sorunum var geri vitese alınca hiçbir şey olmuyor. Montaj yaptırdığım yerde vagcom kablosu vardı ancak sanırım bu işlerden çok anlamıyorlar çözemediler sorunu. Siz çözebildiniz mi sorunu ne yaptınız?

@Kysr038 hocam kamerayı takmadan geri vitese takmayı denediniz mi hiç. geri vitese takınca ekranda kamer yok gibi bir hata veriyorsa ben kodlamayı yanlış yapmışımdır. eğer hata vermiyor ve kamerayı takınca geriye taktığımızda ekrana geliyorsa kamerayı görünce açılıyor demektir. sizin deneme fırsatınız oldu mu hiç?
Kamera takılmadan kullandığımda evet kamera yok uyarısı veriyor birkç sn sonra gidiyordu uyarı. 

Eğer hiç uyarı vermiyorsa dediğiniz gibi kodlama eksiktir, açılması gerekiyor kodlama ile. Ben ücreti karşılığında teybi kargo ile isntabul a göndererek yaptırmıştım. Kayseride de pek anlayan yoktu çünkü bu işlerden

Tamponu kendim söktüm,

Stopları sökmek kolaydı.

Ekli dosyayı görüntüle 20619

Ekli dosyayı görüntüle 20620

Ekli dosyayı görüntüle 20621

Ekli dosyayı görüntüle 20622

Ekli dosyayı görüntüle 20623

Ekli dosyayı görüntüle 20624
Merhaba kameradan memnun musunuz,  aldığınız yerin linkini verebilir misiniz?

Merhaba kameradan memnun musunuz,  aldığınız yerin linkini verebilir misiniz?
Şimdilik memnunum, 6 ay olmuştur sıkıntı yok gibi. 

TRY 177.81 25%OFF | RCD330 ARTı AV DIKIZ KAMERA VW Golf 5/6/7 JETTA Mk5 MK6 TIGUAN Passat B6 b7 Octavia

https://s.click.aliexpress.com/e/Kp2VLXQOB

Telefondan girince link açılmıyor, linkin metnini kopyalayıp tarayıcıya yapıştırın

Geri
Üst Alt